Polska

Świetny serwis dziennikarski o "prawdzie"

Grzegorz Marczak
Świetny serwis dziennikarski o "prawdzie"
40

Jeśli nie mieliście jeszcze styczności to polecam OKO.press. Świetnie przygotowany i bardzo potrzebny serwis dziennikarski, gdzie obalane są mity z wywodów polityków i osób publicznych.

Żyjemy w czasach, w których prawdę bardzo trudno jest obronić się przed obłudą i populizmem. Wystarczy, że polityk rzuci kilkoma kłamliwymi stwierdzeniami i już znacząca część społeczeństwa zamiast kierować się prawdą kieruje się poglądami swoich politycznych idoli. Żeby była jasność dotyczy to obu stron barykady, bo z obu stron rzucane są ludziom w twarz niedorzeczności, kłamstwa i fakty preparowane na własne potrzeby.

OKO.press powstało jak rozumiem po to aby weryfikować „prawdę” polityczną poprzez fakty i liczby. Serwis prowadzą dziennikarze z doświadczeniem, wsparty jest też przez Gazetę Wyborczą i Tygodnik Polityka.

Wiem, co zaraz niektórzy z was pomyślą. GW jest jasno określona politycznie, więc będzie tam nagonka na PiS i polityków tej partii. Miałem podobne obawy, ale widzę, że na razie OKO stara się być bezstronne. Znalazłem teksty korygujące „prawdę” zarówno PiS-u jak i partii opozycyjnych. I oby tak było cały czas.

Dlaczego tego typu kontrola prawdy jest nam potrzebna? Społeczeństwo w tych czasach jest bardzo podatne na manipulacje. Politykom bardzo łatwo udało się zbudować dwa obozy, a konflikt między tymi obozami umacnia tylko obie strony, nie dopuszczając praktycznie innych głosów. Bardzo wygodna sytuacja. Amunicją w tym konflikcie jest ciągłe naginanie prawdy do własnych potrzeb - własnych, partyjnych potrzeb. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że w konflikcie tym Polska jako naród, kraj i społeczeństwo liczy się najmniej. Za to każda ze stron wmawia swojej grupie wyznawców, że tylko ich Polska jest prawdziwa.

Czytałem na temat Oko.press jakieś infantylne teksty, porównujące tego typu serwis do klasycznego portalu itp. To absurdalne nieporozumienie. Tutaj nie powalczy się treścią o kliki, czasem prawda jest bowiem nudna i mało spektakularna. Tutaj trudno będzie zarobić na reklamach. Dlatego też powstała Fundacja, której zadaniem będzie zbieranie pieniędzy na utrzymanie serwisu. Tylko tak można utrzymać tego typu inicjatywę przy życiu.

Z Oko.press jest jeszcze jedna ciekawa sprawa. Otóż niedawno NaTemat wygrał w programie Google pieniądze na zbudowanie serwisu o bardzo podobnych założeniach. Z tym, że projekt jest dopiero w realizacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu