CyanogenMod, Paranoid Android, OmniROM, AOKP to tylko niektóre z dziesiątek modyfikacji Androida, których twórcy na własną rękę dodają nowe funkcje i ...
Dzielenie ekranu, nowe ustawienia na pasku stanu - Android zyskuje w rękach autorów modyfikacji
CyanogenMod, Paranoid Android, OmniROM, AOKP to tylko niektóre z dziesiątek modyfikacji Androida, których twórcy na własną rękę dodają nowe funkcje i rozwiązania. System Google zmienia się w rezultacie nie do poznania i znacząco na tym zyskuje. Najnowsze pomysły robią wrażenie. Ekipa OmniROM ma wprowadzić dzielenie ekranu rodem z Windows 8, a Paranoid wzbogacił się o rozbudowane ustawienia na pasku stanu.
Lubię obserwować rozwój Androida poza oficjalnym kanałem jego dystrybucji. Gdzieś na uboczu powstają fantastyczne projekty i pomysły, których nie powstydziliby się autorzy takich nakładek jak TouchWiz czy HTC Sense. CyanogenMod już od dawna oferuje takie drobiazgi, jak edycja kafelków ustawień na pasku stanu, godziny ciszy, czarną listę numerów czy pracę w trybie pełnoekranowym. Może twórcy nie wbudowali tutaj jakiś ogromnych modułów rewolucjonizujących korzystanie z urządzeń mobilnych, ale uczynili korzystanie z Androida znacznie przyjemniejszym, a sam system bardziej konfigurowalnym.
Podobną drogę obierają inne ekipy. Paranoid Android już dał się poznać od tej strony, czego dowodem są chociażby takie rozwiązania jak PIE (wysuwane zza krawędzi ekranu przyciski back, home i multitasking), powiadomienia HALO (analogicznie wyglądające jak Facebook Chat Heads) czy możliwość edycji DPI i uruchamiania aplikacji na smartfonach w trybie tabletowym. Teraz popularna modyfikacja zyskała znaczące udoskonalenia w mechanizmie kafelków z ustawieniami na pasku stanu. Zobaczcie sami.
Sama edycja układu i dostępnych ustawień nie jest nowa, bo ma ją od dawna CyanogenMod (choć w innej formie), podobnie zresztą jak interesujący "immersive mode". Absolutną nowością jest jednak możliwość przełączania się między kilkoma trybami działania, czego u "konkurencji" nie uświadczymy. Najnowsza wersja Paranoida doczekała się ponadto nowej animacji przy uruchamianiu, a także osobnych haseł dla ekranu blokady oraz samego urządzenia.
Nadzwyczaj interesująco wygląda natomiast pomysł zespołu tworzącego OmniROM. Modyfikacja ta jest stosunkowo młoda i powstała w wyniku odpowiedzi na komercjalizację CyanogenModa i powstanie firmy Cyanogen Inc. Twórcy w najbliższym czasie chcą ją rozbudować o możliwość działania dwóch aplikacji na jednym ekranie jednocześnie. Działa to analogicznie do dzielenia ekranu w Windows 8, albo niesławnym Web OS. Podobne eksperymenty od pewnego czasu praktykuje już Samsung, co ma być szczególnie widoczne w nowej serii tabletów Galaxy Tab z 12,2-calowymi wyświetlaczami.
Twórcy OmniROM mogą sprawić, że skorzystają na tym nie tylko fani Samsunga, ale wszyscy posiadacze tabletów (no... większość). Po podzieleniu na dwa autonomiczne obszary użytkownik będzie mógł jednocześnie pracować na dwóch programach. Co więcej, ten po prawej ma mieć formę stosu, co pozwoli działanie w tle dowolnej liczby aplikacji i szybkie przełączanie się między nimi. Więcej wyjaśni wideo.
Android 4.4 zaowocował pewną odwilżą w świecie modyfikacji Androida. Wiele funkcji usunięto ze względu na brak zgodności. Teraz można zaobserwować stopniowe przywracanie ich do życia w nowej, lepszej formie. Jak widać, powstają też zupełnie nowe inicjatywy i pomysły. CyanogenMod przykładowo wzbogacił się niedawno o funkcje usypiania urządzenia po dwukrotnym stuknięciu w pasek stanu i wybudzaniu po wykonaniu identycznej czynności w dowolnym miejscu wygaszonego wyświetlacza (docenią to na pewno użytkownicy LG G2). A będzie tego jeszcze więcej.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu