Polska

Dzięki e-PIT w cztery dni Polacy założyli 90 tysięcy nowych Profili Zaufanych

Grzegorz Ułan
Dzięki e-PIT w cztery dni Polacy założyli 90 tysięcy nowych Profili Zaufanych
0

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się dziś statystykami związanymi z zakładanymi przez Polaków Profilami Zaufanymi, okazało się, że od momentu udostępnienia usługi e-PIT, do której mozna się zalogować PZ, czyli od 15 lutego, przybyło aż 90 tysięcy nowych Profili Zaufanych.

To dużo mało? W mojej ocenie, to ogromny sukces i imponująca liczba, zwłaszcza, że jednocześnie udostępniono alternatywną możliwość podejrzenia swojego wypełnionego już PIT-37 lub PIT-38, bez konieczności posiadania Profilu Zaufanego. Pamiętajmy też, że przez te kilka lat odkąd działa usługa Profil Zaufany, założyło go 2,7 mln Polaków.

Natomiast ostatnie dane jakie otrzymałem w sierpniu 2018 roku od Ministerstwa Cyfryzacji wskazywały na liczbę 2 188 787. Tak więc w ostatnie pól roku założono 500 tysięcy nowych, a w ostatnie 4 dni 90 tysięcy. Myślę, że do 30 kwietnia ta liczba spokojnie powiększy się do miliona. Podobny pik, był z chwilą udostępnienia możliwości sprawdzania punktów karnych, kiedy to pierwszego dnia założono 25 957 nowych PZ.

A jak to wyglądało jeśli chodzi o Profil Zaufany w poszczególne dni od uruchomienie usługi e-PIT?

Już w dniu uruchomienia usługi, w piątek 15 lutego, Profil Zaufany założyło niemal 32 tysiące osób (31 625). W weekend zainteresowanie nie malało. W sobotę przybyło 14 473 nowych użytkowników Profilu, a w niedzielę – 19 714. Poniedziałek to kolejny świetny dzień dla Profilu Zaufanego – założyło go 26 796 osób.

Oczywiście Profil Zaufany, to nie tylko e-PIT - przy jego pomocy złożycie też wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosicie utratę dowodu osobistego, zarejestrujecie online narodziny dziecka, sprawdzicie swoje punkty karne, a dla chętnych do zakupu samochodu przyda się też opcja sprawdzenia czy auto, które chcą sprowadzić z zagranicy nie było złomowane, dzięki usłudze Historia Pojazdu.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Profil Zaufany przydaje się. Wie o tym coraz więcej osób. A my pracujemy nad tym, by przygotować dla nich coraz więcej e-usług, do których kluczem dostępu jest właśnie Profil Zaufany. Polacy, m.in. dzięki pismu ogólnemu, już dziś większość urzędowych spraw mogą załatwić przez Internet. Naszym celem jest, by mogli załatwić wszystkie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.
Photo: bzyxx/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu