Sprzęt

Dysk z pamięci RAM - wady, zalety i... dla kogo właściwie jest takie rozwiązanie?

Jakub Szczęsny
Dysk z pamięci RAM - wady, zalety i... dla kogo właściwie jest takie rozwiązanie?
Reklama

Czy istnieje metoda magazynowania danych szybsza niż dyski SSD? Istnieje możliwość, która jest dostępna właściwie dla każdego - są to tak zwane "ramdy...

Czy istnieje metoda magazynowania danych szybsza niż dyski SSD? Istnieje możliwość, która jest dostępna właściwie dla każdego - są to tak zwane "ramdyski", gdzie z pamięci RAM wydziela się predefiniowaną przestrzeń dla stworzenia wirtualnego dysku. Czasy dostępu takiego dysku są dużo większe, niż w przypadku SSD, a z HDD... cóż. Warto jednak wiedzieć o kilku zaletach oraz wadach takiego rozwiązania.

Reklama

Ponad 30 lat temu, kiedy dyski twarde były jeszcze bardzo drogie, tzw. ramdyski były niesamowicie popularne i funkcjonowały często jako tzw. "dyski startowe". Niektóre ówczesne komputery, w tym Amiga obsługiwało ładowanie systemu z takiego właśnie ramdysku - wszędzie tam, gdzie zależało na szybkości były one stosowane. Wczytywanie danych z dysków elastycznych było po prostu za wolne.

Obecnie również jest możliwe stworzenie takiego "ramdysku", jednak mimo niesamowicie atrakcyjnych czasów dostępu należy pamiętać o jednej rzeczy. Dysk stworzony z pamięci RAM dziedziczy przypadłość kości, które po tym, jak braknie zasilania tracą dane. Podobnie jest z takimi dyskami. Jeżeli w trakcie naszej pracy padnie zasilanie, narazimy się na utratę danych, zatem niesamowicie głupim pomysłem byłoby trzymanie na takim dysku informacji, które są dla nas szczególnie ważne. Jeżeli chodzi tutaj tylko o wydajność - tutaj powinniśmy się bardzo mocno zastanowić.


Dysk RAM powinien świetnie sprawdzić się, gdy w specjalistycznych programach pracujemy na bardzo dużych plikach - niech chociażby przyjdzie nam pracować w Photoshopie na obrazie w niezwykle wysokiej rozdzielczości. Przetwarzanie takiego pliku na dysku HDD może potrwać wieki. SSD da już spory przyrost wydajności. Operowanie na ramdysku przyniesie jeszcze większy przyrost wydajności - głównie za sprawą korzystniejszych czasów dostępu.

Całkiem przyjaznym programem do tworzenia dysku RAM jest SoftPerfect RAM Disk - darmowy do użytku niekomercyjnego kreator dysków opartych na pamięci RAM. Wystarczy określić ilość miejsca dla tworzonego dysku, przydzielić mu literę i... gotowe. Warto jednak upewnić się, że pamięć, którą przeznaczamy na taki dysk nie odbije się niekorzystnie na wydajności naszej maszyny. Mając do dyspozycji jedynie 4 GB pamięci RAM wiele nie zawojujemy. Im więcej zainstalowanej pamięci mamy w komputerze, tym większe są nasze możliwości - to akurat logiczne. Dla niektórych bardzo ważny może być jednak fakt, iż przy mocnym obciążeniu podczas pracy w specjalistycznych programach, operowanie na ramdysku może po pierwsze - obniżyć temperaturę maszyny, a po drugie - nieco ją wyciszyć. Pamięć RAM nagrzewa się po prostu dużo mniej (głównie w opozycji do dysków HDD). Jeśli nie potrzebujecie konkretnego przyrostu wydajności podczas pracy na dużych plikach... to rozwiązanie nie jest dla Was. Dużą przeszkodą może być - jak wykazałem powyżej ogólna niska ilość pamięci RAM w komputerze. Przy niskich ilościach i pełnym zapełnieniu ramdysku mogą pojawić się poważniejsze problemy z wydajnością całej maszyny.

Grafika: 1

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama