Antyapps

Włącz dyktowanie, czyli jak pisać wiadomości głosem na iOS [poradnik]

A
Antyapps
0

Kiedy prowadzę samochód i stoję w korkach, zdarza mi się korespondować ze znajomymi za pomocą iMessage czy Messengera. Telefon jest wówczas wpięty w uchwyt znajdujący się na szybie a ja piszę za pomocą głosu. Jest to funkcja, którą iOS oferuje już od dłuższego czasu i nosi ona nazwę „dyktowanie”....

Kiedy prowadzę samochód i stoję w korkach, zdarza mi się korespondować ze znajomymi za pomocą iMessage czy Messengera. Telefon jest wówczas wpięty w uchwyt znajdujący się na szybie a ja piszę za pomocą głosu. Jest to funkcja, którą iOS oferuje już od dłuższego czasu i nosi ona nazwę „dyktowanie”. Dziś, kilka słów o tym jak z niej skorzystać. Pamiętajcie jednak o tym, żeby w miarę możliwości nie korzystać z dyktowania w rozpędzonym aucie. Pisanie głosem nie jest doskonałe dlatego jeśli zdarzy się wam popełnić błąd, jego poprawa będzie równie absorbująca jak pisanie zwykłego SMSa co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Dyktowanie działa z wieloma aplikacjami i nie wymaga od nas instalowania żadnych dodatkowych narzędzi. Jest to funkcja „wbudowana” w klawiaturę systemową. Tu ważna informacja dla tych, którzy używają np. SwiftKey. Aby podyktować tekst, musimy przełączyć się na domyślną klawiaturę od Apple.

Jedyne co należy zrobić to kliknąć ikonę mikrofonu obok spacji gdy tylko w dowolnej aplikacji otworzy nam się panel z literami (wywołujemy go najczęściej poprzez kliknięcie paska wpisywania tekstu w komunikatorach lub obszaru roboczego w dokumentach tekstowych):

Przy pierwszym uruchomieniu funkcji będzie trzeba ją aktywować poprzez wyrażenie odpowiedniej zgody:

Chcąc rozpocząć wprowadzanie tekstu klikamy ikonę mikrofonu i zacznymay mówić. Tekst pojawi się na ekranie w trakcie mówienia. Kiedy już zamienimy nasz głos w tekst, wystarczy kliknąć ikonę klawiatury aby powrócić do jej widoku. Niestety, nie mamy możliwości wprowadzania poprawek za pomocą komend. Tekst, który chcemy zmienić będziemy musieli zaznaczyć ręcznie.

Interpunkcja i formatowanie tekstu

Co ciekawe, funkcja dyktowania wspiera kilka komend związanych z interpunkcją, formatowaniem tekstu a nawet emotikonami. Oto wspierane komendy:

  • Cudzysłów/zamknij cudzysłów: rozpoczęcie i zakończenie cudzysłowu
  • Nowy akapit: rozpoczęcie nowego akapitu
  • Od nowej linii: rozpoczęcie nowego wiersza
  • Wielkie litery: formatowanie następnego słowa wielkimi literami
  • Włącz z wielkiej litery/wyłącz z wielkiej litery: pisanie każdego słowa wielką literą
  • Uśmiechnięta buźka: wstawienie :-)
  • Smutna buźka: wstawienie :-(
  • Mrugająca buźka: wstawienie ;-)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: