Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Internet

Dwumilionowa aglomeracja objęta siecią Wi-Fi

Filip Żyro
12

Gdy myślimy Japonia, przed oczami staje nam obraz wysokorozwiniętego technologicznie państwa, które doprowadziło popkulturę do zupełnego kresu. Jeżeli nie widziałeś jakichkolwiek materiałów pochodzących z Japonii to nie możesz powiedzieć, że dotarłeś do kresu Internetu. Jednak Japończycy wykorzystuj...

Gdy myślimy Japonia, przed oczami staje nam obraz wysokorozwiniętego technologicznie państwa, które doprowadziło popkulturę do zupełnego kresu. Jeżeli nie widziałeś jakichkolwiek materiałów pochodzących z Japonii to nie możesz powiedzieć, że dotarłeś do kresu Internetu. Jednak Japończycy wykorzystują zdobycze technologiczne, nie tylko do produkowania "oryginalnych" reklam i nietuzinkowy/niezrozumiałych dla Eueropejczyków programów TV. Tym razem jednak technologia posłużyła w słusznym celu. Darmowa sieć Wi-Fi została udostępniona w najważniejszych miejscach w dwumilionowowego miasta Osaka.

Mimo swojego zaawansowania cywilizacyjnego, wyznaczania standardów i trendów w świecie technologii, do niedawna darmowy Internet był dobrem dość trudno dostępnym w kraju kwitnącej wiśni. Jednak jeżeli inne japońskie miasta podążą śladem Osaki niedługo może się to zmienić. Władze miasta postanowiły zagwarantować darmowy Internet w najważniejszych obszarach miasta czyli: atrakcjach turystycznych, środkach transportu, restauracjach, hotelach i sklepach. W praktyce oznacza to, że dostęp do darmowego Internetu będzie możliwy w większości miejsc użytku publicznego. Łatwo dostępne Wi-Fi ma być również ważnym krokiem w rywalizacji o turystów, którą z Tokio Osaka prowadzi od lat.

Jedyne co jest potrzebne do uzyskania darmowego dostępu do sieci to podanie własnego e-maila, by móc cieszyć się nieograniczonymi megabitami. Z powodów technicznych dostępne będą dwie wersje systemu. W większości przypadków dostęp do Internetu będzie nieograniczony, gdy podłączymy się do sieci o nazwie Osaka Free Wi-Fi, jednak będą obszary gdzie korzystanie z sieci będzie limitowane w momencie, gdy znajdziemy się na obszarze Osaka Free Wi-Fi Lite. Wówczas użytkownik takiej sieci może korzystać z niej cztery razy dziennie po piętnaście minut, co daje łącznie godzinę darmowego Internetu dziennie.

Wszystko to niestety w odległej Japonii. My użytkownicy mobilnego Internetu w miastach i obszarach poza miejskich powinniśmy się cieszyć, jeżeli na naszej komórce pojawi się ikona sygnalizująca technologię HSPA. Miejmy jednak nadzieję, że kiedyś również w naszym pięknym kraju będziemy mogli cieszyć się tego typu rozwiązaniem. Oczywistym jest, że w przyszłości takie zmiany zostaną wymuszone przez społeczeństwo informacyjne, tym bardziej, że technologicznie jest to do zrealizowania już dzisiaj. Wystarczą chęci, a także zrozumienie potrzeb współczesnych społeczeństw.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

japoniadarmowy internet