W bazie Internet Archive pojawiły się tysiące gier i programów znanych z kultowej Amigi. Wszystkie są w pełni grywalne - wystarczy nam do tego wyłącznie przeglądarka internetowa.
Łącznie w bazie pojawiło się ponad 10 tys. pozycji. Nie są to wyłącznie gry (tych znajdziemy tutaj ok. 2 tys.), ale również programy, które wówczas tworzono. Zapewne takie tytuły, jak Bubble Bobble, R Type, Double Dragon, Elite czy Cannon Fodder mówią niektórym z Was więcej nie mnie (a innym nic nie mówią). Wychowywałem się w czasach "po" Amidze i nigdy z nią tak naprawdę nie miałem dłuższego kontaktu. Co oczywiście nie zmienia faktu, że z ogromną przyjemnością nadrobię w wolnej chwili te zaległości. W gry można grać w pojedynkę lub we dwójkę. Niemal każda posiada udźwiękowienie, a także możliwość uruchomienia w trybie pełnoekranowym (ostrzegam, jeśli boicie się wypalających wzrok pikseli, nie róbcie tego).
Do uruchomienia gier potrzebujemy wyłącznie przeglądarki, a więc możemy tak naprawdę grać w nie wszędzie -począwszy od domowego zacisza, na na komputerze służbowym skończywszy (niczego nie sugeruję). Oczywiście dobrze, gdyby była ona względnie nowoczesna - współczesne wydania Chrome czy Firefoksa doskonale dają sobie radę z większością produkcji. Czemu nie ze wszystkimi? Twórcy sami przyznają, że jeszcze niektóre z gier i programów mogą działać nieprawidłowo. Proszą zatem o wyrozumiałość i zapewniają, że ciągle pracują nad ich udoskonaleniem. Nie da się ukryć, że panuje też tutaj niezły bałagan. Część gier i programów się powtarza - mają tylko inne oznaczenie wersji. Część to natomiast wersje demonstracyjne lub pokazowe. Przeglądanie udostępnionej biblioteki może zatem być odrobinę frustrujące.
Internet Archive to instytucja non-profit znajdująca się na przedmieściach San Francisco, która zajmuje się gromadzeniem materiałów multimedialnych na przyszłość. Z pewnością słyszeliście już o serwisie archive.org. Jego twórcy tworzą bazę archiwalnych stron www, książek, muzyki, filmów i oprogramowania. Nie tak dawno pisałem, że z ich zasobów chciałaby skorzystać Mozilla, aby Firefox nie musiał wyświetlać już stron błędu 404. Samo przedsięwzięcie ma jednak o wiele więcej atutów. Regularnie bowiem pojawiają się tutaj prawdziwe perełki. W kwietniu ubiegłego roku udostępniono setki gier z MS-DOS. W międzyczasie pojawiły się też tytuły z Commodore czy Atari. Fani starych gier (i nie tylko) poczują się zatem tutaj jak w raju.
P.S. Szczególnie polecam sprawdzić The Secret of Monkey Island. Fenomenalny przykład tego, jak kiedyś wyglądały przygodówki. Jak to mówią - gra z duszą.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu