Felietony

Holendrzy opracowali inteligentne autostrady - marzenie każdego kierowcy

Marcin Kamiński
Holendrzy opracowali inteligentne autostrady - marzenie każdego kierowcy
26

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na motoryzację? Mamy ciekawy przykład. Podczas tegorocznych targów designu w Holandii zaprezentowany został koncept na nowy rodzaj autostrad - inteligentnych tras, które będą dbać zarówno o bezpieczeństwo, jak i komfort kierowców. Co powiecie na pokrycie drogi farbą...

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na motoryzację? Mamy ciekawy przykład. Podczas tegorocznych targów designu w Holandii zaprezentowany został koncept na nowy rodzaj autostrad - inteligentnych tras, które będą dbać zarówno o bezpieczeństwo, jak i komfort kierowców. Co powiecie na pokrycie drogi farbą reagującą na temperaturę otoczenia, interaktywne oświetlenie, integrację sygnalizacji świetlnej z czujnikami ruchu czy dedykowane pasy dla aut z napędem elektrycznym? Brzmi jak marzenie każdego kierowcy. Pozostaje pytanie - kiedy będziemy mieli faktycznie okazję do przejechania się tego typu autostradą?

Autostrady to w naszym kraju ciągle nowość, jednak inne państwa do tego tematu podchodzą już znacznie poważniej, starając się opracować przyszłościowe i nowe rozwiązania. Holendrzy zaprezentowali swoją własną wizję inteligentnej autostrady, która dzięki zastosowaniu kilku ciekawych pomysłów może znacznie poprawić bezpieczeństwo i komfort podczas długich podróży.

Zaprezentowany koncept inteligentnej autostrady zakłada pokrycie jej powierzchni specjalnym rodzajem farby, reagującej na zmiany temperatury otoczenia. Dzięki temu w trakcie ciepłego, słonecznego dnia na powierzchni drogi widoczne będą namalowane słońca. Gdy temperatura zbliży się do okolic zera, wówczas na autostradzie ujrzymy namalowane płatki śniegu, ostrzegające tym samym przed zagrożeniem i możliwością wpadnięcia w poślizg. Dodatkowe właściwości farby sprawiają, że oznaczenia widoczne są nawet przez 10 godzin po zmroku.

Kolejnym pomysłem, jaki Holandia chciałaby zastosować przy projektowaniu autostrad, są miniaturowe turbiny wiatrowe wytwarzające prąd służący do zasilania oświetlenia ostrzegawczego. Diody LED mają oświetlać miejsca mogące wiązać się z zagrożeniem, jak np. wjazdy do tunelu. Rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i poprawiające bezpieczeństwo.

Pomysłem, który moim zdaniem niezwykle poprawiłby komfort korzystania z pojazdów elektrycznych, to plan stworzenia specjalnych pasów ruchu dla samochodów napędzanych prądem, które podczas jazdy będą ładowały ich baterie! To idealne rozwiązanie problemu niskiego zasięgu obecnych aut elektrycznych, bowiem w trakcie długich podróży po autostradzie zasięg pojazdu będzie nieustannie podtrzymywany.

Ostatnią, ale nie najmniej ważną cechą charakterystyczną nowoczesnych autostrad ma być inteligentne oświetlenie. Reaguje ono na natężenie światła naturalnego i uruchamia się wyłącznie w momencie, kiedy jest ono potrzebne, a więc po zachodzie słońca. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania otrzymujemy dwie korzyści: z jednej strony autostrada jest oświetlona zawsze wtedy, kiedy realnie istnieje taka konieczność, a z drugiej prowadzi do oszczędności energii elektrycznej.

Co sądzicie o pomyśle na inteligentną autostradę? Pomijająć koszty wybudowania takiego typu trasy, zastosowane na niej rozwiązania wydają się prawdziwym marzeniem każdego kierowcy. Sam bardzo chętnie przejechałbym się po takiej drodze, choć realnie nie widzę na to szans w najbliższej przyszłości. Zaprezentowane pomysły to obecnie jedynie koncept, a na temat wybudowania autostrad wedle takiego projektu obecnie nie ma mowy.

Źródło: Autofspace

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

samochody