Internet

Duck Duck Go jako alternatywa dla Google. Prywatna i bezpieczna wyszukiwarka

Kamil Świtalski
Duck Duck Go jako alternatywa dla Google. Prywatna i bezpieczna wyszukiwarka
40

DuckDuckGo działa od dekady, ale ostatnie lata okazują się dla niej kluczowe. Użytkownicy zaczynają dbać o swoją prywatność bardziej niż wcześniej — i rosnące zainteresowanie platformą jest tego skutkiem.

Dla większości użytkowników pierwszym skojarzeniem w temacie wyszukiwarka od lat pozostaje Google. Jednak rosnąca troska o prywatność użytkowników i dbanie o to, aby jak najmniej dzielić się informacjami o sobie z dużymi korporacjami pcha ich w ręce usług, które obiecują bezpieczeństwo. W przypadku wyszukiwarek, jedną z najpopularniejszych usług od lat pozostaje Duck Duck Go. Powstała dekadę temu, a w ostatnich miesiącach bije rekordy popularności — nie dalej niż kilka tygodni temu jej twórcy chwalili się trzydziestoma milionami wyszukiwań dziennie. Jasne, z porównaniem do Google to może i niewiele — ale z każdym rokiem widać, jak popularność usługi rośnie. A zawdzięcza to przede wszystkim rosnącej świadomości użytkowników, którzy chcą stawiać na rozwiązania bezpieczne i dbające o nich, a nie interesy wielkiej korporacji.

Nigdy nie przechowujemy Twoich informacji osobistych. Nigdy. Nasza polityka prywatności jest prosta: nie gromadzimy oraz nie udostępniamy żadnych informacji o naszych użytkownikach.

— czytamy na głównej stronie wyszukiwarki. I jest to dla wielu argument na tyle kuszący, że decydują się na zamianę dotychczasowych rozwiązań i przyzwyczajeń. To imponujący wzrost: z porównaniem do zeszłego roku, zainteresowanie wyszukiwarką powiększyło się o ponad 50%!

Siedem lat zajęło nam osiągnięcie 10 milionów wyszukiwań w ciągu jednego dnia, kolejne dwa lata — 20 milionów, a teraz w mniej niż rok mamy 30 milionów!

Twórcy wyszukiwarki stawiają na transparentność, dlatego też wszystkie statystyki związane z usługą można łatwo podejrzeć — dynamika wzrostu faktycznie robi wrażenie:

Zobacz też: Nie zgadniecie, o ile wzrosła popularność DuckDuckGo po aferze z NSA

DuckDuckGo: tutaj nie uświadczysz spersonalizowanych wyników

Google przez lata przyzwyczaiło nas już do tego, że doskonale wie, jakie treści lubimy. Dlatego z czasem wyniki wyszukiwań stają się coraz mniej zróżnicowane. Tego problemu nie ma w DuckDuckGo, które unika tego typu filtrów — odchodzi od profilowania, przez co wszyscy mogą liczyć na identyczne wyniki wyszukiwań. Zamiast skupiać się na najpopularniejszych odpowiedziach, wybiera najlepsze odpowiedzi na zadane pytania w oparciu o 400 źródeł. Wśród nich znajdują się między innymi współtworzone społecznościowo platformy takie jak Wikipedia, Wolfram Alpha, inne silniki wyszukiwarek (Yahoo, Bing, Yandex), a także ich autorski DuckDuckBot.

DuckDuckGo od samego początku pozycjonuje się jako bezpieczna wyszukiwarka. Na każdym kroku akcentuje, że w przeciwieństwie do swojej konkurencji nie przechowuje adresów IP swoich użytkowników. Nie zapisuje także żadnych innych informacji na temat użytkowników, z ciasteczek zaś korzysta tylko w kilku sytuacjach. Firma rejestruje jednak wszystkie hasła, które wpisywane są do wyszukiwarki.

Jest wygodnie i intuicyjnie, choć nieco inaczej niż w Google

Jesteśmy więźniami własnych przyzwyczajeń — i kiedy przez lata korzystamy z jednej, nawet zmieniającej się na przestrzeni lat, usługi — wskoczenie w nieco inny schemat bywa bolesne. Z DuckDuckGo sprawy mają się podobnie — ale... to tylko przyzwyczajenia. I jeżeli w pierwszym momencie ich silnik i zastosowane tam rozwiązania nie zrobią na was najlepszego wrażenia, to spokojnie — istnieje duża szansa, że po kilku dniach stare nawyki odejdą w zapomnienie, a wy będziecie korzystać z całego zestawu nowych komend, między innymi ich wykrzykników. DuckDuckGo wspiera cały zestaw usług, których zasoby możemy sprawnie przeszukać dzięki tamtejszym skrótom. Na przykład wpisując !w internet zamiast wyników wyszukiwania, trafiasz bezpośrednio do Wikipedii i tamtejszego hasła internet.

Zmiana przeglądarki, to także zmiana flow — i brak równie kompleksowych odpowiedzi już w oknie wyszukiwarki, do czego przyzwyczaiło Google (zobacz: Szybkie odpowiedzi – zapytania które dadzą nam szybką odpowiedź w Google). Jednak dla wielu chętnych zadbać o swoją prywatność, nie jest to wielkim problemem. Dlatego poszukując alternatywy dla Google — warto wziąć rozważyć przesiadkę na DuckDuckGo. Znajdziecie ją pod adresem: https://duckduckgo.com, nie brakuje także wtyczek do przeglądarek, a także dedykowanych urządzeniom mobilnym z systemami Android oraz iOS aplikacji.

Grafika: DuckDuckGo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu