Google

Drukowanie w chmurze od Google trafia do Windows. Koniec zmory ze sterownikami?

Tomasz Popielarczyk
Drukowanie w chmurze od Google trafia do Windows. Koniec zmory ze sterownikami?
43

Drukarki to chyba urządzenia najbardziej opierające się nowinkom technologicznym. Owszem, od czasu do czasu pojawiają się nowe rozwiązania i dodatkowe funkcje, ale w gruncie rzeczy sprzęt sprzed pięciu lat nieznacznie różni się od tego dzisiejszego. Zmienić to ma Google Cloud Print, czyli drukowanie...

Drukarki to chyba urządzenia najbardziej opierające się nowinkom technologicznym. Owszem, od czasu do czasu pojawiają się nowe rozwiązania i dodatkowe funkcje, ale w gruncie rzeczy sprzęt sprzed pięciu lat nieznacznie różni się od tego dzisiejszego. Zmienić to ma Google Cloud Print, czyli drukowanie w chmurze. Teraz dostępne również z poziomu Windowsa.

Google Cloud Print to usługa pozwalająca przesyłanie plików do drukowania właściwie z dowolnego miejsca bez żadnych kabli oraz dodatkowych utrudnień w postaci sterowników będących zmorą użytkowników Windowsów (i nie tylko). Usługa dysponuje bowiem bazą sterowników do drukarek, a naszym jedynym zmartwieniem jest dostęp do internetu w celu przesłania dokumentów do druku. Rozwiązanie to niesie za sobą oczywiście szereg dodatkowych korzyści, jak np. możliwość udostępniania drukarki znajomym czy łatwiejsza obsługa sprzętów firmowych

http://www.youtube.com/watch?&v=1A5zvYda7Eo

Do tej pory drukowanie w chmurze Google'a było dostępne jedynie jako funkcja w Chrome lub aplikacja dla Androida. Niosło to za sobą wiele ograniczeń. Przykładowo pliki z Office'a musieliśmy najpierw przesłać na Dysk Google, żeby móc je potem wydrukować z Dokumentów. Nieco łatwiej sytuacja wyglądała na Androidzie, który za sprawą specjalnego klienta mógł drukować wszystko co ma w pamięci. Teraz do tego zacnego grona dołącza Windows.

Za sprawą udostępnionego sterownika każdy użytkownik może teraz zainstalować usługę w swoim systemie zupełnie tak, jakby to była kolejna drukarka. Dzięki temu możemy drukować z Google Cloud Print właściwie z dowolnej aplikacji, bez względu czy jest to czytnik PDF, MS Office czy programy Adobe. Dodatkowo udostępniona została specjalna wersja usługi, która pozwala administratorom sieci w prosty sposób podpiąć pod nią wszystkie komputery ze szkoły czy firmy.

Jednocześnie Google usprawnił też proces udostępniania drukarek innym użytkownikom. Teraz wystarczy do tego właściwie jedynie przesłanie wygenerowanego linka, a panel zarządzania udostępnieniami wizualnie przypomina ten znany z Google Docs.

Google Cloud Print dysponuje bardzo rozbudowaną bazą sterowników i wiele drukarek nie powinno mieć problemu, by współpracować z usługą. Szczegółowe informacje na temat instalacji oraz wspieranych modeli można znaleźć na stronie projektu. Problemów nie powinni mieć posiadacze drukarek HP wspierających funkcję ePrint, a także modeli Kodaka z linii Hero. Oficjalnie funkcja drukowania w chmurze Google'a jest też wspierana przez niektóre modele Canona, Epsona i Samsunga.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googledrukowanie