Mobile

Drugi raz mam w dłoni phableta – nadal mnie nie przekonuje

Grzegorz Ułan
Drugi raz mam w dłoni phableta – nadal mnie nie przekonuje
Reklama

Moje pierwsze podejście do tego typu urządzenia miało miejsce już ponad dwa lata temu, przy okazji pierwszego modelu Samsunga Galaxy Note. Od razu moż...

Moje pierwsze podejście do tego typu urządzenia miało miejsce już ponad dwa lata temu, przy okazji pierwszego modelu Samsunga Galaxy Note. Od razu możecie sprawdzić, że tak naprawdę niewiele się zmieniło w tym trendzie od tamtego czasu, prócz kilku cali, a mnie nadal nie przekonuje ten pomysł.

Reklama

Niemniej trafił do mnie, może to i dobrze, dzięki temu będę mógł Wam przekazać, czym Acer chce się wyróżnić na tle innych podobnych modeli, czyli to co mnie zawsze najbardziej interesuje, a mianowicie aplikacje.

Wygląd/Korzystanie


Acer Liquid S1 to solidnie wykonany sprzęt. Tylna gumopodobna obudowa dobrze się trzyma w dłoni. Jest duży, nie można pozbyć się wrażenia, że trzymamy w rękach tablet, ucięty tylko lekko, tak aby się mógł zmieścić w dłoni. W każdym razie nie da się go wygodnie obsługiwać tą jedną ręką. Przy każdej próbie przeglądania zawartości telefonu bez wspomagania drugiej ręki mamy uzasadnioną obawę upuszczenia go na ziemię. Raz niemal mi się to udało, łapiąc go w ostatniej chwili.


Co trzeba trzeba jednak przyznać, dobrze rozmieszczono fizyczne przyciski, dzięki czemu tu wystarczy jedna ręka do ich obsługi. Przycisk zasilania z lewej strony, wygodnie i intuicyjnie obsługiwany kciukiem. Przyciski głośności palcem wskazującym. Tak więc, tak jak trzymamy zwykle telefon do odczytu, bez problemu mamy do tych przycisków dostęp, bez zbytniego przesuwania telefonu czy palców.


Aplikacje i gry uruchamiają się błyskawicznie. Nie ma żadnych opóźnień czy zacinek podczas przeglądania zawartości telefonu jak i podczas korzystania z programów, oglądania filmów czy przeglądania stron internetowych. Dobrą wydajność sprzętu obrazuje przede wszystkim niezwykle płynne przewijanie długich stron z dużą ilością obrazków. W mojej ocenie udało się to dzięki zrezygnowaniu z daleko idących modyfikacji Androida, poprzez doinstalowywanie jakiś dodatkowych nakładek na ten system. Jedynie co, dodano tu całkiem przydatną zresztą funkcję (o której później) o nazwie Float Apps.

Reklama


Bateria wystarczy bez problemu na cały dzień intensywnego korzystania. U mnie nie trzeba było podłączać do ładowania nawet wieczorem, wiedziałem, że jeszcze nazajutrz będę mógł swobodnie na tym jednym ładowaniu pracować przynajmniej do południa. Jednak bez przerwy podłączony był do WiFi, podejrzewam, że przy 3G codzienne ładowanie będzie konieczne.

Reklama


Specyfikacja

  • Ekran: 5.7 cala, o rozdzielczości HD 720p (1280 x 720), 257 PPI
  • Główny aparat: Autofocus 8 MP, obiektyw o ogniskowej 28 mm z przysłoną f2,0, czujnik BSI, lampa błyskowa LED. Nagrywanie wideo w jakości 1080p
  • Przednia kamera 2 MP, obiektyw o ogniskowej 24 mm z przysłoną f2,2, kąt aparatu 88 stopni, czujnik BSI. Nagrywanie wideo w jakości 720p
  • Procesor: czterordzeniowy MT6589T, 1,5GHz
  • Pamięć wbudowana: 8GB (dostępne nieco ponad 5GB)
  • Pamięć RAM: 1GB
  • Akumulator: Wymienna bateria 2400 mAh
  • Wymiary: 163x83x9.6 mm
  • Waga: 195 g
  • Sieć: HSPA+/WCDMA: 900/2100 MHz. GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz. Pobieranie 3G z prędkością 42 Mb/s
  • Łączność: Wi-Fi® 802.11b/g/n. Bluetooth® 4.0 LE. GPS/aGPS. Gniazdo karty micro SDTM, gniazdo micro USB, gniazdo audio 3,5 mm typu jack
  • Karty SIM: Obsługa dwóch kart mikro-SIM
  • System operacyjny: Android 4.2.2 Jelly Bean


Pokaż kotku, co masz w środku

Tu na początek mały zgrzyt. Acer w swojej modyfikacji Androida, wyłączył opcję zrzutów ekranu. W moim zrootowanym HTC mam możliwość w ustawieniach menu zasilania włączyć takową pod przyciskiem włączania telefonu. Tutaj możliwe to jest jedynie przy wykorzystaniu skrótu - jednoczesne przyciśnięcie power i przycisku ściszania dźwięku, co przy tak dużym telefonie okazywało się często niemożliwe. Zamiast zrzutu uruchamiała się za każdym razem opcja ściszania telefonu.

Automatyczny profil

Dzięki tej funkcji możemy zdefiniować kilka profili w zależności od czasu i miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Mamy tu ustawienia głośności, jasności ekranu, Bluetooth, WiFi czy transferu danych.


Reklama

Acer Cloud, Print, Hotspot WiFi

Acer Cloud to automatyczne przesyłanie zdjęć i innych multimediów do chmury na naszym koncie oraz natychmiastowy dostęp do swoich dokumentów - taki Dropbox z logiem Acera w tle.


Acer Print, wiadomo - drukowanie na drukarkach dostępnych w naszej sieci oraz szybki hotspot, do którego możemy się podłączyć poprzez zeskanowanie kodu QR.


Voice Unlock i Float Caller

Jak sama nazwa wskazuje, przy skorzystaniu z tej pierwszej opcji ustawimy sobie komendę głosową odblokowującą nasz telefon, ale nie tylko. Jednocześnie, w tych samych ustawieniach możemy ustawić podobną komendę do natychmiastowego uruchomienia aparatu, aplikacji sms/mms czy funkcji dzwonienia. Float Caller pozwala na odbieranie lub zrzucanie połączeń, bez wychodzenia z aplikacji czy gry, z której akurat korzystamy.


Pogoda


Ustawienia ekranu głównego i blokady - Mój styl


DTS Studio Sound

No, tu jakimś melomanem nie jestem, ale dźwięk jest czysty i ładnie wzbogacony przyjemnymi dla ucha basami, zarówno w słuchawkach jak i w głośniku podczas oglądania filmów.

Live Screen

Live Screen, to aplikacja do wspólnej edycji zdjęć ze znajomymi. Możemy w niej wybrać zrzut ekranu, istniejące zdjęcie lub utworzyć nowe. Po czym zapraszamy do jego edycji znajomych poprzez wysłanie wiadomości sms.


Float Apps

Na koniec najciekawsza z funkcji, która pozwala na dostęp do aparatu, notatek, map i kalkulatora podczas korzystania z innych aplikacji. Uruchamiają się one "nad" nimi. Dodatkowo, do menu tego programu można "podpiąć" inne aplikacje dostępne na smartphonie z szybkim do nich dostępem.


To oczywiście tylko dodatkowe aplikacje, że tak powiem firmowo i dodatkowo instalowane obok standardowych pozycji w Androidzie. Prócz tego mamy tu jeszcze pełen wachlarz doinstalowanych już aplikacji (Evernote, Google Keep, Skitch, Moodagent, Polaris Office, HD Channel) dostępnych też w Google Play. Nieoceniona, w przypadku takiego urządzenia, jest też domyślnie instalowana klawiatura Swype.

Aparat i kamera


W ten sposób przechodzimy do aparatu i kamery. Aparat automatycznie fotografuje uśmiechniętą twarz jak i można wywołać ten automat wykrzykując słowo cheese. Mnie udało się za którymś głośniejszym razem, ale zadziałało.

Zdjęcie z aparatu (zwykłe)


Zdjęcie z aparatu (panorama)


Zdjęcie z aparatu (słoneczna pogoda)


Film z kamery (bez stabilizacji obrazu)

Film z kamery (z włączoną stabilizacją obrazu)

Podsumowanie

Dla kogo jest Acer Liquid S1? Tych z Was, których nie zrazi moje odrzucenie, nie muszę przekonywać do phabletów. Znacie jego zalety i przydatność w codziennym korzystaniu z tego typu urządzeń. Niezdecydowani powinni zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i aplikacje, którymi kusi Acer, a które to powinny ułatwić korzystanie z tak dużego telefonu.

Do tego musimy wziąć pod uwagę cenę tego telefonu (1500 zł) to prawie połowa kosztów zakupu najnowszego Galaxy Note, a Acer nie ustępuje mu zbytnio w wydajności, zawartości czy nawet jakości wykonania. W przypadku gdy zastanawiacie się nad zakupem zarówno smartfona jak i tabletu, warto zastanowić się nad propozycją Acera i sprawić sobie jedno uniwersalne urządzenie w dość atrakcyjnej cenie i do tego z Dual-SIM.

Osobiście pozostaje przy swoim niezawodnym trio - Laptop do pracy, tablet do rozgrywki, smartphone do szybkiego kontaktu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama