Moje przemyślenia

Dropbox i jego 200 milionów plików dziennie

Grzegorz Marczak
9

Dropbox (przechowywanie i synchronizacja danych w chmurze) właśnie będzie dziś świętował okrągłą liczbę 25 milionów użytkowników korzystających z ich serwisu. Dziennie w Dropbox zapisywanych jest podobno 200 milionów plików! Serwis który powstał w 2007 roku przy wsparciu Y Combinator, w sumie od in...

Dropbox (przechowywanie i synchronizacja danych w chmurze) właśnie będzie dziś świętował okrągłą liczbę 25 milionów użytkowników korzystających z ich serwisu. Dziennie w Dropbox zapisywanych jest podobno 200 milionów plików! Serwis który powstał w 2007 roku przy wsparciu Y Combinator, w sumie od inwestorów zebrał 7,2 miliona dolarów - można powiedzieć, że są to drobne w porównaniu do kwot jakie teraz "krążą" po internecie.

Okazuje się natomiast, że do stworzenia doskonałej usługi w chmurze ta suma wystarczyła i w tej chwili Dropbox radzi sobie całkiem nieźle. Firma zatrudnia ok 45 pracowników, biznes rośnie bardzo dynamicznie i jest dochodowy a według nie oficjalnych szacunków w tym roku ma przynieść 100 milionów dolarów przychodu.

Ta kwota w porównaniu do przychodów innych dużych firm internetowych może nie wydawać się teraz zbyt imponująca (choć moim zdaniem należy zawsze patrzeć na całość a nie tylko na przychody), należy jednak pamiętać o modelu biznesowym Dropboxa, który każdemu użytkownikowi na początku daje 2 GB przestrzeni dyskowej za darmo, dopiero po wykorzystaniu tego miejsca klientowi oferowana jest opcja płatna. Tak więc szybki przyrost użytkowników w ostatnich dwóch lata będzie pewnie owocował zwiększonymi przychodami dopiero za jakiś czas (bo jestem pewien, że mając blisko 2GB danych w sieci nikt nie będzie dla paru dolarów przenosił się na kolejny bezpłatny serwis).

Model freemium w przypadku takiego biznesu sprawdzi się więc bardzo dobrze. Tym bardziej, że do tego dochodzi naprawdę świetna i intuicyjna w obsłudze usługa oraz co bardzo ważne bardzo silne wsparcie ze strony społeczności. Na bazie Dropbox powstają bowiem świetne rozszerzenia i dodatkowe rozwiązania, które dodają tej usłudze dodatkowej wartości. Polecam przejrzeć chociażby tę listę 10 ciekawych rozszerzeń do Dropbox

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Dropboxusługi w chmurze