Aplikacje webowe

Rozszerzenia w Dropbox. Czekaliśmy na nie długie lata

Piotr Kurek
Rozszerzenia w Dropbox. Czekaliśmy na nie długie lata
11

Przechowywanie w chmurze różnych plików jest świetnym sposobem na dostęp do nich z niemal każdego urządzenia. Dropbox wciąż jest jedną z najpopularnieszych usług tego typu, a już wkrótce zaoferuje swoim użytkownikom dodatkowe funkcjonalności.

Trzymanie plików w usłudze Dropbox ma wiele zalet, ale ma też jedną poważną wadę. By móc podejrzeć lub edytować konkretne typy plików wymagane jest ich pobranie — na komputer lub na urządzenia mobilne i uruchomienie aplikacji pozwalającej na ich edycję. Dropbox zamierza ułatwić swoim użytkownikom korzystanie z przechowywanych w chmurze materiałów i przygotowuje rozwiązania pozwalające na łatwą ich edycję, bez konieczności pobierania i otwierania ich w zewnętrznych aplikacjach.

Nowe rozwiązania Dropbox, zwane Dropbox Extensions (rozszerzenia) mają w swoim założeniu wyeliminować konieczność ciągłego pobierania, zmieniania i ponownego wgrywania do chmury edytowanych dokumentów, obrazów, zdjęć, czy innych treści. Pierwsze rozszerzenia nie robią jednak większego wrażenia, choć niektórzy użytkownicy z pewnością ucieszą z implementacji systemu podpisywania dokumentów PDF udostępnianych przez Adobe. Adobe Sign pozwoli na szybkie parafowanie umów i innych tekstów, które wcześniej wymagały ich pobrania, uruchomienia aplikacji, podpisania, zapisania i ponownego przeniesienia do Dropbox. Teraz wystarczy kilka kliknięć i gotowe. Uruchomiona w przeglądarce lub aplikacji wtyczka udostępniona przez Adobe eliminuje pozostałe, czasochłonne czynności.

Zobacz też: W końcu Dropbox ma funkcję, która daje mu ogromną przewagę nad konkurencją

Oprócz Adobe, wsparcie dla Dropbox Extensions, zapowiedziały między innymi Autodesk, DocuSign, Vimeo, airSlate, HelloSign, Nitro, Smallpdf, and Pixlr. Umożliwi to użytkownikom usługi w chmurze na podgląd i podstawową edycję plików DWG wyświetlających modele 3d z aplikacji AutoCAD. Vimeo pozwoli na wieloosobową współpracę przy tworzeniu adnotacji i komentarzy do materiałów wideo.

Zobacz też: Którą chmurę na przechowywanie plików wybrać?

Na wprowadzenie nowych narzędzi niestety musimy jeszcze trochę poczekać. Dropbox z dodatkowymi funkcjonalnościami trafi do użytkowników 27 listopada. Od tego dnia każdy, bez względu, czy korzysta z płatnej, czy bezpłatnej usługi będzie miał dostęp do zaprezentowanych 10 rozszerzeń. Jednocześnie firma zapowiada, że w przyszłości pojawią się kolejne narzędzia od innych partnerów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu