Poczta email

Darmowe powiadomienia SMS o ważnych nowych wiadomościach na Gmailu

Grzegorz Ułan
Darmowe powiadomienia SMS o ważnych nowych wiadomościach na Gmailu
12

cloudHQ to firma, która od wielu lat tworzy użyteczne rozszerzenia w Chrome, głównie do Gmaila, które ułatwiają i uprzyjemniają korzystanie z tego webmaila oraz mają na celu zwiększenie naszej produktywności. Wczoraj przypadkiem trafiłem na kolejne rozszerzanie ich autorstwa, pozwalające ustawić alerty SMS o przychodzących wiadomościach e-mail.

Wspominam o autorach tego rozszerzenia, bo to ważne w kontekście dostępności ich rozwiązań. Możemy być pewni, że usługa nie przestanie z dnia na dzień działać. W marcu 2017 roku na przykład opisywałem Wam Meeting Scheduler for Gmail rozszerzeniu, które ułatwia proces umawiania się na spotkania przez Gmaila i dodawania ich do Google Kalendarza. Rozszerzenie cały czas działa, jak inne, a mają ich już kilkadziesiąt w swoim portfolio, między innymi Gmail SMS Alerts.

Powiadomienie SMS o przychodzących wiadomościach email, to wynalazek naszych operatorów z czasów przed erą smartfonów, kiedy to mobilny dostęp do internetu nie był tak powszechny, no i był drogi. Takie powiadomienia pozawalały podłączyć się do internetu stacjonarnego na komputerze i sprawdzić pocztę, wtedy kiedy rzeczywiście była już odebrana. Wiem, że taką usługę miał Polkomtel - Plusnet, która już nie działa od kwietnia tego roku oraz Orange - Multi Box. Nie wiem jak to działało w Plusie, ale w Orange dostawałem powiadomienia o nowej poczcie, ale tylko na adres dodany na Multi Box. Więc by dostawać powiadomienia o ważnych emailach ustawiałem przekierowanie na głównej skrzynce.

Kiedy nastała era smartfonów, a mobilny dostęp do internetu stawał się powszechniejszy i przede wszystkim tańszy, rozwiązanie takie nie było już tak potrzebne. Niemniej ostatnio zmienił mi się sposób korzystania z dostępu do poczty na telefonie przez to, że otrzymuję mnóstwo wiadomości każdego dnia wyłączyłem kompletnie powiadomienia o nowych emailach. Przez co, jeśli czekam na jakąś wiadomość wchodzę każdorazowo w aplikację i sprawdzam ręcznie. Powiadomienie SMS usprawni mi trochę ten ograniczony sposób korzystania ze skrzynki na smartfonie.

Jako to działa? Wystarczy zainstalować to rozszerzenie Gmail SMS Alerts i w ustawieniach dodać numer telefonu, działają polskie numery, sprawdzone - powiadomienia przychodzą natychmiast. Aby jednak zaczęły dochodzić, musimy później dodać kryteria. I tak, w darmowej wersji możemy dodać nieograniczoną ilość reguł dotyczących konkretnych adresów, z których przychodzące wiadomości email wyślą nam automatycznie powiadomienie SMS.

Można też ustawić określone słowa kluczowe, które pojawiają się w ważnych wiadomościach email, które również aktywują nam powiadomienie o SMS. Trzecią funkcją jest możliwość zaznaczenie w wybranej wychodzącej korespondencji email, powiadomienia, gdy konkretnie na daną wiadomość przyjedzie odpowiedź.

Kiedy rozwiązanie może być jeszcze przydatne? Na przykład podczas pobytu za granicą, kiedy to internet zwykle wyłączamy, a podłączamy się kiedy jest potrzeba, którą może się okazać ważna wiadomość email, o której przyjściu zostaniemy powiadomieni SMS-em.

Wady tego rozwiązania? Jest jedna - wymagane jest zachowanie porządku w skrzynce odbiorczej, przynajmniej w chwili włączenia usługi. W ustawieniach Gmail SMS Alerts nie znalazłem możliwości ustawienia żadnego parametru czasowego, typu - wysyłaj powiadomienia od teraz, więc rozszerzenie skanuje skrzynkę odbiorczą w poszukiwaniu zadanych reguł i wysyła powiadomienia również do otrzymanej wcześniej korespondencji. Tak więc, jeśli to problem, bo chomikujecie emaile w skrzynce odbiorczej, trzeba ją najpierw wyczyścić i zarchiwizować, ewentualnie przeboleć kilkadziesiąt zaległych powiadomień SMS.

Photo: mady70/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu