Google

Drony pocztowe od Google nad Europą. Szykuje się rewolucja w wysyłaniu paczek

Piotr Kurek
Drony pocztowe od Google nad Europą. Szykuje się rewolucja w wysyłaniu paczek
14

Czas przed Świętami Bożego Narodzenia to wzmożone zakupy — te tradycyjne i internetowe. Firmy dwoją się i troją, by dostarczyć do adresatów zamówione towary. Gorący sezon właśnie się rozpoczął. Drony od Google mogłyby pomóc w doręczaniu paczek, ale do Polski nie zdążą dolecieć. Jednak są już prawie w Europie.

Konglomerat Alphabet Inc. to nie tylko Google. W jego skład wchodzi wiele pomniejszych podmiotów, nad którymi swego czasu piecze trzymał gigant technologiczny. To miedzy innymi autonomiczne samochody Waymo, balony Loon dające dostęp do sieci LTE, czy drony pocztowe od Wing. To właśnie ta ostatnia firma rozwija swoje skrzydła bardzo prężnie. Po testach w Australii, które zakończyły się sporym sukcesem, przyszła pora na kolejne rynki. Tym razem do prób bezzałogowych statków powietrznych dostarczających przesyłki wybrano Europę. Pierwszym miastem, do którego zawita ta technologia, bedą Helsinki.

Zobacz też: To dzięki dronom ratunek Wielkiego Muru Chińskiego staje się dużo łatwiejszy

Wing może się pochwalić 55 tysiącami dostaw na terenie Australii. Przez ostatnie 18 miesięcy firma dostarczała wszelkiej maści produkty w bardzo krótkim czasie— od leków, poprzez kawę i na artykułach małego AGD kończąc. Mieszkańcy fińskiej stolicy, jako pierwsi będą mogli przetestować taki sposób transportu towarów na wiosnę przyszłego roku. Firma wybrała Finlandię ze względu na otwartość jego mieszkańców na nowe, innowacyjne technologie. W pierwszej fazie testów wszystkie przesyłki będą bezpłatne i inicjowane z poziomu aplikacji mobilnej. Będzie można zamawiać jedzenie, leki bez recepty, produkty spożywcze, czy chemię gospodarczą od lokalnych sklepów i lokali gastronomicznych.

Technologia Google ma duże szanse na powodzenie — pod warunkiem, że tego typu rozwiązania przyjmą się na wszystkich rynkach. Wielu krytyków dronów pocztowych porusza dość delikatny temat — bezpieczeństwo osób na terenie obsługiwanym przez te urządzenia oraz hałas towarzyszący pracy silnika. Już mieliśmy okazję zobaczyć spektakularną porażkę rosyjskiego drona pocztowego, który swój dziewiczy rejs zakończył na ścianie budynku mieszkalnego.

Zobacz też: Rosyjski dron pocztowy zakończył dziewiczy lot spektakularną katastrofą

Źródło: Wing

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu