Google

Drobna zmiana w Mapach, z której wszyscy będziemy korzystać

Filip Żyro
Drobna zmiana w Mapach, z której wszyscy będziemy korzystać
66

Nie ma wśród nas osoby, która nie korzystałaby chociażby z jednego produktu pochodzącego od Google. Technologiczna spółka z Mountain View zagospodarowała tak wiele obszarów naszej obecności online, że czasem nie można ich pominąć. Jeżeli miałby ryzykować tezę, co jest jej najpopularniejszym produkte...

Nie ma wśród nas osoby, która nie korzystałaby chociażby z jednego produktu pochodzącego od Google. Technologiczna spółka z Mountain View zagospodarowała tak wiele obszarów naszej obecności online, że czasem nie można ich pominąć. Jeżeli miałby ryzykować tezę, co jest jej najpopularniejszym produktem, zaraz po wyszukiwarce, to powiedziałbym, że są to Mapy, które właśnie dostały nową przydatną funkcję.

Mapy Google to znakomity produkt z bardzo szerokim wachlarzem zastosowania. To także bezpośrednie zagrożenie dla firm produkujących nawigacje samochodowe. Dzisiaj praktycznie każdy wyposażony w telefon z Androidem posiada dostęp do nawigacji GPS praktycznie za darmo. Wielką zaletą Google Maps jest ich multiplatformowość. Możemy z nich korzystać na komputerze lub urządzeniach mobilnych. Jeżeli jesteśmy zalogowani do swojego konta Google, przeglądanie Map jest niezwykle wygodne, ze względu na jednakową historię wyszukiwań niezależnie od urządzenia. Niejednokrotnie byłem w sytuacji, gdy sprawdzając miejsce docelowe na komputerze, byłem później bardzo mile zaskoczony, gdy wyciągałem komórkę i w mojej aplikacji Mapy od razu miałem podpowiedzi ostatniego wyszukiwania, tym pożyteczniejsze jeżeli zapomnieliśmy adresu pod który się udajemy. Mapy najczęściej służą nam do wyszukiwania miejsc naszej podróży wraz ze wskazówkami jak w to miejsce dojechać.

Mapy od Google niedawno przeszły gruntowny redesign, tak aby używanie ich uczynić prostszym i bardziej intuicyjnym. Dostaliśmy całkowicie nowy lay-out, który ma ułatwić posługiwanie się tym narzędziem. Doszło również kilka nowych narzędzi, które pokazują, że Mapy cały czas chcą się rozwijać, w końcu to jeden z najważniejszych produktów Google. To jednak nie koniec zmian. W wersji na komputery stacjonarne właśnie dochodzi kolejna opcja, która otwiera nowe możliwości. Mapy Google będą pozwalały zmierzyć dystans bez wyznaczania trasy. Wystarczy na dowolnym miejscu w Mapach zaznaczyć prawym przyciskiem wyznaczyć dwa punkty, a następnie wybrać opcję zmierzenia dystansu.

Tą samą czynność możemy wykonać, jeżeli chcemy zmierzyć wybrany odcinek naszej trasy. Przykładowo jesteśmy ciekawi jaka jet odległość pomiędzy kolejnymi bramkami na autostradach lub odległość pomiędzy stacjami benzynowymi. Kolejnym zastosowaniem, które przychodzi mi do głowy, jest wyznaczanie trasy do biegania w naszej okolicy. Mała zmiana pozwala jeszcze dokładniej planować nasze wycieczki, niezależnie czy to samochodowe, piesze czy rowerowe. Choć z pozoru może wydawać się o to zmiana małym znaczeniu, muszę powiedzieć, że takiego rozwiązania bardzo mi brakowało. Myślę, że użytkownicy szybko zaadoptują zmianę i okaże się, że niezwykle chętnie z niej korzystają. Na chwilę obecną opcja nie jest jeszcze dostępna w polskiej wersji Map, należy się spodziewać, że jest to kwestia czasu i już niedługo pojawi się i u nas.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

mapyhot