Polska

Dowód osobisty w smartfonie ma coraz więcej sensu, już po świętach odbierzesz z nim polecony z poczty

Grzegorz Ułan
Dowód osobisty w smartfonie ma coraz więcej sensu, już po świętach odbierzesz z nim polecony z poczty
26

mObywatel to aplikacja mobilna, w której możemy podpinać już od jakiegoś czasu nasze dowody osobiste. Problem jednak w tym, że nie wszędzie jest ona respektowana i raczej nadal w większości miejsc musimy legitymować się plastikowym dokumentem.

Powoli zaczyna się to zmieniać, Ministerstwo Cyfryzacji powołując się na wyniki badań podaje, że sytuacja, w której najczęściej musimy okazywać dowód osobisty ma miejsce w przypadku odbierania listów poleconych w placówkach Poczty Polskiej. Analizując swoją sytuację mogę to potwierdzić, wpisuje się w wyniki tych badań, na drugim miejscu wymieniłbym banki i na trzecim urzędy, ale zdecydowanie częściej musiałem odbierać polecony i zabierać ze sobą w tym celu dowód na pocztę.

Od 23 kwietnia ma się to zmienić, do potwierdzenia naszej tożsamości na poczcie, wystarczy już sam smartfon z Androidem lub iOS, z zainstalowaną aplikacją mObywatel.

Przypomnijmy też, że w najbliższym czasie możliwe będzie dodanie do tej aplikacji dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC, jeśli do zestawu zostanie dołączone jeszcze prawo jazdy, popularność aplikacji mObywatel powinna znacznie wzrosnąć.

Zresztą nie tylko aplikacji, ale i Profilu Zaufanego, który wymagany jest przy logowaniu się do mObywatel. Na szczęście samo założenie profilu to już nie problem, można to zrobić przez internet w jednym z 9 banków - PKO Bank Polski, Inteligo, Santander Bank Polska, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

Jeśli nie jesteście klientami któregoś z tych banków, możecie to zrobić na platformie Envelo i po raz ostatni zabrać dowód osobisty na pocztę, by potwierdzić swoją tożsamość i aktywować Profil Zaufany, przy okazji odbioru poleconego.

Źródło: Business Insider Polska.
Photo: bzyxx/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu