Firmy kurierskie nie wyrabiają z zamówieniami, a zapotrzebowanie na zakupy online, zwłaszcza spożywcze rośnie w ogromnym tempie. Sklepy więc szukają innych rozwiązań na dostawę towarów pod drzwi klientów. Takim innym, ale niekoniecznie najlepszym, jest pomysł na to w wykonaniu Auchan i iTaxi.
Tak skomplikowanego procesu zakupów spożywczych z dostawą do domu jeszcze nie widziałem
Rozumiem, że dwie firmy, które nigdy nie współpracowały ze sobą w takim zakresie mogą mieć problem w sprawnej realizacji usługi dowozu produktów spożywczych do domów klientów, ale nie rozumiem, dlaczego te problemy przerzucane są właśnie na klientów?
Zacznijmy jednak od początku. Sieć sklepów Auchan, iTaxi i BLIK nawiązali współprace w zakresie dostawy zakupów spożywczych do domów klientów w ciągu maksymalnie 3 godzin od odebrania zamówienia. Usługa uruchomiona została w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Rzeszowie, Wrocławiu i Piasecznie. W ciągu kolejnych dni będzie uruchomiona również w Płocku, Białymstoku, Olsztynie i Górnośląskim Okręgu Przemysłowym (Katowicach, Mikołowie, Gliwicach, Sosnowcu, Bytomiu, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach i Tychach.
Jarosław Grabowski, CEO iTaxi:
Celem współpracy iTaxi, Auchan i BLIK-a jest zadbanie o bezpieczeństwo milionów Polaków, którzy zostając w domu chcą czuć się bezpiecznie, a przy tym mogą w komfortowych warunkach nabyć najpotrzebniejsze produkty szybko, z pewnym sposobem płatności i dostawą pod wskazany adres. Usługa startuje w 10 miastach, ale dostępność usługi będziemy sukcesywnie powiększać o kolejne miejscowości.
Teraz spójrzmy na sam proces zakupowy. Mamy dwie opcje skompletowania zamówienia. W pierwszym wybieramy spośród gotowych 6 zestawów produktów - podstawowy, rozszerzony, owoce i warzywa, produkty świeże, dla psa i dla kota. Na stronie Auchan mamy tylko opis podstawowy co zawiera każdy z nich, bez marek i konkretnych rodzajów poszczególnych pozycji. Każdy z zestawów jest już wyceniony. Nie wiem, czy znajdzie się ktoś, kto w ciemno zamówi, któryś z nich, ale na szczęście jest też opcja skompletowania samemu takiego zestawu, już z nazwami produktów.
Kiedy mamy już wypełniony nasz koszyk, klient musi podać wybrane hasło odbioru zakupów, datę i czas odbioru, oraz adres email. Na podany adres email przychodzi potwierdzenie rezerwacji z numerem zamówienia. Może je odebrać osobiście następnego dnia w wybranym sklepie Auchan i zapłacić przy odbiorze.
Jednak jak chcemy zamówić z dostawą do domu w 3 godziny od tego zamówienia, z tym numerem zamówienia musimy przejść teraz na strony iTaxi i wypełnić dodatkowy formularz, w którym podajemy nasz numer telefonu, adres odbioru i dostawy zakupów, osobno dla wybranego sklepu i osobno nasz domowy, numer zamówienia, hasło odbioru i ewentualny komentarz. Takie zamówienie możemy złożyć też telefonicznie lub w aplikacji iTaxi.
Teraz jednak najlepsze, po złożeniu tych wszystkich zamówień trzeba jeszcze za nie zapłacić. Jak to zrobić? Zacytuje z przesłanego komunikatu:
Kiedy rezerwacja jest gotowa do odbioru, klient płaci za zakupy z Auchan BLIKIEM. Kierowca iTaxi, który będzie realizował dostawę, dzwoni do niego i prosi o podanie kodu BLIK, następnie klient musi zatwierdzić płatność w aplikacji mobilnej banku na swoim smartfonie, widzi wówczas nazwę odbiorcy płatności – Auchan oraz kwotę, za jaką zrobił zakupy. Pieniądze trafiają bezpośrednio do Auchan. Za samą dostawę należy zapłacić przy odbiorze – płatność odbywa się bezpośrednio u kierowcy, który dysponuje terminalem płatniczym.
Tyle kampanii informacyjnych, tyle artykułów ostrzegających przed podawaniem komukolwiek przez telefon czy w sieciach społecznościowych kodu BLIK, a tu jak na tacy, kolejny pomysł na akcje wyłudzeń. Ja wiem, że dany klient wie, że złożył kilka godzin temu zamówienie i oczekuje na to zamówienie, że w aplikacji banku wyświetli się kwota i odbiorca przelewu, ale ludzie tego nie czytają tylko klikają dalej. Wiemy to po wielu skutecznych akcjach wyłudzeń na BLIKA.
Nawet jeśli trochę przesadzam i nie grozi to teraz jakąś kolejną akcją wyłudzeń, to sam taki pomysł może wywołać złe nawyki u ludzi w podawaniu kodów BLIKA obcym osobom, które mogą być wykorzystane później przez przestępców w jakiś innych osobnych akcjach w przyszłości.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu