Gry

Doom z 2016 wraca do przeszłości, aby w starym stylu skopać tyłki wszystkim demonom

Artur Janczak
Doom z 2016 wraca do przeszłości, aby w starym stylu skopać tyłki wszystkim demonom
4

Doom to jedna z tych produkcji, która zmieniła świat gier wideo. Praktycznie nie ma osoby, która nie słyszałaby o tym tytule. Nic więc dziwnego, że mimo upływu lat, ludzie wciąż modyfikują, usprawniają czy rozbudowują oryginał i jej kontynuację. Dziś chcę Wam pokazać ciekawy projekt, który łączy stare z nowym. Wersja z 2016 jest wspaniała, ale co powiecie na przeniesienie jej do realiów z 1993?

Jeszcze więcej Dooma

Dzieło id Software doczekało się już wielu przeróżnych modyfikacji. Jedne lepsze, drugie gorsze, a inne powodują jedynie uśmiech na twarzy. Nie zmienia to jednak faktu, że scena tworząca mody do Dooma wciąż jest żywa i nic nie wskazuje na to, aby kiedykolwiek miało się to zmienić. Niejaki Noiser udostępnił niedawno dość ciekawy projekt, którego zadaniem jest przekształcenie drugiej odsłony serii tak, aby, jak najbardziej przypominała wersję z 2016. Efekt jest niesamowity, gdyż nie zastosowano tutaj jedynie podmiany elementów wizualnych związanych z broniami czy przeciwnikami. Doom 4 Vanilla został tak przystosowany, aby jak najwierniej oddawać materiał, na którym bazuje, wykorzystując przy tym technologię z 1993. Mod jest kompatybilny z wieloma innymi przeróbkami, więc nie ma żadnych przeszkód, aby je ze sobą połączyć. Zobaczcie, jak całość prezentuje się w ruchu.

Mod z przyszłości

Powyższy materiał dobitnie pokazuje, jak dużo pracy zostało włożone w ten projekt. Co więcej, całość działa pod MS-DOS, więc jeżeli mamy tutaj fanów prawdziwego retro, to omawiana wersja zadziała również na dość starych maszynach. Twórca wykorzystał cały potencjał, jaki drzemie w Doom 2. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zostało zrobione w ramach ograniczeń materiału źródłowego. Nie znajdziecie tutaj więc rzeczy, które wychodzą poza możliwości słynnego klasyka. Mimo to, Doom 4 Vanilla to naprawdę ciekawy projekt, który warto przetestować. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie pod tym adresem.. Noiser ujawnił nawet dokładne zmiany, jakie zastosował u przeciwników. Warto więc wziąć pod uwagę, że dani oponenci będą się inaczej zachowywać, niż ich odpowiedniki w oryginale.

Nie ukrywam, że uwielbiam takie przedsięwzięcia. Mamy 2019, a ludzie tworzą rzeczy na bazie rozwiązań z 1993, inspirując się dziełem z 2016 roku. Efektem takich działań jest właśnie Doom 4 Vanilla. Dla jednych nic nieznaczący mod, dla innych jednak świetny powód, aby przypomnieć sobie stare czasy w nieco innym wydaniu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu