Firmy informatyczne Pentacomp Systemy Informatyczne oraz S&T Poland, poinformowały dziś o podpisaniu umowy z Centrum e-Zdrowia (państwowa jednostka budżetowa powołana przez Ministra Zdrowia), dzięki której znacznie ma rozszerzyć się funkcjonalność Internetowego Konta Pacjenta.
Od przyszłego roku cała nasza dokumentacja medyczna dostępna będzie z poziomu Internetowego Konta Pacjenta
Internetowe Konta Pacjenta to e-usługa uruchomiona przez administrację publiczną kilka lat temu, najpierw w postaci Zintegrowanego Informatora Pacjenta, a od zeszłego roku już w obecnej postaci IKP, dostępnego pod tym adresem.
Do korzystania z tej e-usługi potrzebny jest Profil Zaufany, a po zalogowaniu do niej uzyskamy dostęp do listy naszych wizyt lekarskich, e-skierowań czy wydanych e-recept.
Andrzej Sarnowski, Zastępca Dyrektora do Spraw Rozwoju SIM i Wdrożeń Centrum e-Zdrowia (CeZ):
Aby e-zdrowie i telemedycyna mogły się dalej rozwijać, koniecznie jest wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej oraz rejestracji zdarzeń medycznych. Uruchomiliśmy e-receptę, wdrożyliśmy e-skierowanie, które od 8 stycznia będzie obowiązkowe, rozpoczęliśmy pilotaż wymiany pomiędzy podmiotami dokumentacji medycznej, pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami: udostępnianiem zdarzeń medycznych oraz centralną e-rejestracją, która będzie dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Te usługi są kluczowe dla cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce.
Wystawianie e-recept obowiązkowe jest od 8 stycznia 2020 roku, z kolei e-skierowania będą obowiązkowe od 8 stycznia 2021 roku. Teraz przyszedł czas na rozszerzenie funkcjonalności IKP o możliwość zapisywania w nim wszystkich zdarzeń medycznych, co ma ułatwić i przyspieszyć wywiad z pacjentem podczas wizyty lekarskiej.
Michał Wilbrant, szef działu aplikacji dedykowaych, odpowiedzialny za rozwiązania dla administracji publicznej z firmy S&T:
W najbliższym czasie skoncentrujemy się na rozbudowie funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta, które już wkrótce stanie się domowym centrum zarządzania i archiwizacji dokumentów medycznych. Kolejny krok to dalsze ułatwienia dla pacjentów związane z wdrożeniem centralnej rejestracji na poszczególne świadczenia medyczne. Dzięki automatyzacji i nowym funkcjom systemu e-zdrowie, lekarze w Polsce będą diagnozować szybciej i sprawniej.
Co to dokładnie oznacza? Otóż z początkiem lipca 2021 roku rozpocznie się wdrażanie e-rejestracji, czyli nowych zasad rejestracji naszej dokumentacji medycznej, według których docelowo wszystkie informacje, o każdej naszej wizycie u lekarza mają trafiać do systemu centralnego. Będą to w szczególności takie dane jak informacje o rozpoznanej jednostce chorobowej czy wykonanych badaniach.
Wszystkie nasze dokumenty medyczne będą pobierane z tego systemu centralnego i dostępne od razu po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta. Z tego też poziomu będziemy mogli je udostępniać wybranym lekarzom specjalistom, bez konieczności każdorazowego zabierania ze sobą całej dokumentacji naszej choroby w formie papierowej.
Wdrożenie e-rejestracji ma zostać zakończone do IV kwartału 2021 roku, wraz z udostępnieniem nowego narzędzia do zamawiania online e-recept oraz e-recepty transgranicznej.
Jak wygląda obecnie system e-zdrowie w liczbach? Do tej pory z Internetowego Konta Pacjenta skorzystało 4,3 mln obywateli, wystawiono 450 mln e-recept oraz ponad 4 mln e-skierowań.
Źródło: S&T/Pentacomp/Centrum e-Zdrowia (CeZ).
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu