Polska

mPrawo Jazdy już dostępne w aplikacji mObywatel na iOS i Androidzie

Kamil Pieczonka
mPrawo Jazdy już dostępne w aplikacji mObywatel na iOS i Androidzie
1

Zgodnie z zapowiedziami, dzisiaj pojawiła się nowa aktualizacja aplikacji mObywatel, zarówno dla smartfonów z Androidem jak i systemem iOS. W najnowszej wersji dodano wreszcie zapowiadany od dłuższego czasu dokument - mPrawo Jazdy oraz moduł Punkty karne.

mPrawo Jazdy w telefonie

Wczoraj weszła w życie ustawa deregulacyjna, która między innymi znosi obowiązek wożenia przy sobie dokumentu prawa jazdy, a jednocześnie dzisiaj w aplikacji mObywatel pojawiła się możliwość dodania tego dokumentu. mPrawo Jazdy miało trafić na smartfony już dawno, wspominaliśmy o tym w połowie roku, ale wszystko jak zwykle przeciągnęło się w czasie. Dzisiaj jednak ten dzień nastąpił i faktycznie można już dokument dodać, choć nie jest łatwo, wygląda na to, że serwery Ministerstwa Cyfryzacji są przeciążone.

Mi udało się dodać dokument za 3. razem logując się przy pomocy Profilu zaufanego, ale swoją tożsamość można również potwierdzić nowym dowodem z warstwą biometryczną lub przez usługę mojeID. Po zalogowaniu się na odpowiednim portalu dane na temat naszego prawa jazdy zostaną pobrane z systemu CEPiK. Jako ciekawostkę zauważyłem, że zdjęcie nie pochodzi z dokumentu prawa jazdy, a jest to najnowsza fotografia, w moim przypadku sprzed pół roku, kiedy to wymieniałem dowód osobisty. Widać zatem, że wszystkie te systemy są ze sobą połączone.

Gdy już raz pobierzecie mPrawo Jazdy na telefon, to dostęp do niego będzie natychmiastowy. Nieco inaczej jest jeśli chcecie sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie. Te za każdym razem pobierane są z serwera w czasie rzeczywistym (co jest całkiem logiczne), ale wygląda na to, że obecnie jest to niemożliwe. Na 10 prób miałem 10 razy ten sam błąd, że coś poszło nie tak. Widocznie zainteresowanie usługą jest całkiem spore, być może uda się to zrobić za kilka dni.

Jeśli zaś chodzi o informacje jakie znajdziemy w dokumencie, to nie ma tu żadnych zaskoczeń, są nasze dane, data wydania dokumentu, uprawnienia oraz jego ważność. W przypadku gdy mamy czasowo cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdem, taka informacja również znajdzie się na telefonie. To doskonałe uzupełnienie modułu mPojazd, w którym mamy informacje o naszym samochodzie. W przyszłości aplikacja mObywatel będzie też wysyłać powiadomienia push o kończącym się przeglądzie technicznym i ubezpieczeniu OC, co będzie kolejnym przydatnym dodatkiem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu