Filmy

Zwiastun Doktora Sen jest przerażająco zachwycający. Kontynuacja Lśnienia już jesienią

WM
Weronika Makuch
10

Lśnienie otrzyma kontynuację. Doktor Sen zachwyca zwiastunem. Każdy fan oryginalnego dzieła Stanleya Kubricka powinien być zachwycony.

Lśnienie to powieść Stephena Kinga, na podstawie której nakręcono film. Produkcja swoją premierę miała w 1980 roku. Stanley Kubrick w bardzo ciekawy sposób oddał ducha książki, a główna rola Jacka Nicholsona zachwyca do dziś. Doktor Sen jest bezpośrednią kontynuacją Lśnienia. King wydał drugą część w 2013 roku, a już 8 listopada będziemy mieli okazję zobaczyć jej ekranizację. Fabuła opowiada dalsze losy chłopca z Lśnienia, Dana Torrance'a. Minęły lata, a Dan jest już dorosłym mężczyzną. Wciąż dręczą go koszmary hotelu Panorama. Mieszka w małym miasteczku New Hampshire i tam próbuje wieść względnie normalne życie. O ile normalnymi można nazwać jego zdolności, dzięki którym daje ulgę umierającym (stąd pseudonim Doktor Sen). O umiejętnościach Dana dowiaduje się organizacja polująca na ludzi o nadnaturalnych talentach. Prawdziwy Węzeł rozpoczyna polowanie na głównego bohatera oraz Abrę, dziewczynkę o równie niezwykłych zdolnościach.

Doktor Sen na ekranach kin zagości 8 listopada

Obsada Doktora Sen jest całkiem imponująca. Odtwórcą głównej roli został Ewan McGregor (Transpoting, Idol), w którego umiejętności nie wątpię ani przez moment. Oprócz niego na ekranie zobaczymy między innym Rebbecę Ferguson (Mission: Immpossible - Rouge Nation, Biała królowa) i Bruce'a Greenwooda (Miłość bez końca, Pieśń słonia). Reżyserem filmu jest Mike Flanagan, który stworzył już jedno dzieło na podstawie książki Kinga - Grę Geralda.

Cała twórczość Stephena Kinga w jednym serialu? To nie mogło się udać, a wyszła rewelacja

Zwiastun filmu jest naprawdę fenomenalny. To ukłon w stronę fanów dzieła Kubricka. Twórcy Doktora Sen wpletli w zwiastun sceny pochodzące z Lśnienia. Flanagan wyznał, że jedynie scena z windami została zaczerpnięta z oryginału. Wszystkie pozostałe zostały odtworzone przez nich w trakcie kręcenia nowego filmu. Konkretne kadry nie są jednak jedynymi smaczkami nawiązującymi do Lśnienia. Fani wręcz prześcigają się w wynajdowaniu kolejnych. W scenie, w której Ewan McGregor patrzy w lustro, znów widzimy makabryczny napis Redrum, a w momencie, gdy na ekranie pojawia się tytuł filmu, w tle leci przerobiony motyw pochodzący z Lśnienia. Nie możemy również zapominać o klasycznym kadrze, który pojawia się nawet na miniaturze zwiastuna na YouTubie. Aż brakuje mi szaleńczego uśmiechu Nicholsona!

Hulu, J.J. Abrams i Stephen King współpracują – powstaje serial o zabójstwie JFK

Książkowy Doktor Sen nie jest taką samą opowieścią jak Lśnienie. To książki napisane w innym stylu, straszące w odmienny sposób. Dzieło Kubricka z 1980 roku było luźną adaptacją powieści Kinga. Twórcy Doktora Sen zapewniają natomiast, że ich produkcja trzyma się książkowej historii dość wiernie. Dla fanów Kinga jest to równie pocieszające, jak i przerażające. Czy twórcom uda się stworzyć dobry film grozy? Do tej pory powieści mistrza horrorów miały spore szczęście do ekranizacji. Oby i ten film okazał się udany.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu