Ciekawe strony

[Dobre, bo polskie] Szukasz lapka? Zajrzyj na SzukamLapka.pl

Grzegorz Ułan
[Dobre, bo polskie] Szukasz lapka? Zajrzyj na SzukamLapka.pl
20

Trafiłem na nowy polski serwis, czas więc na nowy odcinek naszego cyklu Dobre, bo polskie. Każdy serwis, który ułatwia wybór sprzętu, który ma nam służyć w konkretnym wykorzystaniu, to skarb. Zwłaszcza, jeśli chodzi o takie sprzęty jak smartfony czy właśnie laptopy. Mamy już niezliczoną ilość takich pozycji na rynku, wybrać spośród nich, to istna droga przez mękę. Twórcy serwisu SzukamLapka, chcą nam ułatwić zakup odpowiedniego laptopa, dopasowanego do naszych wymagań.

Serwis ma już w swojej bazie 6582 różnego rodzaju laptopów, o różnych konfiguracjach. Deklarują przy tym, że wyświetlane propozycje są zawsze aktualne, a ich prezentacja bazuje na autorskim algorytmie. Całą bazę podzieli na kilka rodzajów tej kategorii sprzętu. Mamy tu laptopy mobilne, dla dzieci, do gier, do domu i biura.

Wybierając poszczególne kategorie możemy wyświetlić laptopy według zadanej ceny od 2,5 tys. zł do 100 tys. zł, zazwyczaj, ta górna granica wyświetla sprzęty do 20 tys. zł. Ale zobaczmy propozycje twórców serwisów dla laptopów mobilnych, w najtańszej kategorii cenowej do 2,5 tys. zł.

Najlepszy laptop mobilny do 2,5 tysiąca zł

Widać tu, że ranking nie bazuje jedynie na cenie, ale na różnych benchmarkach i cechach szczególnych dla wybranego wariantu. W przypadku mobilnego laptopa decydująca była waga, ale też inne parametry, które algorytm serwisu wybrał jako najlepsze w tej kategorii.

Oto, co o tym pomyśle pisał jeden z twórców serwisu na Wykop.pl, gdzie znalazłem ich projekt.

Uprzedzam, że jestem backendowcem - gościem, który zajmuje się obliczeniami i nie potrafi robić ładnych rzeczy - przez co opis jest mocno subiektywny.

Do wyszukiwania laptopa dostosowanego do potrzeb użytkownika potrzeba analizy dużej ilości danych. Serwis nieustannie zaciąga z internetu oferty sprzeaży laptopów z największych sklepów w Polsce oraz benchmarki dla poszczególnych komponentów. Obróbka zebranych danych jest zdecydowanie najbardziej skomplikowanym procesem, nad którym pracujemy.

Za każdym razem kiedy użytkownik wprowadzi do serwisu swoje oczekiwania względem laptopa nasz algorytm przeczesuje wszystkie oferty, które są dostępne w tym momencie. W pierwszym kroku odrzuca laptopy, które nie spełniają konkretnych oczekiwań - np. mają mniej RAMu niż użytkownik sobie życzy. W drugim kroku ocenia każdego laptopa na podstawie jego parametrów i benchmarków przez co może pokazać najbardziej odpowiedni sprzęt.

Cały backend jest napisany w C# (Web API + Entity Framework + MVC do testów) i mocno wykorzystuje bazy danych (SQL Server). Część analizująca dane wymaga sporej mocy obliczeniowej przez co komputer w moim domu musi ciężko pracować (obliczenia w chmurze drogie). Dane z mojego domu są wysyłane do chmury Azure, gdzie stoi kilka App Serviceów, baza danych i infrastruktura do logowanie etc. Jeden z App Serviceów wystawia REST API, z którego korzysta nasz frontend.

Frontend jest napisany w PHP i Vanilla JS. Nie miałem wiele wspólnego z jego powstaniem, ale mogę śmiało powiedziec, że jest to najładniej napisany frontend jaki widziałem w życiu.

Moim zdaniem dość przekonujący opis, ale zajrzyjmy na inną ciekawą kategorię, czyli laptop dla graczy, jakie tu parametry były brane pod uwagę dla zwycięskiej pozycji.

Najlepszy laptop dla graczy do 2,5 tysiąca zł

Tu wygrał Lenovo Y700-15, widać, że i parametry dobrane były według zadanej kategorii, czyli karta graficzna, procesor czy pamięć RAM, waga tu był już mniej istotna.

Ale z góry zdefiniowane kategorie, to nie wszystko. Pomyśleli też o indywidualnych preferencjach użytkowników i można wyszukiwać laptopy według parametrów technicznych, takich jak dysk twardy, procesor, pamięć RAM, ekran i rozdzielczość, system operacyjny, bateria, waga czy konkretny producent sprzętu. Możemy tu wybrać konkretny model, każdego z parametrów, zapisać i według tych indywidualnych wytycznych, szukać najlepszych ofert w sklepach.

Nie zabrakło też szczegółowej wyszukiwarki według bardziej konkretnych zapotrzebowań. Mamy tu wymagania związane z docelowym wykorzystaniem sprzętu, jak i te dodatkowe związane na przykład z cechami wyglądu.

Cały projekt SzukamLapka oceniam jak najbardziej pozytywnie, wydaje się kompletny dla osób poszukujących konkretnych ofert, jak i mniej obeznanych, a szukających laptopa do podstawowych czynności. Może brakuje mi tu jeszcze opcji założenia konta i zapisywania wyników, skoro są to regularnie aktualizowane dane, można by sprawdzać, jak to się zmienia w czasie, zwłaszcza jeśli chodzi o ceny poszczególnych modeli. Ale to pewnie do dopracowania w przyszłości.

Zachęcam przy okazji do podsyłania Waszych propozycji do naszego cyklu, szczegóły znajdziecie w osobnym wpisie - Dobre, bo polskie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu