Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Ciekawostki

Do grona inteligentnych rzeczy dołącza... broń

JS
Jakub Szczęsny
14

Yandarm Technologies od dawna zajmuje się podnoszeniem funkcjonalności sprzętu bojowego - kamizelek kuloodpornych, apteczek i oczywiście broni. Tym razem pomyślano o tym, by pistolet wyposażyć w moduły łączności i uczynić go choć troche "smart". Projekt jak na razie nie oferuje niczego spektakularne...

Yandarm Technologies od dawna zajmuje się podnoszeniem funkcjonalności sprzętu bojowego - kamizelek kuloodpornych, apteczek i oczywiście broni. Tym razem pomyślano o tym, by pistolet wyposażyć w moduły łączności i uczynić go choć troche "smart". Projekt jak na razie nie oferuje niczego spektakularnego, natomiast ten krok otwiera drogę do stworzenia nieco śmielszych prób połączenia broni palnej z dobrodziejstwami obecnych technologii.

Ów projekt zakłada, iż każdy wystrzał z pistoletu będzie w pełni monitorowany - urządzenie będzie w stanie określić o której godzinie nastąpił wystrzał, gdzie i w którym kierunku była zwrócona lufa podczas oddawania strzału. Ponadto, moduł zawarty w broni rozpozna, w jakim stanie znajduje się pistolet - czy jest schowany do kabury, czy jest zabezpieczony, itp.

Wszystkie te informacje pomogą na szybsze ustalenie, czy dany policjant korzystający z tej technologii nie potrzebuje pomocy. Podczas akcji nierzadko trudno jest poprosić o wsparcie. Centrala otrzymując informację o wystrzale z broni przypisanego do niej oficera może szybko zareagować, co może oczywiście uratować życie funkcjonariusza, który akurat znalazł się w opałach.

Jednak ów system miał służyć nie tylko policjantom. W USA jest mnóstwo osób, które posiadają broń w domu i dzieci, które chętnie by się nią pobawiły. Broń i dzieci to akurat bardzo słabe połączenie, a w niektórych przypadkach zawodzi i umieszczanie broni w (pozornie) bezpiecznym miejscu. Stąd ów system miał zawierać w sobie funkcję, która powiadomi nas, gdy broń zmieni swoje położenie, stan lub zostanie z niej wystrzelony pocisk. Po otrzymaniu powiadomienia na naszym telefonie komórkowym, możliwe było zablokowanie broni. Niestety z powodu sprzeciwu prawników broniących dostępu do broni, ów pomysł zarzucono.

Cena takiego rozwiązania nie jest jeszcze znana. Jedno jest pewne - powoli zbliżamy się do ery Internetu rzeczy, gdzie wszystko i wszyscy są podłączeni do Internetu, a nasza aktywność jest ciągle zapisywana. Rodzi to ogromne szanse dla cywilizacji, ale z drugiej strony może wynieść formy kontroli na nowe poziomy czyniąc z naszej cywilizacji obrazek podobny do Orwellowskiej wizji.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

karabinbroń