Off topic

Dlaczego przegramy z Chińczykami? [do kawy]

Jakub Tepper
Dlaczego przegramy z Chińczykami? [do kawy]
13

Nowoczesne technologie nowoczesnymi technologiami, ale poza internetem też wiele się dzieje. Choćby w budownictwie. To nie jest dziedzina, którą Antyweb zajmuje się na co dzień, ale niektóre wydarzenia w internecie publikowane powodują, że chęć podzielenia się nimi przeważa nad teoretycznie mniejszą...

Nowoczesne technologie nowoczesnymi technologiami, ale poza internetem też wiele się dzieje. Choćby w budownictwie. To nie jest dziedzina, którą Antyweb zajmuje się na co dzień, ale niektóre wydarzenia w internecie publikowane powodują, że chęć podzielenia się nimi przeważa nad teoretycznie mniejszą adekwatnością miejsca publikacji.

Panie i Panowie, przywitajcie 30-piętrowy hotel wybudowany w 15 dni. Piętnaście dni.

Brzmi niewiarygodnie? Też tak uważam. Ale umieszczone w sieci wideo stanowi (przynajmniej w teorii) dowód na to, że udało się tego dokonać.

Podobno certyfikował to nawet odpowiedni urząd budownictwa, który zapewnił o wytrzymałości na trzęsienia ziemi aż do 9 stopni w skali Richtera.

Nie trzeba było jednak długo czekać na odezwę internautów, szczególnie japońskich. Przede wszystkim powątpiewają w prawdziwość tego filmu, a nawet jeśli się to udało, to przewidują rychłą katastrofę budowlaną. Z nich zresztą Chiny słyną - zdarzało tam się, że wielkie budynki przewracały się po prostu na bok, razem z fundamentami. Na przykład tak:

Na budownictwie kompletnie się nie znam, ale zdrowy rozsądek mi podpowiada, że 15 dni to za mało, aby dobrze zalać i osuszyć fundamenty (no może bez przesady, ale...), a co dopiero porywać się na 30-piętrowy hotel. Z pełnym wyposażeniem. I super czystym powietrzem, oczywiście.

Jeśli są pośród Was osoby kompetentne, to prosiłbym o opinię - czy to w ogóle możliwe? Jak mocno musi wiatr zawiać, aby hotel się przewrócił? Trochę przerażające.

A A2 jak nie było, tak nie ma...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Chinybudownictwo