Mobile

Dlaczego Facebook chce kupić Waze?

Marcin Kamiński
Dlaczego Facebook chce kupić Waze?
6

Jak donosiliśmy Wam już na łamach AntyWeb, Facebook przymierza się do przejęcia pochodzącego z Izraela serwisu Waze. Jakie są jednak prawdziwe powody zainteresowania Marka Zuckerberga usługą, za którą jest w stanie zapłacić nawet miliard dolarów? Waze to serwis społecznościowy skupiony wokół nawi...

Jak donosiliśmy Wam już na łamach AntyWeb, Facebook przymierza się do przejęcia pochodzącego z Izraela serwisu Waze. Jakie są jednak prawdziwe powody zainteresowania Marka Zuckerberga usługą, za którą jest w stanie zapłacić nawet miliard dolarów?

Waze to serwis społecznościowy skupiony wokół nawigacji oraz na ruchu ulicznym. Dzięki tej usłudze wszyscy kierowcy posiadający smartfona oraz zainstalowaną aplikację Waze mogą dołączyć do tworzenia mapy korków na całym świecie, pomagając tym samym sobie i innym w łatwiejszym i szybszym dotarciu do wyznaczonego celu. A że jest to cel coraz trudniej osiągalny, szczególnie we współczesnych zatłoczonych metropoliach, Waze szybko zdobywa popularność.

Jakie są jednak prawdziwe powody zainteresowania Facebooka i chęć przejęcia Waze? Po pierwsze, każdy duży gracz na rynku posiada własny system map i nawigacji. Ma go Google, Apple oraz Microsoft. Mark Zuckerberg nie chcąc pozostawać w tyle, dzięki przejęciu Waze może stać się posiadaczem doskonałej bazy do wdrożenia usług nawigacji do Facebooka. Serwisy społecznościowe chcą wiedzieć o nas coraz więcej, a zaimplementowanie takiej usługi jak Waze pozwoliłoby dodać do News Feeda informacje o aktualnym położeniu każdego z użytkowników. Jak wielką wartość dodaną stanowiłoby to do aktualnej oferty reklamowej Facebooka nie trzeba chyba tłumaczyć.

Waze to typowo mobilna usługa, z której korzystamy na telefonie przebywając w samochodzie. Gdyby Waze trafił w ręce Facebooka, jeszcze więcej osób niż do tej pory korzystałoby z serwisu poprzez smartfona. A już teraz z mediów społecznościowych chętniej korzystamy w wersji mobilnej niż na komputerach stacjonarnych.

Czy Facebook zdecyduje się przejąć Waze i stworzy z tego serwis, który będziemy wykorzystywać chętniej niż Google Maps? Pokaże czas. Tymczasem Waze dostępne jest na iOS oraz Androida, a jego oficjalną stronę znajdziecie pod tym adresem.

Źródło: BusinessInsider
Źródło grafiki: Wired

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookwaze