Wear OS

Dla takiej tarczy warto wybrać Android Wear

Konrad Kozłowski
Dla takiej tarczy warto wybrać Android Wear
43

Entuzjazm towarzyszący pierwszym tygodniom posiadania smartwatcha z Android Wear najczęściej przekłada się na niekończące się poszukiwania najlepiej wyglądającej tarczy zegarka. Ja takową odnalazłem i przyznam szczerze, że na długi czas zupełnie zapomniałem o możliwości jej zmiany. Od czasu do czasu...

Entuzjazm towarzyszący pierwszym tygodniom posiadania smartwatcha z Android Wear najczęściej przekłada się na niekończące się poszukiwania najlepiej wyglądającej tarczy zegarka. Ja takową odnalazłem i przyznam szczerze, że na długi czas zupełnie zapomniałem o możliwości jej zmiany. Od czasu do czasu pojawi się jednak taka propozycja, obok której trudno przejść obojętnie.

A jest nią Minimalna i elegancka tarcza od Studio Extreme. W pewnym sensie przypomina mi ona nawet podwaliny działania tarcz w watchOS na Apple Watch, gdzie niemal każdy element cyferblatu można spersonalizować. Zdecydujemy więc o tym, które informacje są dla nas istotne, a dodatkowo tło tarczy będzie świetnym elementem dekorującym. Zasadniczą różnicą będzie jednak sam proces dostosowywania tarczy do naszych upodobań - nie zrobimy tego z poziomu zegarka, lecz przy użyciu telefonu. Jesto to jednak bardzo dobra wiadomość, ponieważ mnogość opcji jest na początku wręcz... przytłaczająca. Odnalezienie się pośród wszystkich ustawień nie jest łatwe, ale po kilku(nastu) minutach wszystko powinno być jasne.

Trudno też wymienić wszystkie możliwe scenariusze tego, jak mogłaby wyglądać nasza tarcza. Najważniejszy, podstawowy element, czyli wyświetlana godzina, jest stały. Dostępnych jest kilka styli tego jak będzie to wyglądać (efekt poświaty, dodatkowe zero) oraz kilka czcionek. Można także zwiększyć czytelność godziny (będzie delikatnie jaśniejsza), co dla wielu osób może być bardzo istotne. Ponad dwoma wierszami z zegarkiem widoczna jest aktualna temperatura (dla konkretnej lub wykrywanej lokalizacji) z niewielką ikonką informacyjną na temat zachmurzenia. Ale prawdziwa "magia" tarczy Minimal and Elegant rozpoczyna się, gdy rozpoczniemy personalizowanie informacji poniżej godziny.

Te dwie linijki tekstu możemy wypełnić w dowolny sposób. Wykorzystywać w tym celu będziemy "tagi", czyli informacje umieszczone pomiędzy znakami "< " i ">". Dzięki temu można swobodnie przygotować informację z aktualną datą, stanem naładowania baterii czy znów pogody. Dodatkowo, zamiast na przykład liter "Z" lub "W" można skorzystać z... emoji z zegarkiem, za którym umieścimy tag: "" informujący o stanie naładowania akumulatora smartwatcha. Do zakupu tarczy zachęciła mnie także opcja "Little World", czyli grafik głównie umieszczanych w dolnej części ekranu. Mogą to być zarysy krajobrazu konkretnego miasta, ale nie tylko. Użytkownicy mogą sami przygotowywać tego typu grafiki (ogromna baza dostępna jest w społeczności w Google+), więc ograniczenia nie istnieją - jeżeli jesteście fanami Spider-Mana to umieszczenie grafiki z nim związane na tle tarczy nie będzie problemem. Bardzo fajnie przygotowane grafiki mogą znacząco zmienić wygląd tarczy, oto przykłady:

Jak już wspomniałem, początki mogą być trudne. Ale uważam, że zdecydowanie warto jest przejrzeć uważnie wszystkie dostępne w aplikacji na telefonie opcje tarczy i dostosować jej wygląd tak, by w największym stopniu odpowiadał naszym oczekiwaniom. Cieszy też możliwość zapisywania każdego z utworzonych przez nas zestawów ("preset"), które w dowolnej chwili można wygodnie wczytywać. Owszem, znalezienie ładniejszych tarcz nie będzie zbyt trudne, ale poziom personalizacji Minimal and Elegant WatchFace i spora społeczność, czyni ją wyjątkową.

Watch Face - Minimal & Elegant w Google Play

Grafika główna,

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu