Felietony

Disk Drill, banalnie prosty program do odzyskiwania plików i ochrony dysków

Tomasz Popielarczyk
Disk Drill, banalnie prosty program do odzyskiwania plików i ochrony dysków
10

Chyba każdemu zdarzyło się usunąć pliki, które jednak nie powinny byś skasowane. Kwestia odzyskania ich rozgrzewa wyszukiwarkę Google do czerwoności, a tymczasem odpowiedź jest dość prosta - Disk Drill.

Nie korzystam na co dzień z takich programów. W życiu zdarzyło mi się usunąć ważne pliki 2-3 razy. W każdym z tych przypadków szukałem rozwiązania w Google'u. Ten ostatni, trzeci raz miał miejsce kilka dni temu. Moim wybawieniem okazał się Disk Drill.

 

Brzmi jak początek artykułu sponsorowanego, prawda? Niestety. Disk Drill jest programem typu freeware, więc twórcy mogliby mi co najwyżej wysłać list gratulacyjny (i to prędzej mailem niż klasyczną pocztą). Programów tego typu znajdziecie w sieci kilka(naście), z czego część jest skuteczna z nazwy, a zdecydowana większość wymaga opłacenia licencji. Tutaj pełnię możliwości otrzymujemy zupełnie bezpłatnie.

https://youtu.be/MBUUeZemvME

Co jednak szczególnie ważne, Disk Drill nie jest kombajnem. Program ma bardzo prosty interfejs ukierunkowany na najważniejsze funkcje i mechanizmy. Po uruchomieniu zobaczymy okienko z listą dostępnych w systemie nośników i partycji. Są wśród nich również te systemowe, ukryte przez system. Nas jednak interesować będą na ogół C:, D:, E: i inne. Program obsługuje systemy plików FAT, exFAT, NTFS, HFS+, a także EXT2/3/4. Przy każdej pozycji mamy duży przycisk "Recover", który służy do przywracania usuniętych plików.

Co ważne, program posiada kilka mechanizmów odzyskiwania. Możemy uruchomić wszystkie na raz, aby uzyskać największą skuteczność, albo ograniczyć się do wybranych. Disk Drill zaczyna wówczas pracę, a na liście poniżej wyświetlane są znalezione pliki, które można odzyskać. Właśnie w taki sposób, ja uratowałem trzy szalenie ważne dokumenty, których strata mogłaby mnie sporo kosztować. Trzeba jednak zaznaczyć, że prawdopodobieństwo odnalezienia danych, które skasowaliście będzie mniejsze, jeśli zrobiliście to już dawno i w międzyczasie wielokrotnie zapisywaliście i usuwaliście dane z dysku. Najlepiej zatem odzyskiwać najszybciej, jak to tylko możliwe.

Twórcy Disk Drill zaimplementowali kilka ciekawych, dodatkowych funkcji, które ułatwiają pracę z programem. Wyszukiwanie usuniętych plików możemy np. zatrzymać i zapisać aktywną sesję w taki sposób, by wrócić do niej później. Możemy też zapisywać wolumeny lub partycje jako obrazy DMG. Prawdziwą perełką jest jednak mechanizm ochronny, który możemy aktywować dla danej partycji. Po jego aktywacji program będzie zapisywał informacje o wszystkich usuniętych przez nas plikach. Dzięki temu prawdopodobieństwo ich odzyskania diametralnie rośnie - nawet długo po usunięciu. To fantastyczne rozwiązanie dla osób, które ciągle coś przez przypadek kasują.

Program jest dostępny zarówno na Windows jak i OS X (prawdę mówiąc, początkowo był przeznaczony tylko na komputery Mac). Posiadacze tych ostatnich mają do wyboru dwie wersje: bezpłatną oraz PRO. Jak łatwo się domyślić, w tej ostatniej dodano kilka funkcji. Jest ona jednak dedykowana raczej odbiorcom biznesowym. Osobiście mocno polecam, bo moje doświadczenia są bardzo pozytywne. Chyba pierwszy tego typu program, który zdecydowałem się na razie zostawić na dysku - może się jeszcze przyda.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windowsos xprogramy