Felietony

HP pozamiatał. Ultrabook Spectre 13 robi piorunujące wrażenie i mierzy jedynie 10 mm grubości

Tomasz Popielarczyk
HP pozamiatał. Ultrabook Spectre 13 robi piorunujące wrażenie i mierzy jedynie 10 mm grubości
107

Moda na coraz cieńsze obudowy trwa w najlepsze nie tylko na rynku smartfonów. Producenci komputerów również ścigają się na milimetry.

HP Spectre 13 to niesamowity ultrabook. Jak podkreśla producent, urządzenie ma zaledwie 10,4 mm grubości. To tyle, co bateria typu AAA. Tym samym konstrukcja ta ma nawiązywać do topowych urządzeń na rynku. Wykonano ją z włókna węglowego, dzięki czemu waga urządzenia została ograniczona do 1,11 kg. W oczy rzucają się jednak elementy dość osobliwe, jak duże złote zawiasy (i inne wstawki w tym samym kolorze). Trzeba przyznać, że może się to zwyczajnie nie spodobać.

Mimo wszystko Spectre robi duże wrażenie. Zastosowanie znalazła tutaj matryca o przekątnej 13,3 cala o rozdzielczości 1080p. Wewnątrz znajdziemy niskonapięciowy procesor Intel Core i5 lub Core i7. To bardzo znamienne, bo dla porównania konkurencyjny MacBook, który mierzy 13,3 mm grubości, pracuje pod kontrolą o wiele słabszego Core M. Ponadto Spectre 13 ma mieć 8 GB RAM-u oraz dysk SSD o maksymalnej pojemności 512 GB. Na tym nie koniec. Na porównaniu widać również inne przewagi ultrabooka HP: wyższy skok klawiszy, większy gładzik i aż trzy złącza USB-C. Wewnątrz zastosowano dwa wentylatory, których działanie oparto o autorską technologię Hyperbaric Cooling.

No dobrze, a co z baterią? Z doświadczenia wiemy, że cienkie smartfony to mniej pojemne akumulatory, a to prowadzi do krótszego czasu pracy. HP zapewnia, że Spectre 13 wykorzystuje autorską technologię dwuwarstwowego ogniwa, dzięki czemu jego czas pracy ma wynieść aż 9 godzin. Tyle teorii - praktyka oczywiście będzie najprawdopodobniej mniej korzystna dla nowego ultrabooka.

Komputer ma zadebiutować w przedsprzedaży już 25 kwietnia. Jak łatwo się domyślić, producent ustalił odpowiednio wysoką cenę. Podstawową wersję wyceniono na 1170 dolarów, co daje blisko 4,5 tys. złotych. Nie jest to zaporowa kwota, ale trzeba pamiętać, że w Polsce (o ile sprzęt do nas w ogóle trafi) będziemy z całą pewnością płacić więcej (strzelam, że 4999 lub 5499 zł).

Rynek tego typu konstrukcji powoli się rozrasta. HP Spectre 13 nie jest pierwszym i z całą pewnością nie ostatnim tego typu ultrabookiem. Wcześniej debiutował hybrydowy Lenovo Yoga 900S o grubości 12,58 mm. Z tym, że tutaj również mieliśmy na pokładzie chip Core M. Propozycja HP jest pod tym względem unikatowa. Oczywiście to budzi masę wątpliwości - szczególnie w kwestii kultury pracy komputera. Czy zastosowane chłodzenie faktycznie podoła wyzwaniu? Może się okazać, że nie wykorzystamy w pełni potencjału zastosowanych procesorów, bo szybko pojawi się throttling termiczny.

Teraz tylko pytanie, jak długo HP SPectre 13 pozostanie najcieńszym laptopem na świecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hpMacbooklaptopultrabookhot