Microsoft

DirectX 12 potwierdzony przez Microsoft. Czy czeka nas rewolucja?

Mateusz Budzeń
DirectX 12 potwierdzony przez Microsoft. Czy czeka nas rewolucja?
13

Najnowsza wersja DirectX oznaczona numerkiem 12 ma być oficjalnie przedstawiona na GDC. Ciekawe czy w końcu doczekamy się rewolucji, czy znów będziemy mieli do czynienia z niewielką ewolucją względem poprzedniej wersji. Przyszłość grania na klasycznym komputerze nie zapowiada się zbyt dobrze....

Najnowsza wersja DirectX oznaczona numerkiem 12 ma być oficjalnie przedstawiona na GDC. Ciekawe czy w końcu doczekamy się rewolucji, czy znów będziemy mieli do czynienia z niewielką ewolucją względem poprzedniej wersji.

Przyszłość grania na klasycznym komputerze nie zapowiada się zbyt dobrze. Już teraz zwolennicy peceta mogą czuć się jak gracze drugiej kategorii, stawiani za konsolowcami. Dużo tytułów ukazuje się znacznie wcześniej na konsoli Xbox czy Playstation, niż na komputerze. Często dostajemy słabo zoptymalizowany port wersji przeniesionej z urządzenia Microsoftu lub Sony. Ostatnio nowe wersje DirectX nie przynosiły większych zmian, co nie podobało się sporemu gronu graczy. Czy zbliżająca się wersja 12 znowu będzie tylko ewolucją, a nie wyczekiwaną rewolucją? Jeśli nowa wersja API od Microsoftu okazałaby się naprawdę świetna mogłaby pozytywnie wpłynąć na przyrost udziałów Windows 8.

Microsoft ma przedstawić najnowszą wersję swojego API podczas targów Game Developers Conference 2014. Wykład zatytułowany DirectX: Evolving Microsoft's Graphics Platform ma poprowadzić Anuja Gosalli. Bardzo prawdopodobne, że oprócz samych typowo technologicznych informacji przedstawione zostanie nam demo technologiczne pokazujące możliwości nowego API. Ze strony internetowej Microsoftu informującej nas o konferencji możemy dowiedzieć się, że cztery firmy będą produkowały układy dostosowane do nowego DirectX 12. Obok Nvidii i AMD znalazły się też dwie firmy: Intel oraz Qualcomm. Nowych kart graficzny wspierających najnowszą wersję API Microsoftu raczej nie ujrzymy w tym roku. Ciekawe czy nowy DirectX trafi do Windows 8 czy zostanie wprowadzony tylko do następnej wersji systemu operacyjnego, którego premiera przewidziana jest na październik bieżącego roku lub nawet początek 2015.

Dokładne informacje na temat wykładu niestety nie są jeszcze znane. Nie wiemy też czy najnowszy DirectX będzie przeznaczony tylko na Windows 8.2 lub 9, czy trafi też do obecnej wersji 8.1. Nie chciałbym zobaczyć kolejnej niewielkiej ewolucji, która i tak by nie trafia do wszystkich nowych gier. Obawiam się, że niestety, ale rewolucji nie będzie. Najnowsza generacja konsol nie pokazała pazurów i wydajnościowo okazała się słabsza od najmocniejszych komputerów przeznaczonych do gier. W związku z tym producenci nie będą zbytnio szaleli z nagłym polepszeniem jakości obrazu tylko na PC. Bardzo możliwe, że znów czeka na mały krok do przodu, a później znów stagnacja przez kilka lat. Warto wspomnieć, że konferencja odbędzie się 20 marca o godzinie 10:00, u nas będzie to 18:00.

Źródło: theverge.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

directXdirectx 12