Microsoft

Czy Microsoft planuje tani tablet z Windows 8.1?

Mateusz Budzeń
Czy Microsoft planuje tani tablet z Windows 8.1?
33

Wraz z wydaniem Windows 8 doczekaliśmy się premiery dwóch tabletów od Microsoftu. Surface RT oraz Surface Pro to dwa świetne urządzenia. Niestety, ale ich cena jest stanowczo za wysoka. Możliwe, że już niedługo doczekamy się tańszej wersji. Microsoft podobnie jak Apple też chciał mieć własną lini...

Wraz z wydaniem Windows 8 doczekaliśmy się premiery dwóch tabletów od Microsoftu. Surface RT oraz Surface Pro to dwa świetne urządzenia. Niestety, ale ich cena jest stanowczo za wysoka. Możliwe, że już niedługo doczekamy się tańszej wersji.

Microsoft podobnie jak Apple też chciał mieć własną linię urządzeń. Wraz z premierą systemu Windows 8 doczekaliśmy się wydania dwóch tabletów, które zostały stworzone specjalnie pod najnowszy system operacyjny. Niestety oba urządzenia nie odniosły takiego sukcesu jakby chciał tego gigant z Redmond. Surface RT oraz droższy Surface Pro nie były złymi urządzeniami, a wręcz przeciwnie. Według wielu recenzentów oba tablety Microsoftu to prawdziwa czołówka na rynku. Przyczyn słabej sprzedaży należy szukać gdzie indziej. Z pewnością zarówno wysoka cena, jak i słaba dostępność nie wpływały pozytywnie na przychody Microsoftu z tej linii urządzeń. Jak dla mnie cena była zupełnie nie adekwatna, do tego co oferują tablety Surface. Zamiast wydawać tyle pieniędzy na reklamę Microsoft mógłby zdecydować się na obniżenie ceny.

Oprócz niedawno wydanych odświeżonych wersji tabletów Surface gigant z Redmond planuje wydać tańszą wersję przeznaczoną na mniej zamożne rynki. Jak możemy dowiedzieć się z doniesień Times of India tańszy tablet miałby być przeznaczony na rynek indyjski. W Indiach produkty ze systemem operacyjnym Microsoftu nie cieszą się duża popularnością ze względu na bardzo wysoką cenę w przeciwieństwie do urządzeń z Androidem. Rynek w Indiach ma ogromny potencjał, liczba potencjalnych klientów jest naprawdę wysoka. Dlatego Microsoft chce zdobyć kawałek tego tortu dla siebie. Tańszy tablet miałby zostać stworzony przy współpracy z takimi firmami jak HP i Dell oraz regionalnymi jak Karbonn i Lava. Urządzenie Microsoftu miałoby być konkurencyjnie cenowo wobec tabletów z Androidem, co mogłoby spowodować dość spore zainteresowanie.

Jeśli cena miałaby być konkurencyjna względem niezbyt drogich tabletów ze systemem Android to Microsoft musiałby sprzedawać licencje po bardzo niskich kosztach lub nawet zrezygnować z opłat. Może to zapowiadany darmowy Windows 8.1 with Bing trafiłby do taniego tabletu. Byłoby to bardzo dobrym posunięciem skoro ten system miałby być znacznie lepiej zintegrowany z usługami Microsoftu. Uzależnienie klienta od własnych usług pozwoli go łatwo utrzymać przy sobie. Ciekawe czy planowany tablet trafi też na inne rynki na których nie pojawił się Surface Pro. Sam z chęcią zobaczyłbym takie urządzenie w Polsce. W końcu czasami patrząc na to jak gigant z Redmond traktuje nasz kraj czuje się jak mieszkaniec trzeciego świata. Jeśli Microsoft chce nawiązać walkę z Google czy Apple o udział na rynku musi ponownie rozważyć strategię jaką objął w sprawie własnych urządzeń. Oprócz drogich prestiżowych tabletów powinien zacząć produkować urządzenia konkurencyjne cenowo wobec tych z Androidem, które sprzedawane byłyby praktycznie po kosztach produkcji.

Źródło:  timesofindia.indiatimes.com
Grafika: [1]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu