E-commerce

DHL Express wypuszcza pierwszego drona w regularną trasę dostaw swoich paczek

Grzegorz Ułan
DHL Express wypuszcza pierwszego drona w regularną trasę dostaw swoich paczek
9

Czy tak już niedługo będzie wyglądał krajobraz nad wielkimi miastami na świecie? Problem korków w dużych miastach jest ogromny, wiąże się to z długim czasem transportu i dużymi kosztami, drony mają pomóc firmom kurierskim zminimalizować ten czas i koszt do minimum.

DHL Express we współpracy z producentem inteligentnych, autonomicznych pojazdów powietrznych - firmą Ehang uruchomili w maju lot inauguracyjny regularnej trasy drona, dzięki czemu stali się pierwszą międzynarodową firmą, która rozpoczęła świadczenie tego typu usług w Chinach.

Hu Hu Huazhi, założyciel i dyrektor generalny Ehang:

Wraz z DHL Express jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć w Chinach pierwszą inteligentną „trasę” dostawy. Oznacza to nowy początek w tworzeniu logistyki lotniczej dla nowoczesnych miast. Spodziewamy się, że dostawa za pomocą dronów będzie realizowana także na innych obszarach, a wraz z DHL Express będziemy uczestniczyć w budowie ekosystemu dla wielowymiarowego systemu miejskiego transportu.

Jak widać na zdjęciach dostawa jest w pełni autonomiczna, a załadunek i rozładunek odbywa się bez udziału człowieka. Dron Ehang Falcon ma osiem śmigieł, wyposażono go w systemem modułów gwarantujących bezpieczne sterowanie lotów. Startuje i ląduje pionowo, posiada dokładny lokalizator GPS, inteligentne planowanie trasy lotu, a jednorazowo pozwala na przewiezienie do 5 kg ładunku. Nie jest to dużo, ale taka jedna dostawa potrafi skrócić dotychczasowy jej czas z 40 do 8 minut, a jej koszt jest mniejszy nawet o 80%.

Pierwsza regularna trasa drona obejmuje zasięg 8 km, ale obie firmy pracują już nad zaplanowaniem kolejnych tras i nad dronami drugiej generacji, które nie tylko zwiększą przepustowość, ale i zasięg takich dostaw.

Źródło: DHL.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu