Komputery i laptopy

Desktopy nie umrą. Intel im nie pozwoli

Tomasz Popielarczyk
Desktopy nie umrą. Intel im nie pozwoli
14

Mimo zachodzących zmian Intel wcale nie zamierza zapominać o desktopach. Przyszłościowe układy Bay Trail czy niskonapięciowa architektura Haswell to tylko jednak strona medalu. Po drugiej kryją się potężne jednostki z odblokowanym mnożnikiem oraz pobudzające skutecznie wyobraźnię układy graficzne Ir...

Mimo zachodzących zmian Intel wcale nie zamierza zapominać o desktopach. Przyszłościowe układy Bay Trail czy niskonapięciowa architektura Haswell to tylko jednak strona medalu. Po drugiej kryją się potężne jednostki z odblokowanym mnożnikiem oraz pobudzające skutecznie wyobraźnię układy graficzne Iris. Przygotujcie się na kolejną porcję nowości dla blaszaków.

Intel ma powody, aby inwestować w ten segment rynku. Dział odpowiedzialny za procesory desktopowe w ostatnim kwartale ubiegłego roku wygenerował przychody o 7 proc. wyższe niż przed rokiem. Jeżeli dodamy do tego powody wizerunkowe (chyba wszyscy słyszeli o IEM?), możemy być spokojni o losy komputerów stacjonarnych.

Co nowego w tej kwestii szykuje niebieski producent? Na odbywającej się w San Francisco imprezie Game Developers Conference zaprezentowano prawdziwą bestię - odblokowany Intel Core czwartej generacji o nazwie kodowej „Devil’s Canyon”. Układ ten jest zapowiadany na połowę 2014 roku. Charakteryzuje go niższa temperatura pracy  oraz lepsze materiały, które mają przełożyć się na zauważalną poprawę osiągów. Amatorów podkręcania ucieszy natomiast odblokowany mnożnik.

Tymczasem już w drugiej połowie 2014 roku na rynek ma trafić 8-rdzeniowy (a tym samym 16-wątkowy) procesor Intel Core Extreme Edition. Ma on być adresowany do szczególnie wymagających użytkowników i znaleźć zastosowanie w grach, obróbce grafiki czy pracy twórczej. Jednym z wyróżników nowego procesora będzie obsługa pamięci DDR4.

Jeszcze w tym roku mamy zobaczyć również procesory Intel Pentium Anniversary Edition, które są swoistym hołdem dla istniejącej już 20 lat marki Pentium. Będą one również charakteryzowały się odblokowanym mnożnikiem. Niebieski producent potwierdził również prace nad układami  Intel Core piątej generacji z grafiką Iris Pro. Rodzina Broadwell zadebiutuje jednak prawdopodobnie znacznie później od opisywanych wyżej rozwiązań, o czym już informowano niejednokrotnie.

Na tym niespodzianek nie koniec. Intel pracuje również nad udoskonaleniem działania komputerów typu All-In-One. Na Game Developers Conference zaprezentowano urządzenie o nazwie „Black Brook”. Ma ono posiadać wbudowaną kamerę Intel RealSense 3D, cztery mikrofony, dźwięk wysokiej jakości i wyświetlacz Full HD. Zastosowana konstrukcja ma być przy tym na tyle cienka i smukła, aby możliwe było umieszczenie jej w dowolnym miejscu mieszkania. Całość dopełni dotykowy wyświetlacz oraz wbudowana bateria - nie bez powodu sprzęt jest określany jako portable AIO.

Zanosi się na ciekawy rok dla posiadaczy desktopów. Intel ma konkretne plany, które wydają się być odpowiedzią na oczekiwania tego segmentu. Bo czy posiadacze blaszaków łakną jedynie ciągle rosnącej wydajności? Przecież odpowiednia kultura pracy, energooszczędność są tutaj nie mniej ważne. A przy okazji nie pominięci zostali również fani overclockingu oraz gracze, dla których odblokowany mnożnik to nie tylko okazja do eksperymentowania, ale też szansa na znaczące przedłużenie życia produktu. Dobrze, że Intel o tym pamięta.

 

źródło: inf. prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Inteldesktopprocesoryhaswell