Gry

Dead Space Remake to niesamowicie ambitny projekt. Garść informacji i data premiery

Kacper Cembrowski
2

Dead Space Remake to niewątpliwie ogromny projekt, który jednak dość podzielił graczy. Produkcja reprezentująca miks gatunkowy w postaci science fiction i horroru zrobiła na graczach spore wrażenie, chociaż nie wszyscy byli fani pomysłu tworzenia od nowa pierwszej części, a woleli kolejny wpis w serii.

Pierwsza część Dead Space od Electronic Arts pomimo wieku bez dwóch zdań jest grywalna, z tego względu w sieci pojawiło się sporo zamieszania na temat tego, czy gra w ogóle jest potrzebna - szczególnie, że przez takie przypadki jak Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition, pojęcie “odświeżonej gry” zostało mocno zaburzone i zwyczajnie stało się niejasne.

Motive Studios, deweloperzy zajmujący się odświeżonym Dead Space, wyjaśnili nieco kwestię i naświetlili swoje plany na produkcję, zdradzając również przybliżoną datę premiery. Postanowiliśmy zebrać wszystkie najciekawsze zapowiedzi z różnych materiałów wideo, wywiadów czy konferencji, które wyjaśnią mnóstwo kwestii - i udowodnią (a przynajmniej postarają się udowodnić), że to naprawdę spory, ambitny projekt.

Klasyczny głos Isaaca Clarka powróci

Podobnie jak w oryginale, w remake’u również w rolę protagonisty wcieli się Gunner Wright. Jest to świetna informacja, gdyż Wright w roli Clarka sprawdzał się nienagannie i wpisywał się w cały klimat produkcji. Zabieg ten pokazuje również, że Motive nie chce zmienić doświadczenia, które niesie za sobą ta produkcja - a zwyczajnie je odrestaurować.

Ulepszenia w gameplayu. Większy realizm i zapożyczenia z późniejszych odsłon

Podczas jednej transmisji na żywo EA można było zauważyć mały szczegół, który jednak jest mocno istotny. W remake’u będziemy w stanie “lewitować” w zerowej grawitacji, tak jak w późniejszych odsłonach serii - nie będziemy już musieli przemieszczać się po specjalnych platformach, do których będziemy przymocowani podeszwami swoich butów. Wiąże się to z dużo mniejszymi ograniczeniami i większą swobodą poruszania.

Poza tym, Motive znacznie większy nacisk postawi na kwestię odcinania kończyn - jakkolwiek makabrycznie to nie brzmi. Nowy system skupi się na kończynach nekromorfów, które będziemy w stanie odciąć jednym strzałem - zależnie od części ciała, ma to pomóc graczowi w określeniu tego, ile obrażeń był w stanie zadać w danym momencie. Odcinanie nóg… a właściwie nogopodobnych elementów organizmów nekromorfom było satysfakcjonujące już w 2008 roku, a teraz, po wszystkich poprawkach, może okazać się jedną z kluczowych i wyjątkowych funkcji.

Skupienie się na fabule i rozbudowanie uniwersum Dead Space

Jak podczas jednej transmisji przyznał Roman Campos-Oriola, dyrektor kreatywny: “Nie zamierzamy zmieniać podstaw tej historii, ponieważ jest ona naprawdę kultowa. Rzeczy, które chcemy wzbogacić pod względem fabuły lub narracji, tak naprawdę dotyczy większego wszechświata Dead Space. Chcemy mieć więcej powiązań z tym, co nastąpiło później, niezależnie od tego, czy chodzi o książki, anime, czy Dead Space 2, chcemy lepiej umieścić oryginał w tym szerszym wszechświecie.”

Electronic Arts niewątpliwie chce zatem rozszerzyć uniwersum Dead Space, skupiając się jednak na głównym wątku i kluczowych postaciach. Historia w remake’u ma odcisnąć większe piętno na temat Isaaca Clarke’a oraz Nicole Brennan, dziewczyny, której szukamy w grze. Campos-Oriola przyznał, że chce wprowadzić całkowicie graczy w ten świat i zapewnić poczucie misji, a nie bezmyślnie nakazać szukać postaci “bo tak”. Jeśli historia w Dead Space Was zaintrygowała, z pewnością powinniście zatem sięgnąć po remake - chociaż historia będzie ta sama, to ma jednak odcisnąć większe piętno na graczach.

Dead Space Remake nie popełni jednego z największych błędów Dead Space 3

Remake pierwszej części Dead Space oficjalnie nie będzie miał żadnych mikrotransakcji. Żadnych mikropłatności w grze, zero elementów, które będziemy mogli kupić za realne pieniądze. W teorii bardzo mała rzecz, w praktyce świetna informacja.

Dead Space Remake - data premiery. Kiedy gra zagości na półkach sklepowych?

Dead Space Remake został pierwotnie zapowiedziany w lipcu, jednak nie podało żadnej daty premiery - zapewniali jednak, że produkcja będzie opracowywana od podstaw, co mogło sugerować długi czas oczekiwania. Całe szczęście nie będzie tak źle - jak zdradza Electronic Arts, Dead Space Remake pojawi się na początku 2023 roku. Produkcja będzie dostępna na komputerach osobistych z systemem Windows oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu