Felietony

Darmowy internet od Aero2 - Obywatelu, wyłóż 55 zł na stół

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Darmowy internet od Aero2 - Obywatelu, wyłóż 55 zł na stół
94

Od kilku dni oczekuję odpowiedzi z firmy Aero2, na pytania które wysłałem do nich, w nawiązaniu do oferowanej przez nich usługi bezpłatnego dostępu do internetu. Do dzisiaj, żadnej odpowiedzi jednak nie otrzymałem, dlatego też, pomimo braku dodatkowych informacji postanowiłem napisać kilka słów o us...

Od kilku dni oczekuję odpowiedzi z firmy Aero2, na pytania które wysłałem do nich, w nawiązaniu do oferowanej przez nich usługi bezpłatnego dostępu do internetu. Do dzisiaj, żadnej odpowiedzi jednak nie otrzymałem, dlatego też, pomimo braku dodatkowych informacji postanowiłem napisać kilka słów o usłudze, która w ostatnich dniach stała się obiektem dyskusji i kpin wśród internautów.

Zacznijmy jednak od początku. W 2009 roku, Aero2 wygrało przetarg o rezerwację częstotliwości w paśmie 2570-2620 MHz (2,6 Ghz), w ramach której firma miałaby świadczyć między innymi usługę publicznego, darmowego, bezprzewodowego dostępu do internetu.

Minęło ponad 1,5 roku i usługa startuje. Dlaczego tak późno zapytacie? Warunkiem było uruchomienie usługi do połowy przyszłego roku więc chyba i tak nie jest źle. Usługa wydaje się jednak bardzo kiepsko przygotowana, szczególnie pod względem logistycznym.

Aby skorzystać z bezpłatnego mobilnego internetu konieczne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego, który dostępny jest na stronie operatora, w formie plików PDF i DOC, z czego tylko ten drugi jest edytowalny. Z wypełnionym formularzem należy udać się osobiście do biura Aero2 w Warszawie, w celu odbioru karty SIM (widoczna na ilustracji wpisu).

To jednak nie wszystko. Należy dodatkowo, wpłacić 55 zł depozytu za kartę SIM. Gdy spełnimy powyższe warunki, możemy cieszyć się urokami bezpłatnego mobilnego internetu o zawrotnej prędkości 256 kbit/s, a w przyszłym roku nawet 512 kbit/s.

Ale ok. Usługa jest darmowa, więc nie mamy podstaw do wymagania więcej. Sposób w jaki zainteresowane osoby mogą przyłączyć się do usługi jest jednak fatalny, żeby nie powiedzieć, głupi. Jeśli ktoś kto mieszka w okolicach Świnoujścia i znajduje się w zasięgu Aero2, chce skorzystać z usługi, to czy naprawdę musi udawać się osobiście do Warszawy? Czy w dzisiejszych czasach naprawdę nie można dokonać rejestracji przez internet (w kawiarence lub u znajomego, jeśli nie mamy innej możliwości)?

Co do kwoty 55 zł depozytu nie czepiam się. UKE ma w najbliższym czasie wyjaśnić czy Aero2 ma prawo pobierać jakiekolwiek opłaty lub depozyty, w związku z usługą, która wedle zasad rezerwacji ma być całkowicie darmowa.

Uważam jednak, że rozwiązania jakie przyjęło Aero2 są fatalne. Czy jest to działanie wynikające z kiepskiego planowania czy może z premedytacji mającej na celu ograniczenie ilości bezpłatnych użytkowników? Tego nie wiem i nie chcę wysuwać bezpodstawnych oskarżeń.

Mam jednak nadzieję, że przedstawiciel Aero2 skontaktuje się ze mną i rozwieje moje wątpliwości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Polska3GAero2