Moje przemyślenia

Nokia wprowadza "Mobile Money", mobilne pieniądze, na wszystkie telefony

Jan Rybczyński
Nokia wprowadza "Mobile Money", mobilne pieniądze, na wszystkie telefony
2

Business Standard poinformował, że Nokia wprowadza system płatności przez telefon, na wszystkich urządzeniach dostępnych w Indiach. Co istotne, system będzie dostępny nie tylko w telefonach z segmentu high-end, smartfonach, ale również w podstawowych modelach z serii 40 tzw. feature phones, oraz 30,...

Business Standard poinformował, że Nokia wprowadza system płatności przez telefon, na wszystkich urządzeniach dostępnych w Indiach. Co istotne, system będzie dostępny nie tylko w telefonach z segmentu high-end, smartfonach, ale również w podstawowych modelach z serii 40 tzw. feature phones, oraz 30, czyli telefonów w wersjach podstawowych. Ci, którzy mają już telefon Nokii, ale nie posiadają klienta "Mobile Money", mogą udać się do przedstawiciela Nokii w celu zainstalowania go na telefonie, lub skorzystać z usługi za pomocą wiadomości tekstowej.  Szeroka dostępność jest tutaj kluczowym elementem.

System mobilnych płatności będzie umożliwiał osobom nie posiadającym konta w banku, na swobodne odbieranie i przekazywanie pieniędzy, ułatwiając prowadzenie biznesu. Funkcjonalność serwisu jest zintegrowana z telefonem i jego funkcjami, między innymi książką telefoniczną, dlatego przesłanie komuś określonej kwoty jest równie łatwe, co wysłanie SMS-a. Cały system jest niezależny od sposobu przesyłania danych, w związku z czym użytkownik nie musi kontrolować w trakcie transakcji, czy w danej chwili korzysta z GPRS, Wi-Fi, czy standardowego SMS.

Użytkownicy usługi będą mieli możliwość pełnego zarządzania swoimi finansami, w tym szczegółowe informacje na temat stanu konta, każdej transakcji, opłacanie rachunków, czy wypłacanie pieniędzy w bankomatach i sklepach zarejestrowanych i współpracujących z Nokią. Już trwają prace nad wprowadzenie całego ekosystemu płatności mobilnych w Indiach, we współpracy z określonymi bankami i już niedługo system ruszy, najpierw w określonych regionach, potem w całych Indiach.

Myślę, że to przedsięwzięcie może zapewnić Nokii duża popularność w Indiach. Być może, jeśli system się sprawdzi, zostanie wprowadzony w innych częściach świata. Tymczasem zastanawiam się, jak Nokia chce rozwiązać kwestie bezpieczeństwa. Czy kradzież telefonu będzie jednoznaczna z kradzieżą całej zawartości konta? Czy zwykły SMS jest wystarczająco bezpieczny, żeby transferować z a jego pomocą pieniądze? Czy nie znajdą się oszuści, którzy z łatwością obejdą zabezpieczenia? Na odpowiedzi na te pytania przyjdzie nam jeszcze poczekać. Nie ma natomiast wątpliwości, że system mobilnych płatności na pewno wzmocni pozycje Nokii w Indiach, oraz da odpowiednie, łatwo dostępne narzędzia do prowadzenia biznesu, tym, którzy nie posiadają konta w banku, lub potrzebują szybszego i łatwiejszego rozwiązania, co w tamtym regionie może przynieść wiele pozytywnych efektów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NokiaIndiepłatności mobilne