Praca z tekstem na komputerze, tablecie czy smartfonie prędzej czy później spotka każdego z nas. Z jakich darmowych edytorów tekstów na Windows, iOS i Androidzie korzystać? Oto najlepsze edytory tekstu na wiodące systemy!
Najlepsze edytory tekstu na komputery, smartfony i tablety
Źródło: answers.microsoft.com
Edytor tekstu kojarzy się przede wszystkim z aplikacjami na komputer. Takimi, które należy zainstalować (w przypadku płatnych — także aktywować) na naszym urządzeniu. Ten obraz edytorów tekstowych powstał na samym początku procesu upowszechniania się komputerów — i pozostał w świadomości mas. Z czasem jednak krajobraz ten zaczął się zmieniać. Edytory tekstu trafiły do Internetu w formie aplikacji dostępnych w przeglądarce (np. Dokumenty Google czy Microsoft Word), które użytkownicy pokochali. Wraz ze wzrostem popularności tabletów i smartfonów doczekaliśmy się także solidnego pakietu mobilnych edytorów tekstów. Projektowanych głównie z myślą o mniejszych ekranach.
Dziś nadal synonimem programu do edycji tekstu i dokumentów jest Word, ale lista konkurentów wcale nie staje się krótsza. Wręcz przeciwnie, stale się wydłuża. Wszystko to zajęło wiele lat, ale obecnie mamy możliwość pracować z tekstem na każdym urządzeniu jakie nam się zamarzy — i to w dowolny sposób. Co więcej, stałe połączenie z internetem pozwala automatycznie synchronizować nasz progres i płynnie się między nimi przełączać, oferując także automatycznie tworzenie kopii zapasowej w chmurze. Dzięki temu mamy pewność, że nawet w przypadku awarii urządzenia — nie utracimy efektów naszej pracy.
Microsoft Word to najlepszy edytor tekstu. Ale nie jedyny
Dla wielu osób pakiet Office i aplikacja Word to najbardziej oczywisty wybór, jeśli chodzi o program do pisania. Nie bez powodu — to profesjonalne, dopieszczone i stale rozwijane narzędzie. Nie oznacza to jednak, że obok jego alternatyw należy przechodzić obojętnie. Czasem stoją za nimi firmy, po których byśmy się tego nie spodziewali.
Prawda jest taka, że po te zaawansowane funkcje Microsoft Worda sięga jedynie garstka użytkowników. Dla lwiej części to narzędzie, które ma pozwolić na dostęp do podstawowych narzędzi edycji tekstu. Osoby niemające oporów przed aplikacjami online z których korzysta się w przeglądarce, mogą sięgnąć po darmową wersję Worda Online, Dokumenty Google czy Dropbox Paper. Alternatyw bardziej stacjonarnych też jest całkiem sporo, bo możemy użyć Writer z LibreOffice, WPS Office Writer czy OpenOffice Writer - te darmowe programy można pobrać i zainstalować w pamięci urządzenia. Możemy z nich korzystać bez połączenia z internetem.
Darmowe edytory tekstu na Windowsa
Dokumenty Google
Usługa online Google jest dostępna w dowolnej przeglądarce i oferuje wszystkie podstawowe narzędzia do edycji tekstu. Wymagane jest wyłącznie posiadanie konta Google, a to założymy za darmo. Wszystkie tworzone przez nas dokumenty są zapisywane na serwerach internetowego giganta. To daje możliwość korzystania z Dokumentów na dowolnym urządzeniu podłączonym do sieci. To miecz obosieczny — bo tym samym nie możemy uniknąć synchronizacji naszych plików z chmurą, więc jeśli usilnie zależy Wam na lokalnym zapisie plików na dysku twardym komputera, to Dokumenty Google nie są dla was. Co istotne — Dokumenty Google są narzędziem multiplatformowym. Skorzystamy z nich na komputerach, smartfonach i tabletach.
LibreOffice Writer
Ten darmowy program do edycji tekstu jednym z popularniejszych rozwiązań dla osób, które zdecydowały się sięgnąć po darmowe narzędzia na swoich komputerach. Interfejs programu jest zbliżony do tego, co oferował do niedawna Word, a wśród oferowanych szablonów znajdują się nawet agendy czy prezentacje. Program radzi sobie z konwersją plików MS Office na format Open Document. Ale - jak można się spodziewać - nie daje to zawsze idealnych rezultatów, bo niektóre z nowości w Wordzie wykraczają poza standardy wspierane przez LibreOffice. Jak zainstalować LibreOffice? Wystarczy sięgnąć po instalator z oficjalnej strony produktu... a dalej to już tylko podążać za wskazówkami!
WPS Office Writer
Chiński produkt od WPS to prawdopodobnie najbliższa kopia Worda od Microsoftu. Patrząc na jego interfejs, nietrudno je pomylić. A różnorodność funkcji i narzędzi będzie w stanie sprostać oczekiwaniom większości użytkowników. Co ciekawe, WPS Office Writer doczekał się czegoś, co nie trafiło do Worda (i innych aplikacji Microsoftu), czyli obsługi plików w kartach. Aplikacja działa sprawnie i wydajnie, wspiera pliki przygotowane w Word (wersje począwszy od 97, na edycji z 2010 kończąc). Po 30 dniowym okresie próbnym wersji komercyjnej, program automatycznie przełącza się na bezpłatną wersje.
Office Word Online
Przeglądarkowa wersja Worda przeszła długą drogę, ale dziś jest już aplikacją, z której miliony użytkowników korzystają bez żadnych obaw. Nie oferuje wszystkich zaawansowanych rozwiązań z aplikacji na komputery, ale zapewnia pełną kompatybilność z plikami stworzonymi w tradycyjnym Wordzie. Wymagane jest posiadanie konta Microsoft i zapisywanie plików online w chmurze Microsoftu, na tej samej zasadzie co w Dokumentach Google, co może okazać się rozwiązaniem nie dla wszystkich.
Darmowe edytory tekstu na Androida
Dokumenty Google
Mobilna wersja aplikacji do obsługi Dokumentów Google. Wspiera tryb offline oraz wiele rozbudowanych narzędzi do edycji tekstu
Microsoft Word
Na urządzeniach do 10 cali Microsoft oferuje mobilnego Worda zupełnie za darmo. Wymagane jest jednak do działania konto Microsoft, na które zalogujemy się w aplikacji.
Dropbox Paper
Wiele osób dopytuje, na co pozwala taki edytor tekstu. Stosunkowo niewiele, ale wszystko rozbija się o potrzeby. To doskonałe rozwiązanie do szkiców tekstów, prostych dokumentów, tu i teraz. Bez wątpienia nie jest to narzędzie, z którego chcielibyśmy skorzystać przy tworzeniu oficjalnych dokumentów czy innych zawansowanych pism.
Writer Plus
Jeden z minimalistycznych edytorów tekstu, które pozwalają skupić się na treści, dzięki ukryciu wszystkich dodatkowych elementów interfejsu.
iA Writer
Prawdopodobnie najpopularniejszy edytor tekstu z kategorii minimalistycznych aplikacji. Możliwość koncentracji na treści, rozbudowane formatowanie i synchronizacja plików w tle pozwalają skupić się na pracy, zamiast na wszystkim innym dookoła. To jego ogromny atut — a jednocześnie coś, czego czasem próżno szukać w produktach konkurencji.
Darmowe edytory tekstu na iOS
iA Writer
Użytkownicy iOS-a i macOS-a zapewne doskonale znają tę aplikacją, bo właśnie w środowisku platform Apple ona zasłynęła w pierwszej kolejności. Minimalistyczny interfejs, synchronizacja i personalizacja wyglądu programu na pewno będą przydatne przy dłuższych sesjach pracy z tekstem. Pomimo upływu lat — wciąż idealna w swojej prostocie!
Dokumenty Google
Aplikacje mobilne Dokumentów Google na iOS i iPadOS wspierają tryb offline oraz niemal wszystkie inne funkcje , które znajdziemy w przeglądarce. Do działania aplikacji potrzebne jest konto Google, a użytkownicy muszą pogodzić się z faktem synchronizacji wszystkich ich dokumentów z chmurą Google.
Pages
Darmowa aplikacja dla użytkowników urządzeń Apple. Odpowiednik Worda nigdy nie stał się tak popularny jak produkt Microsoftu, ale dla wielu osób będzie wystarczającym narzędziem do edycji tekstu. Może sprawiać problemy w kwestii kompatybilności plików z innymi programami — chociaż mnogość opcji zapisu plików sprawia, że w dzisiejszych czasach nie powinno to stanowić większego problemu.
Word
Na urządzeniach do 10 cali Microsoft oferuje Worda zupełnie za darmo, ale analogicznie do Dokumentów Google niezbędne jest posiadanie konta w usłudze w chmurze Microsoftu i logowanie się do aplikacji za jego pomocą. Rozbudowana lista funkcji oraz pełna obsługa plików utworzonych w Wordzie na innych urządzeniach bywają jednak nie do pobicia.
Dropbox Paper
Prosta i minimalistyczna aplikacja pozwalająca na wprowadzanie dłuższych tekstów, list czy konspektów. Nie przygotujemy za jej pomocą oficjalnego pisma czy dokumentu, ale do codziennych zastosowań może być w sam raz.
Darmowe, czyli wolne od abonamentu?
Z powyższych aplikacji możecie korzystać za darmo, ale do ich działania mogą być potrzebne konta w usłudze i/lub połączenie z Internetem. Abonamenty lub pojedyncze opłaty mogą zwiększyć możliwości edytorów tekstu, odblokować dodatkowe narzędzia albo zwiększyć przestrzeń w chmurze na nasze pliki. W jakiś sposób zawsze płacimy za daną usługę, nawet jeśli nie robimy tylko używając tradycyjnej waluty. Ale jak widać: nie brakuje też rozwiązań w 100% darmowych. Jak zawsze jednak wiele rozbija się o potrzeby każdego z użytkowników — dlatego najlepiej przetestować kilka z tych narzędzi i sprawdzić, które najlepiej wpisze się w charakter naszej pracy.
Aktualizacja: 28.04.2023
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu