Telewizja

Wygodniejsza i w lepszej jakości, ale nadal pełna reklam. Telewizja za darmo w Internecie

Konrad Kozłowski
Wygodniejsza i w lepszej jakości, ale nadal pełna reklam. Telewizja za darmo w Internecie
24

Czy i gdzie można oglądać za darmo telewizję przez Internet?

i

Od momentu, gdy tylko możliwe stało się streamowanie treści wideo przez Internet (to znaczy, gdy pozwoliła na to infrastruktura), w Sieci zaroiło się od miejsc, gdzie można było znaleźć telewizję na żywo. Prym wiodły oczywiście transmisje sportowe na żywo, które zazwyczaj odbywały się na płatnych kanałach premium, ale nie tylko, bo telewizja przez Internet była dla wielu osób jedynym sposobem na dostęp do kanałów TV.

Telewizja online, czyli przegląd pakietów telewizyjnych w Internecie

Początkowo większość stron internetowych z telewizją online była jednak nielegalna - takie witryny budowały osoby trzecie i udostępniały sygnał TV przez Internet za darmo albo za opłatą. Niestety, platformy TV i poszczególne kanały niechętnie podchodziły do takiego sposobu dystrybucji kanałów, dlatego trudno było natrafić na jakiekolwiek legalne transmisje na żywo. To zwiększało tylko popularność nie-do-końca legalnych źródeł, z których duża część działa do dzisiaj, a niektóre przekształciły się w legalnie operujące witryny.

Podobnie jak w przypadku serwisów VOD, których w Sieci nie brakuje, tak i z usługami TV przez Internet należy mieć się na baczności, ponieważ bardzo łatwo można zacząć korzystać z nielegalnej platformy. Odróżnienie w ostatnim czasie jest coraz trudniejsze, bo wyglądają i działają coraz lepiej, a wśród użytkowników panuje przekonanie, że skoro płacę, to na pewno korzystam z legalnego źródła, ponieważ nielegalne kojarzy się tylko z darmowymi materiałami.

?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej. Sytuacja jednak uległa zmianie, ponieważ teraz nie brakuje platform online działających w pełni legalnie, które oferują telewizję przez Internet. Najczęściej wymieniają w pierwszej kolejności usługą jest WP Pilot, która od wielu lat oferuje wiele podstawowych kanałów zupełnie za darmo do oglądania przez Internet na wielu urządzeniach.

WP Pilot jako jedyna platforma online ma swoim katalogu wszystkie kanały podstawowe kanały typu: TVP1, TVP2, Polsat i TVN, ale dostępne są także dodatkowe kanały informacyjne, filmowe i przyrodnicze. Lista darmowych kanałów na WP Pilot:

 1. Polsat
 2. TVN
 3. WP HD
 4. TVP 1 HD
 5. TVP 2 HD
 6. TVP 3 Warszawa
 7. TVP 3 Gdańsk
 8. TV 4
 9. TV Puls
 10. Tele 5 HD
 11. Polonia 1
 12. TVS
 13. Gametoon HD
 14. Fashion TV HD
 15. Jazz HD
 16. Red Carpet TV HD
 17. EzoTV
 18. Twoja.TV HD
 19. To!TV
 20. Music Box UA HD
 21. Travelxp HD
 22. wPolsce.pl HD
 23. TV Trwam
 24. TBN Polska HD
 25. France 24 English HD
 26. France 24 HD
 27. 4FUN.TV
 28. 4FUN GOLD
 29. 4FUN DANCE
 30. Stars.TV HD
 31. Love TV HD

WP Pilot wprowadził także jakość HD oraz kilka pakietów płatnych do wyboru, które pozwalają na dostęp do znacznie większej liczby kanałów bez żadnych dodatkowych reklam (oprócz tych emitowanych w TV). Telewizję przez Internet za darmo oferują także Ipla oraz Player.pl czyli serwisy należące do dwóch największych otwartych telewizji - Polsatu i TVN-u. Ich oferta ma jednak sporo ograniczeń i dopiero po uiszczeniu drobnej, bo drobnej, ale jednak comiesięcznej opłaty, można wygodnie i komfortowo oglądać telewizję online.

WP Pilot dostępne jest w przeglądarce, na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS-em, na urządzeniach z Android TV, Tizen OS, a także na konsoli Xbox One oraz komputerach z Windows 10.

DVB-T2 to nie tylko lepsza jakość obrazu, ale i dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4

Warto też wspomnieć o serwisie TVP Stream w ramach TVP VOD, który oferuje transmisje na żywo kanałów z grupy TVP. Lista kanałów, które można oglądać na TVP Stream to:

 1. TVP Info
 2. TVP 2 HD
 3. TVP Kultura 2
 4. TVP Szkoła / TVP ABC
 5. TVP Parlament Kanał 2
 6. TVP Polonia
 7. TVP Wilno
 8. regionalne kanały TVP 3
 9. (anglojęzyczny) Poland In

i

a

Jeśli interesuje Was darmowa telewizja na Androidzie, to z Google Play zdecydowanie warto pobrać mobilną aplikację WP Pilot, która ma dokładnie taką samą ofertę mobilną, jak na komputerach. Aplikacja umożliwia oglądanie transmisji na żywo z opcją zmiany jakości (ograniczenie przepływu danych przez Sieć mobilną), co pozwala zaoszczędzić transfer na naszym koncie.

Aplikacja obsługuje Chromecasta, więc możliwe jest wygodne przekazanie treści z ekranu smartfona na większy ekran telewizora bądź projektor, do którego mamy podłączone odpowiednie urządzenie (Chromecast, przystawka z Android TV). W darmowej wersji musimy jednak pogodzić się z obecnością reklam platformy WP Pilot, niższą jakością obrazu, a także limitem oglądania bez przerwy. Dodatkowo, istnieje limit przełączania kanałów.

Na Androida dostępna jest także aplikacja TVP Stream z kanałami TVP na żywo. Nie prezentuje się ona jednak zbyt okazale - interfejs wypada naprawdę mało atrakcyjnie, program TV jest średnio czytelny i bywają problemy z działaniem aplikacji. Widać, że powstała na szybko i bez konkretnego planu, ale w krytycznych sytuacjach (impreza sportowa transmitowana na TVP Sport) zazwyczaj zdaje egzamin i pozwala oglądać transmisję na żywo. To właśnie na TVP Sport na żywo zobaczyć można wybrane mecze Ligi Mistrzów, mecze reprezentacji Polski w piłkę nożną czy skoki narciarskie.

Też nie wiedzieliście, że abonament RTV można zapłacić online? Nie trzeba stać w kolejce na poczcie

S

Podobnie jak w przypadku Androida, darmową telewizję obejrzymy w aplikacji WP Pilot, którą znajdziemy w App Store. Aplikacja oferuje podobny interfejs z opcją zalogowania i wyboru płatnych pakietów. Możemy ograniczyć przesył danych przez Sieć. W darmowej wersji musimy jednak pogodzić się z obecnością reklam platformy WP Pilot, niższą jakością obrazu, a także limitem oglądania bez przerwy. Dodatkowo, istnieje limit przełączania kanałów. Aplikacja wspiera Chromecasta oraz AirPlay, co oznacza, że możliwe jest przekazanie obrazu na inny, większy ekran, na przykład telewizor z Android TV lub Chromecasta, a także Apple TV oraz inne zgodne urządzenia z AirPlay.

W dolnej części ekranu znajdziecie menu nawigacyjne, gdzie przełączać się będziecie pomiędzy listami kanałów, programem TV, ustawieniami oraz sekcją zakupu pakietu WP Pilot. W ustawieniach można zrezygnować z powiadomień wysyłanych przez aplikację (o popularnych programach na przykład), a także wyłączyć automatycznie wznawianie oglądania ostatnio włączonego kanału TV. Jeśli jesteśmy zalogowani na swoje konto, to w aplikacji mamy opcję szybkiego i łatwego łączenia konta z aplikacją na telewizorze (zamiast żmudnego wpisywania loginu i hasła).

Darmowa telewizja przez Internet istnieje, ale jest oczywiście obarczona co najmniej kilkoma aspektami, które warto wziąć pod rozwagę, jeśli chcecie unikać płacenia za jakikolwiek pakiet. Przed rozpoczęciem oglądania będziecie musieli obejrzeć dodatkowe reklamy, które dostarczane są przez daną platformę i nie można ich pominąć. Oprócz tego, telewizja przez Internet to oczywiście usługa internetowa, która gromadzi dane na temat swoich użytkowników, więc jeśli nie jest to dla Was komfortowa sytuacja, to będziecie musieli unikać platform TV w Internecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu