Telewizja

DVB-T2 to nie tylko lepsza jakość obrazu, ale i dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4

Grzegorz Ułan
DVB-T2 to nie tylko lepsza jakość obrazu, ale i dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4
13

O rozpoczęciu testów cyfrowej telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2 informowaliśmy Was na początku września. Pominęliśmy jednak nader istotną kwestię w tym ogłoszeniu, a mianowicie z jakiej jakości dźwięku będziemy mogli już niedługo korzystać, oglądając programy naziemnej telewizji.

Testy DVB-T2 uruchomione zostały na nadajnikach w Krakowie i Katowicach, a gdzie dokładnie będzie można oglądać telewizję w nowym standardzie możecie zobaczyć na poniższej mapie zasięgu DVB-T2.

Jednym z programów, biorących udział w testach DVB-T2 jest kanał TVP Kultura HD, który to współpracuje z Dolby Laboratories już od jakiegoś czasu, dzięki temu wdrożenie nowej technologii dźwięku Dolby AC-4 mogło się odbyć bez większych zakłóceń.

Javier Foncillas, wiceprezes Dolby Europe ds. współpracy komercyjnej:

TVP Kultura HD, flagowy program kulturalny Telewizji Polskiej, która współpracuje z polskim biurem Dolby już od dwóch lat, wdrożył technologię Dolby AC-4. Wybór Dolby AC-4 jest właściwy z wielu powodów, m. in. ze względu na lepszą jakość dźwięku, przystępność, łatwość integracji z istniejącą siecią dystrybucji, wysoki stopień rozpowszechnienia Dolby AC-4 w nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych, czy w końcu ze względu na wydajność szerokości pasma w czasie zmiany częstotliwości.

Dolby Laboratories, TVP oraz Emitel współpracowali z francuskimi specjalistami ATEME w celu uruchomienia podczas tych testów niezbędnych funkcjonalności w procesie nadawania sygnału TVP Kultura HD z wykorzystaniem kodera ATEME TITAN Live.

Technologia Dolby AC-4 to dwukrotnie większa wydajność kodowania dźwięku w porównaniu do kodeków poprzednich generacji czy immersyjny dźwięk Dolby Atmos, które zapewniają poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej.

Osobiście nie mogę się już doczekać, kiedy nowa technologia zarówno obrazu jak i dźwięku stanie się powszechna i dostępna w całym kraju. Dla przypomnienia powiem, że ma to nastąpić już w 2022 roku.

Źródło: Dolby Laboratories.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu