Poradniki

Pobieranie muzyki za darmo - oto TOP5 legalnych źródeł

Kamil Świtalski
Pobieranie muzyki za darmo - oto TOP5 legalnych źródeł
13

Zastanawiacie się gdzie znajdziecie w internecie muzykę do ściągnięcia za darmo? Sprawdźcie te serwisy!

Muzyka z internetu wielu kojarzy się przede wszystkim z piractwem. Czasy świetności narzędzi takich jak Kazaa mamy już dawno za sobą, ale nie oznacza to wcale, że kwestia piractwa w sieci odeszła w zapomnienie. Prawdą jednak dostęp do muzyki online zmienił się nie do poznania: serwisy streamingowe, sklepy z cyfrowymi wydaniami oraz... miejsca, w których możemy ściągać rozmaite utwory za darmo! Oto zestaw kilku platform, na których znajdziecie tysiące piosenek bez opłat, co więcej — część z nich będziecie mogli wykorzystać we własnych projektach!

Pobieranie muzyki za darmo - kiedy wolno, a kiedy nie?

Często można usłyszeć głosy, że pobieranie muzyki za darmo z internetu jest nielegalne. I owszem -- w przypadku treści objętych prawem autorskich i odpowiednimi licencjami -- jest to złamanie prawa. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie pliki muzyczne dostępne w internecie za darmo są objęte taką samą licencją, a co za tym idzie -- dotyczą ich takie same reguły. W internecie nie brakuje muzyki dostępnej za darmo. Twórcy udostępniają pliki do odsłuchu i do pobrania -- coraz częściej nawet popularni artyści decydują się udostępniać swoje utwory za darmo: zarówno na swoich oficjalnych stronach internetowych jak i na platformach streamingowych, m.in. YouTube. Jednak to raptem drobny wycinek całości świata muzyki - bo zdecydowanie najwięcej darmowej muzyki do pobrania w internecie to piosenki niszowych artystów. Dlatego by rozwiać wątpliwości, poniżej znajdziecie zestaw pięciu serwisów internetowych w których możecie znaleźć setki utworów za darmo -- zarówno do ściągnięcia, jak i odtwarzania. 

Dzięki licencjom Creative Commons to autor określa w jaki sposób jego dzieło może być dystrybuowane i udostępniane. Pozwalają one zachować mu prawa autorskie, a przy tym kopiowanie i rozpowszechnianie treści -- dotyczy to zarówno muzyki, jak i innych dóbr kultury. Zarówno utwory (jak i całe albumy) udostępniane na licencji Creative Commons można kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać pod warunkiem przywołania nazwiska autora pierwowzoru. 

Zobacz też: Jak zgrać muzykę na iPhone

Muzyka z internetu za darmo - polecane źródła

Free Music Archive

The Free Music Archive to projekt, za którym stoi popularne w Stanach Zjednoczonych radio WFMU, które skupia się na promowaniu nowej muzyki -- i to niekoniecznie największych artystów, którzy mogą pozwolić sobie na to, by wydać miliony dolarów na marketing. Ogromna biblioteka, do której dostęp jest na wyciągnięcie ręki — łatwy w obsłudze odtwarzacz, dziecinnie proste pobieranie muzyki za darmo, przejrzyste katalogi — a co ważniejsze, uginające się od tamtejszych rozmaitości! Nie brakuje tam również utworów, które możecie użyć we własnych filmach czy innych projektach — pamiętajcie tylko, by za każdym razem sprawdzić ich licencję!

Adres: http://freemusicarchive.org/

Zobacz też: Program do ściągania filmów z YouTube - wszystko co musisz wiedzieć

Live Music Archive

Jak sam tytuł wskazuje, serwis oferuje... archiwum koncertowych nagrań na żywo. Jest wynikiem współpracy Internet Archive z platformą, która zajmuje się zbieraniem koncertowych nagrań wysokiej jakości — etree.org. Jeżeli liczycie że serwis stanie się alternatywą dla sklepów muzycznych -- to nie do końca tak będzie, bowiem prawa autorskie jednak mają dużo do powiedzenia. Jednak poza niszowymi / jamowymi zespołami, można w ich bibliotece znaleźć m.in. nagrania od Smashing Pumpkins. Warto przejrzeć, sprawdzić, dać szansę i... może odkryć coś nowego? Tym bardziej, że udostępniane tam nagrania są naprawdę wysokiej jakości!

Adres: https://archive.org/details/etree

Musopen

Platforma Musopen skupia się na muzyce klasycznej — możemy w niej łatwo wyszukiwać utworów zarówno z podziałem na kompozytorów, jak i tych, którzy je wykonują. Do tego dochodzi cały zestaw filtrów: od instrumentu, przez formy, na licencjach kończąc. Tam również znajdziemy player wbudowany w stronę internetową, a oprócz niego opcję pobrania utworów na dysk naszego komputera.

Adres: https://musopen.org/

ReverbNation

Platforma ReverbNation to miejsce, w której jak w domu poczują się wszyscy miłośnicy muzyki pop, r'n'b oraz hiphopu — bo to ona dominuje w tamtejszym katalogu. Serwis od lat skupia się na promowaniu młodych artystów — oddaje w ich ręce zestaw narzędzi, za pośrednictwem których mogą docierać do fanów, prowadzić działania marketingowe, a także udostępniać utwory — także za darmo. Wszystkie możemy odtwarzać w serwisie, a sporą część także pobierać na dysk naszego komputera.

Adres: https://www.reverbnation.com/

SoundCloud

To platforma, która prawdopodobnie nie będzie obcą dla wielu z Was -- SoundClound od lat cieszy się świetną opinią, szczególnie wśród miłośników muzyki elektronicznej. I choć wiele z tamtejszych utworów można najzwyczajniej w świecie... kupić, to nie brakuje tam również numerów, które można pobrać za darmo. I pomogą nam w tym nawet filtry wyszukiwania — po wpisaniu interesującej nas frazy, w lewej kolumnie znajdziemy symbol z charakterystycznym © i dopiskiem "Do słuchania". To link, po skorzystaniu z którego otworzy nam się cały szereg opcji związanych z wyszukiwaniem darmowej muzyki, wśród nich: do komercyjnej przeróbki, do komercyjnego użycia i do udostępniania.

Adres: https://soundcloud.com/

Pobieranie muzyki za darmo nie daje nam pełnych praw do jej wykorzystania

Skoro wiemy już, że nie brakuje w internecie muzyki do ściągnięcia za darmo. Jednak nie oznacza to, że ze ściągniętymi piosenkami możemy robić co nam się tylko podoba. Licencje Creative Commons dokładnie określają zakres praw, jakie w przypadku poszczególnych piosenek mają ich użytkownicy. Dlatego przed użyciem ściągniętego za darmo z internetu utworu - koniecznie upewnijcie się, czy nie łamiecie licencji. Szczegółowe informacje na temat licencji Creative Commons znajdziecie tutaj, niżej zaś najważniejsze typy licencji i to, na co pozwala:

  • Uznanie autorstwa 4.0  – Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy.
  • Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0  – Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu tak długo, jak tylko na utwory zależne będzie udzielana taka sama licencja. Jest to licencja używana przez Wikipedię i jej siostrzane projekty.
  • Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 – Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, remiksowanie, rozprowadzanie, przedstawienie i wykonywanie utwóru jedynie w celach niekomercyjnych. Warunek ten nie obejmuje jednak utworów zależnych (mogą zostać objęte inną licencją).
  • Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska – Ta licencja zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
  • Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 – Licencja ta pozwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz tak długo jak utwory zależne będą również obejmowane tą samą licencją.
  • Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska – Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). Jest to najbardziej restrykcyjna z licencji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu