Google

Czyżby niebawem właśnie tak miały wyglądać wszystkie webowe usługi Google'a?

Tomasz Popielarczyk
Czyżby niebawem właśnie tak miały wyglądać wszystkie webowe usługi Google'a?
14

Ciągle czekamy na odświeżenie wielu webowych wersji usług Google'a. Gmail, Kalendarz i inne straszą nieco już archaicznymi interfejsami, kiedy za rogiem na wdrożenie czeka fantastyczny Material Design. Zmiany wprowadzono właśnie w usłudze Google Translate Community i... nie zachwycają. Usługa Goo...

Ciągle czekamy na odświeżenie wielu webowych wersji usług Google'a. Gmail, Kalendarz i inne straszą nieco już archaicznymi interfejsami, kiedy za rogiem na wdrożenie czeka fantastyczny Material Design. Zmiany wprowadzono właśnie w usłudze Google Translate Community i... nie zachwycają.

Usługa Google Translate Community służy do poprawiania jakości Tłumacza Google. Możemy maksymalnie skonfigurować do pięciu języków, których poziom chcemy poprawić w aplikacji. Do wyboru mamy dwa tryby. W pierwszym sami tłumaczymy wybrane kwestie, a w drugim weryfikujemy już przetłumaczone, odznaczając czy są poprawne czy też nie. Wszystko to dopełniają elementy grywalizacji, a więc odznaki i nagrody za nasz wkład w rozwój usługi.

Szczerze powiedziawszy Material Design w tym nowym wyglądzie Google Translate Community jest wykorzystany dość niefortunnie. Owszem mamy akcentowany kolorystycznie górny pasek, menu typu "hamburger", prostą typografię i spłaszczone warstwy. Zadbano nawet o animację kliknięcia. Brakuje jednak najważniejszego, a więc subtelnych cieni pod kafelkami, przestrzeni między poszczególnymi elementami, a także prostoty będącej jednym z głównych atutów Material Design. Mam zatem dość mieszane odczucia - przynajmniej jeśli chodzi o stronę główną, bo potem ulega to poprawie.

Tym, co się najbardziej daje we znaki w nowej wersji usługi jest zaprojektowanie go w sposób typowy dla aplikacji mobilnych. Google już na zeszłorocznym I/O pokazywał, że właśnie w tym kierunku będzie dążył. Wykorzystywane są tutaj biblioteki Polymer, które wykorzystują tę stworzoną przez Google'a stylistykę. Nowy interfejs pokazuje ich ogromne możliwości - jest wręcz przesycony tymi wszystkimi wodotryskami.

Czy niebawem tak będą wyglądały wszystkie webowe serwisy Google'a? Z pewnością podobnie. Nie ukrywam jednak, że wolałbym raczej, żeby to był subtelny minimalizm z domieszką Material Design, który mamy teraz m.in. w Google Drive i Google Inbox, aniżeli taka choinka. Niemniej w dalszym ciągu twierdzę, że stylistyka ta jest najlepszą, jaką Google opracował w ciągu minionych lat i z ogromną chęcią zobaczyłbym ją w znacznie większej liczbie serwisów internetowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu