Google

Czyżby niebawem właśnie tak miały wyglądać wszystkie webowe usługi Google'a?

14

Ciągle czekamy na odświeżenie wielu webowych wersji usług Google'a. Gmail, Kalendarz i inne straszą nieco już archaicznymi interfejsami, kiedy za rogiem na wdrożenie czeka fantastyczny Material Design. Zmiany wprowadzono właśnie w usłudze Google Translate Community i... nie zachwycają. Usługa Goo...

Ciągle czekamy na odświeżenie wielu webowych wersji usług Google'a. Gmail, Kalendarz i inne straszą nieco już archaicznymi interfejsami, kiedy za rogiem na wdrożenie czeka fantastyczny Material Design. Zmiany wprowadzono właśnie w usłudze Google Translate Community i... nie zachwycają.

Usługa Google Translate Community służy do poprawiania jakości Tłumacza Google. Możemy maksymalnie skonfigurować do pięciu języków, których poziom chcemy poprawić w aplikacji. Do wyboru mamy dwa tryby. W pierwszym sami tłumaczymy wybrane kwestie, a w drugim weryfikujemy już przetłumaczone, odznaczając czy są poprawne czy też nie. Wszystko to dopełniają elementy grywalizacji, a więc odznaki i nagrody za nasz wkład w rozwój usługi.

Szczerze powiedziawszy Material Design w tym nowym wyglądzie Google Translate Community jest wykorzystany dość niefortunnie. Owszem mamy akcentowany kolorystycznie górny pasek, menu typu "hamburger", prostą typografię i spłaszczone warstwy. Zadbano nawet o animację kliknięcia. Brakuje jednak najważniejszego, a więc subtelnych cieni pod kafelkami, przestrzeni między poszczególnymi elementami, a także prostoty będącej jednym z głównych atutów Material Design. Mam zatem dość mieszane odczucia - przynajmniej jeśli chodzi o stronę główną, bo potem ulega to poprawie.

Tym, co się najbardziej daje we znaki w nowej wersji usługi jest zaprojektowanie go w sposób typowy dla aplikacji mobilnych. Google już na zeszłorocznym I/O pokazywał, że właśnie w tym kierunku będzie dążył. Wykorzystywane są tutaj biblioteki Polymer, które wykorzystują tę stworzoną przez Google'a stylistykę. Nowy interfejs pokazuje ich ogromne możliwości - jest wręcz przesycony tymi wszystkimi wodotryskami.

Czy niebawem tak będą wyglądały wszystkie webowe serwisy Google'a? Z pewnością podobnie. Nie ukrywam jednak, że wolałbym raczej, żeby to był subtelny minimalizm z domieszką Material Design, który mamy teraz m.in. w Google Drive i Google Inbox, aniżeli taka choinka. Niemniej w dalszym ciągu twierdzę, że stylistyka ta jest najlepszą, jaką Google opracował w ciągu minionych lat i z ogromną chęcią zobaczyłbym ją w znacznie większej liczbie serwisów internetowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu