Mobile

Artykuły z Antyweb w formie Instagram Stories? Proszę bardzo, poznajcie Stories Now

Grzegorz Ułan
Artykuły z Antyweb w formie Instagram Stories? Proszę bardzo, poznajcie Stories Now
7

Chyba bezsprzecznie najbardziej popularnym czytnikiem RSS jest obecnie Feedly. Trafiłem jednak ostatnio na mobilny czytnik RSS, który powinien spodobać się tym z Was, którzy lubią na szybko i wygodnie zapoznać się z najnowszymi wpisami w ulubionych serwisach.

Mowa o czytniku RSS w postaci aplikacji Stories Now, dostępnej na smartfony z Androidem i iOS na pokładzie, dzięki której wyświetlicie najnowsze wpisy w formie przypominającej Instagram Stories.

Twórcą Stories Now jest polski programista, który to swoje dzieło zaprezentował w pierwszej kolejności użytkownikom serwisu Wykop.pl. Oddaję więc na początek głos autorowi:

Chciałbym przedstawić moją nową aplikację Stories Now na iPhone i Androida, która służy do przeglądania wiadomości. Aplikacja to mały eksperyment, ponieważ przeglądanie newsów odbywa się za pomocą tzw. insta stories, czyli nowatorskiego formatu znanego z Instagrama czy Snapchata. Aplikacja opiera się o kanały RSS/ATOM, dzięki czemu wspiera ona setki serwisów internetowych.

Stories Now - mobilny czytnik RSS na Androida i iOS

Od razu uprzedzę, że w aplikacji brakuje opcji importu z innego czytnika w formacie OPML (Outline Processor Markup Language), tak więc na start trzeba pododawać swoje ulubione serwisy. Na szczęście w jednej z zakładek znajdziecie predefiniowane źródła RSS z najpopularniejszych stron.

Po uruchomieniu aplikacji, w głównym jej oknie pojawią się dwa źródła RSS-ów, dla podglądu jak w ogóle aplikacja ta działa. W dalszej kolejności, jeśli ta forma przypadnie Wam do gustu warto podzielić nasze źródła, które później będziemy dodawać, na kategorie. Może to być kategoria Technologie, Sport, Wiadomości, Film czy Muzyka.

Po ich dodaniu możemy zacząć kompletować nasze źródła. Jeśli wybieramy je ze zdefiniowanej listy kanałów, każdy z nich po wybraniu opcji subskrypcji będzie można zapisać do dowolnej stworzonej wcześniej kategorii.

Co jeśli nie ma naszej ulubionej strony w predefiniowanej liście źródeł? Wystarczy w pustym polu wyszukiwarki na dole wpisać adres do RSS-ów serwisu, który chcemy dodać i uruchomić wyszukiwanie. Po jego odnalezieniu można będzie go dodać do naszej listy kanałów.

Wśród dostępnych opcji w aplikacji możemy zmienić czas wyświetlania poszczególnych wpisów w danym kanale. Domyślnie ustawione są 4 sekundy, ale można to zmienić na 2, 3, 5, 8 lub 10 sekund. Można też włączyć automatyczne odświeżanie dodanych kanałów czy ustawić aby wyświetlały się nam newsy nie starsze niż 12, 24 lub 48 godzin.

Po dodaniu naszych kanałów i zmianie ustawień aplikacji możemy zacząć przeglądać nasze źródła. Wszystkie wiadomości z poszczególnych kanałów zmieniają się automatycznie po kilku sekundach według naszych wcześniejszych ustawień. Nie znaczy to, że nie mamy żadnego wpływu na to, co się dzieje na ekranie.

Jeśli chcemy zmienić wyświetlany kanał, wystarczy przeciągnąć palcem po ekranie w lewo lub w prawo. Tąpnięcie w ekran z kolei, spowoduje przeskoczenie do następnego artykułu, bez względu na nasze wcześniejsze ustawienia czasowe. Jeśli zainteresuje nas dany artykuł, przesuwamy go palcem do góry ekranu, po czym wyświetli się on nam w domyślnej przeglądarce w naszym smartfonie. Natomiast przesunięcie palcem w dół wyłącza przeglądanie danego kanału i powracamy do ekranu głównego aplikacji.

Aplikacja działa bez zarzutu, jest przejrzysta, ładnie wykonana i wspiera systemowy tryb ciemny na urządzeniach mobilnych. Co ciekawe, bez problemu wyświetla pod tytułem fragment "zajawki" danych artykułów, czego nie potrafi Feedly - na co czasem narzekacie w komentarzach.

Stories Now możecie pobrać zupełnie za darmo z Google Play lub App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu