Uwielbiam tradycyjne książki…
Kilka tygodni temu wyposażyłem się w dodatkowy regał, na którym spoczęły godnie zdobycze z ostatnich miesięcy. Trochę nowości, trochę klasyki. Nie do wszystkich tytułów wrócę w przeciągu następnych kilkunastu miesięcy, ale wiem, że kiedyś to nastąpi. Należę do tych, którzy kolekcjonują (nie mylić ze zbieractwem), cenią rzadkie wydania i ciekawe reedycje.
…ale bardzo często zwycięża wygoda
Pod tym względem czytniki ebooków i elektroniczne wydania książek nie mają sobie równych. Pomijając już nawet aspekt pojemności takich urządzeń, która sprawia, że możemy zabrać ze sobą dziesiąki, jeśli nie setki tytułów. W większości okoliczności niewielki czytnik i zmiana stron jedynie po tapnięciu w ekran lub wciśnięciu przycisku sprawią, że z przyjemnością zanużymy się w lekturze. Do wyboru mamy coraz więcej modeli urządzeń, których ceny są coraz bardziej przystępne – podobnie jak samych ebooków – a to tylko ułatwia rozpoczęcie przygody z e-czytelnictwem.
Czytaj PL – ebooki i audiobooki za darmo
Przyczyniają się do tego także takie akcje Czytaj PL, dzięki którym możemy zdobyć książki i audiobooki zupełnie za darmo. Swoim rozmachem tegoroczna edycja przebija wszystkie poprzednie – w sumie organizowana jest w aż 30 miastach. Co więcej, swoim zasięgiem obejmie także 450 dodatkowych, gdzie znajdują się szkoły biorące udział w akcji. Na liście miast znajdują się te spoza granic Polski: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik.
Lista książek, które pobierzemy za darmo po zeskanowaniu kodu QR, zawiera poniższe pozycje. Wsród nich nie brakuje bestsellerów z bieżącego roku.
- Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
- Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
- Gregory David Roberts „Shantaram”
- Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
- Anna Kamińska „Wanda”
- Jakub Małecki „Ślady”
- Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
- Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
- Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
- Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
- Jon Ronson „#WstydźSię!”
- Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”
W jakich miastach organizowana jest akcja na terenie Polski? Oto lista:
- Miasta parterskie: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Częstochowa, Opole, Gdynia, Rzeszów
- Pozostałe miasta biorące udział w akcji: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Mysłowice, Rybnik, Sosnowiec, Szczecin, Tychy
Komu należą się gratulacje za organizację i wsparcie tak świetnej inicjatywy? Całość wpisuje się od samego początku istnienia w program Kraków Miasto Literatury UNESCO, zaś organizatorami są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Woblink.
Jak pobrać darmowe ebooki?
Oddaję głos organizatorom:
„Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu (lub koszulki) Czytaj PL. Do tego do akcji każdy użytkownik może zaprosić 5 osób (one nie będą musiały już skanować QR kodu). Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada.”
Więcej z kategorii Ebook:
- Szukacie skanów starych książęk? Biblioteka Narodowa chętnie Wam pomoże
- Już dawno tak bardzo nie czekałem na czytnik e-booków - nadchodzi PocketBook Color z kolorowym ekranem
- Smartfon z ekranem z czytnika e-booków? To nie ma prawa (dobrze) działać
- W jaki czytnik ebooków warto się wyposażyć? Ranking Antyweb
- Polacy zaczęli na poważnie traktować e-booki - czytają i słuchają znacznie więcej