W dobie dwóch dominujących na świecie systemów operacyjnych dla telefonów - iOSa i Androida (tak, RIM i WP na razie pomijam), marketerzy z pewnością z...
Pierwszą rzeczą jaką porównano, to czas spędzany ze smartfonem każdego dnia. Tutaj użytkownicy telefonów Apple wydają się bardziej do swoich gadżetów przywiązani. Przeszło 10% z nich spędza z telefonem przeszło 3 godziny dziennie (6% dla Androida), a dodatkowe prawie 15% ponad dwie (10%). Na Androidzie znacznie większa (niemal 30%) jest grupa użytkowników, którzy korzystają z urządzenia niespełna 30 minut dziennie (21% na iOS).
Identyczny jest wynik pobrania jakiejkolwiek, płatnej czy nie, aplikacji - w obu przypadkach jest to ponad 97% użytkowników. Patrząc jednak na same gry, różnica jest dość spora. Ponad 80% iOSowców pobrało chociaż jedną, podczas gdy na Androidzie ten wynik to jedynie 65%. Co więcej, aż pięciokrotna jest różnica, jeśli mowa o zakupie gry lub mikrotransakcjach wewnątrz niej. Za sobą ma to doświadczenie 46.9% posiadaczy iOSów i tylko 11.1% Androidów.
Porównano również charaktery i zainteresowania użytkowników obu systemów, aby ewentualnie wyjaśnić powyższe różnice. Okazało się, że posiadacze iPhonów to częściej osoby otwarte i zdecydowane, interesujące się sportem, fitnessem i... zwierzątkami domowymi. Kto ma Androida zaś ma większe szanse być raczej wycofany i nie lubić przegrywać, a interesuje się giełdą i rynkiem finansowym. To mogłoby w jakiś sposób tłumaczyć większą ilość graczy na iOSie (sport -> młodość -> większa otwartość -> gry), jednakże w przypadku tych ostatnich punktów różnice wynosiły co najwyżej kilka punktów procentowych.
Trzeba też pamiętać o tych posiadających oba systemy - jak ci mają być otwarci i wycofani na raz?
Ciekawe, czy podobne badanie wykazałoby podobne tendencje i u nas. To dotyczyło bowiem wyłącznie rynku japońskiego.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu