Felietony

Czy to będzie wasz "my Home Screen" ?

Grzegorz Marczak
Czy to będzie wasz "my Home Screen" ?
4

Moim największym ekranem dostarczającym treści multimedialne jest nadal telewizor i patrząc na ostatnie starania producentów pewnie jeszcze przez dłuższy czas tak zostanie. Podczas konwencji Panasonic w Nicei miałem przyjemność napatrzeć się na nowe linie telewizorów plazmowych i LCD/LED. Zanim jedn...

Moim największym ekranem dostarczającym treści multimedialne jest nadal telewizor i patrząc na ostatnie starania producentów pewnie jeszcze przez dłuższy czas tak zostanie. Podczas konwencji Panasonic w Nicei miałem przyjemność napatrzeć się na nowe linie telewizorów plazmowych i LCD/LED. Zanim jednak do tego doszło organizatorzy przeciągnęli mnie przez całe portfolio swoich produktów w tym pływające szczoteczki do zębów, super odkurzacze, pralki i lodówki :) Było naprawdę wesoło.

Wracając jednak do tematu telewizorów. Wyścig jaki dziś obserwujemy odbywa się moim zdaniem na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to jakość samego telewizora, jego możliwości jeśli chodzi o wyświetlanie gigantycznych rozdzielczości czy też technikę budowania samych paneli, szerszy kąt widzenia itp. Druga płaszczyzna to natomiast system, aplikacje i ich możliwości. I na ten aspekt najbardziej zwróciłem uwagę w Nicei.

W tej pierwszej płaszczyźnie można powiedzieć, że producenci idą praktycznie łeb w łeb. Panasonic w Nicei pokazał 28 nowych modeli LED (warto zwrócić uwagę na WT60 i DT60) oraz 12 nowych modeli telewizorów plazmowych wraz z flagową serią Smart VIERA ZT60. Jak więc widzicie każdy znajdzie coś dla siebie choć ja osobiście cały czas preferuję LCD/LED ponad plazmy. Po ilościach nowych modeli widać też chyba, że tak właśnie wybiera "rynek".

Con nowego w LED-ach?

Co więc nowego dostajemy w serii LED/LCD VIERA? Mamy przede wszystkim poprawione kąty widzenia, superszybkie skanowanie z podświetleniem 3600 Hz co znacząco wpływa na rozmycia i jakość obrazu przy dynamicznych scenach, lepszy kontrast i nieustająca walka o to aby czarny kolor był czarny i jednocześnie aby było widać szczegóły obrazu itp. Nie jestem specem od technologii TV więc jedynie co mogę powiedzieć, to to że efekty końcowe są dobre.

Dużą ciekawostką był natomiast dla mnie model telewizora (dokładnie dwa bo WT60 i DT60) z podwójnym tunerem HD. Co to daje? Na przykład możliwość nagrywania dwóch programów jednocześnie oglądają zupełnie inny kanał. Na przykład możliwość oglądania czego innego na TV i czego innego na tablecie który dostaje poprzez aplikację sygnał z naszego TV itp. Bardzo interesujące rozwiązanie choć jak słyszałem może być niedostępne w PL.

Efektownie wyglądają też kamery wysuwane z obudowy telewizora, nie widziałem chyba wcześniej takich rozwiązań a do Skypa nadają się idealnie.

Co nowego w Plazmach?

Jak wspomniałem dużym fanem telewizorów plazmowych nie jestem choć muszę przyznać, że ich rozmiar i poprawiana nieustannie jakość obraz robią dobre wrażenie. W nowej serii walka o kontrast i czerń przynosi bardzo dobre rezultaty dzięki zastosowaniu technologii Focused Field Drive (FFD) 3000 Hz.

Generalnie wszystko sprowadza się do tego, że przy dynamicznych scenach dostajemy maksymalnie ostry obraz. Nowe panele generalnie też generują ostrzejszy obraz o większym kontraście nawet w jasnym otoczeniu. Tak samo jak w LED-ach plazmy też mają opcje (wybrane modele) do instalacji dwóch tunerów HD, mają wysuwaną kamerę itp). To co odróżnia plazmy od LED to możliwość korzystania z nowości jaką jest piórko pozwalające na wybranej przez nas klatce z filmu nanieść własne rysunki itp. Taki bajer ale w połączeniu z ciekawymi aplikacjami edukacyjnymi może być przydatny.

Tak porównywać się nie powinno

Zanim jednak przejdę do tematu głównego czyli my Home Screen mały wytyk w stronę Panasonic. Otóż podczas konwencji w kilku salach i na kilku stoiskach porównywało się telewizory Panasonic do telewizorów Samsunga. Oczywiście Panasonic pokazywał w których parametrach jest lepszy (kąt widzenia, kontrast, jakość dźwięku itp). I wszystko byłoby naprawdę ok gdyby porównywali "jabłka to jabłek" po jednym pytaniu okazało się natomiast, że porównują swoje najnowsze flagowe modele do telewizorów Samsunga o rok starszych. Rok w technologiach związanych z TV (i nie tylko) to naprawdę dużo i uczciwiej byłoby porównywać się do najnowszych egzemplarzy.

Smart TV , My Home Screen i aplikacja

Narzekałem ostatnio, że to co dziś nazywamy Smart TV tak naprawdę smart nie jest. Producenci idą jednak w dobrym kierunku usprawniając nie tylko aplikacje ale i całe systemy do zarządzania telewizorem. W nowych TV Panasonica zadebiutuje coś co nazywa się My Home Screen czyli możliwość personalizacji naszego głównego ekranu, który widzimy po włączeniu telewizora.

Wreszcie więc możemy dodać na głównym ekranie najbardziej interesujące nas informacje i aplikacje, które przy tego typu rozwiązaniu nabierają sensu. Do tego każdy użytkownik telewizora może stworzyć własny ekran początkowy a dzięki rozpoznawaniu twarzy telewizor będzie w stanie sam rozpoznać konkretną osobę i przełączyć wygląd my home screen.

To czego nadal jednak nie widziałem i chyba czego najbardziej mi brakuje to rekomendacje odnośnie programów i filmów do obejrzenia, bazujące na moim guście i historii związanej z oglądanymi wcześniej filmami i programami.

Warto przy okazji wspomnieć o zmianach jakie zachodzą w samej platformie aplikacyjnej. Otóż oprócz standardowego JavaScript pakiet Viera Connect SDK będzie teraz obejmować interfejs API HTML 5. Co mówią wprost oznacza, że będzie można budować aplikacje przy wykorzystaniu HTML5. Moim zdaniem to dobry news który może pomóc w budowaniu ekosystemu aplikacji na TV.

Panasonic pokazał też nową wersję swojej mobilnej aplikacji do obsługi TV i muszę powiedzieć, że to jest to o co chodziło. Wreszcie będziemy mogli łatwo udostępniać to co widzimy na ekranie tabletu na TV za pomocą funkcji Swipe and Share 2.0. Będziemy mogli też zmieniać ustawienia TV bez konieczności wyświetlania na nim menu oraz oczywiście sterować naszym TV z tabletowego pilota (przy okazji wreszcie jest też jakiś ludzki sposób na wprowadzanie tekstu).

PS. Na konwencje pojechałem oczywiście dzięki uprzejmości firmy Panasonic. Fakt ten nie miał i nie ma wpływu na moje opinie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

panasonicSamsungOLEDlcdLED