Mobile

Czy CyanogenMod trafi na Nokie X?

Kamil Mizera
Czy CyanogenMod trafi na Nokie X?
48

CyanogenModu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zespół, stojący za tym projektem, od kilku lat dostarcza użytkownikom telefonów z Androidem specjalne ROMy, które nierzadko przywracają świetność leciwym smartfonom. Swoją popularność CM zbudował na “przemycaniu” nowszych wersji Androida na starsze...

CyanogenModu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zespół, stojący za tym projektem, od kilku lat dostarcza użytkownikom telefonów z Androidem specjalne ROMy, które nierzadko przywracają świetność leciwym smartfonom. Swoją popularność CM zbudował na “przemycaniu” nowszych wersji Androida na starsze urządzenia, za pomocą swojego software’u. Czy teraz ekipa stojąca za CyanogenMod zabierze się za nową Nokię?

Wiele na to wskazuje. Na swoim oficjalnym profilu Abhisek Devkota, zajmujący się stroną PRową projektu, pochwalił się zdjęciem z Nokią X w ręku oraz krótkim komentarzem, który może wskazywać, że urządzenie to szybko stanie się nowym celem dla programistów z CM:

Nokia X ma jeden z najdziwniejszych w działaniu software’ów, z jakimi miałem styczność.

Zobaczmy, co CM może zrobić na tym czymś…

Oczywiście, pod wpisem wywiązała się dyskusja, a  Abhisek Devkota ujawnił, że udało im się już odblokować niektóre elementy systemu. Czy więc możemy się spodziewać, że Nokia X dostanie swoją wersję CyanogenMod?

Wydaje się to bardzo prawdopodobne. O ile będzie to możliwe z technicznego i prawnego punktu widzenia, nie widzę powodu, dla którego CM nie miałoby trafić na Nokie X. Ta zapowiedziana na MWC 2014, nowa linia smartfonów Nokii ze zmodyfikowanym Androidem na pokładzie może okazać się sporym sukcesem. Ceny urządzeń w Polsce są już znane i wahają się między 549 a 649 złotych. Na Zachodzie będą jeszcze niższe: między 89 a 109 euro. Nie są więc szczególnie wygórowane. Wziąć należy również poprawkę na fakt, że prawdopodobnie główna dystrybucja tych telefonów będzie się odbywać za pośrednictwem operatorów komórkowych, a ich ceny w abonamencie będą niższe lub nawet będą oddawane za przysłowiową złotówkę. Nokia chce powielić sukces Lumii 520 i ma na to duże szanse. Jeżeli modele te zyskają uznanie konsumentów, to CM raczej nie przepuści okazji, aby stworzyć odpowiedni ROM dla nich.

Zwłaszcza, że byłoby to korzystne dla samych użytkowników. Zmodyfikowany Android na Nokiach X może nie każdemu przypaść do gustu, zwłaszcza, że telefony te nie będą miały dostępu do Google Play. Gdyby jednak CM udało się stworzyć odpowiednią modyfikację ROMu, która nie tylko działałaby płynnie, ale jeszcze dawała możliwość korzystania ze sklepu Google, to mogłoby się okazać, że nagle dostalibyśmy niedrogie smartfony Nokii z w pełni funkcjonalnym Androidem na pokładzie. Na pewno nie jeden użytkownik pokusiłby się na taki układ.

Miejmy więc nadzieję, że zespół CyanogenMod weźmie Nokie X na warsztat.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu