Mobile

Czujesz się szpiegowany? Pewnie korzystasz z Androida

Michał Majchrzycki
Czujesz się szpiegowany? Pewnie korzystasz z Androida
Reklama

W kinach kolejny James Bond, tematyka szpiegowania więc chyba na czasie. Nie będę jednak pisał o przygodach agenta Jej Królewskiej Mości, ale o znaczn...


W kinach kolejny James Bond, tematyka szpiegowania więc chyba na czasie. Nie będę jednak pisał o przygodach agenta Jej Królewskiej Mości, ale o znacznie bardziej przyziemnej wersji szpiegowania. Dotyczącej wielu z nas - a przynajmniej tych, którzy korzystają z systemu Android firmy Google.

Reklama

Ostatnio, zdaje mi się, przycichły trochę historie o kolejnych odkrywanych zagrożeniach na Androida. Co więcej, Google chyba zaczął poważnie podchodzić do tematu ochrony swoich użytkowników przed wirusami. Niestety, nie do końca na razie mu to wychodzi. Może z kolejnymi aktualizacjami Google Play pojawią się bardziej zaawansowane i co za tym idzie lepsze metody chroniące użytkowników przed niebezpiecznymi treściami.

Jednak oprócz aplikacji stricte zagrażającymi użytkownikom są również takie, których nie można jednoznacznie zakwalifikować jako niebezpiecznych. Nie oznacza to wszakże, że można ich używać z pełnym zaufaniem. To programy i gry które zbierają o nas trochę za dużo informacji, niż mogłoby to wynikać z ich opisu czy podstawowego przeznaczenia. Jak pokazują najnowsze badania, skala tego typu procederu jest całkiem spora.

Według najnowszych statystyk w Google Play aż 25% ze wszystkich aplikacji może zbierać o nas zbyt wiele informacji. Przyjrzyjmy się bliżej statystykom:

  • około 26% aplikacji z Google Play ma dostęp do prywatnych danych użytkowników (e-mail, kontakty),
  • 42% aplikacji ma dostęp do danych GPS,
  • 31% aplikacji ma dostęp do telefonu i numerów telefonu,
  • 9% aplikacji może nas kosztować pieniądze (płatne SMS-y itp.)

Czy należy się obawiać? Moim zdaniem powinniśmy przede wszystkim pobierać sprawdzone i zaufane aplikacje. A także - co już wymaga pewnego wysiłku - czytać, jakich przywilejów udzielamy instalowanym grom czy programom. Bo często żądają one od nas więcej niż potrzebują.

Grafika: practicalowl

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Reklama
Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.

Reklama

 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama