Świat

Czeska wyszukiwarka seznam warta miliard dolarów!

Grzegorz Marczak
Czeska wyszukiwarka seznam warta miliard dolarów!
19

To, że Google nie jest wszechmocne i nie na każdym rynku jest liderem chyba wszyscy wiedzą. Niespodzianką przynajmniej dla mnie była informacja o tym, że u naszych czeskich sąsiadów Google ma tylko 29% (spodziewałem się, że ma dużo więcej) rynku. W Czechach rządzi seznam.cz z ponad 62% udziałem w ry...

To, że Google nie jest wszechmocne i nie na każdym rynku jest liderem chyba wszyscy wiedzą. Niespodzianką przynajmniej dla mnie była informacja o tym, że u naszych czeskich sąsiadów Google ma tylko 29% (spodziewałem się, że ma dużo więcej) rynku. W Czechach rządzi seznam.cz z ponad 62% udziałem w rynku wyszukiwarek.

Seznam.cz podobno idzie "pod młotek", podobno też kwota o jakiej mowa to miliard dolarów! W walce o ten łakomy kąsek staje oczywiście Google, będzie się ono jednak musiał zmierzyć z funduszem Warburg Pincus który w Czechach posiada drugi co do wielkości portal czy Centrum (łącząc to z seznam.cz powstał by prawdziwy monopol)


Seznam urodą nie grzeszy.


To, że seznam wyceniane jest w tej chwili na ponad miliard dolarów nie jest zaskoczeniem. W firmę tę w 2007 roku zainwestował Tiger Holding Four i Miura International (odkupując udziały od Lycos Europe za ponad 91 milinów dolarów) budując wartość firmy na około 300 milionów dolarów.

Żeby jeszcze przybliżyć wielkość biznesu jaki reprezentuje seznam.cz można podać, że firma wygenerowała w 2008 roku ponad 90 milionów dolarów dochodu, zwiększając tym samy swój wynik w stosunku do poprzedniego roku o 40%. W maju 2008 z wyszukiwarki seznam skorzystało 4,4 miliona użytkowników.

Dlaczego seznam jest tak popularny w Czechach? Moim zdaniem przede wszystkim jest to lojalność wobec swojego (czyli czeskiego) serwisu, który oprócz wyszukiwarki daje użytkownikom konta pocztowe, wiadomości, możliwość tworzenia stron itp . Seznam jest obecny w czeskim internecie od 1996 roku, został założony przez 22 latka Ivo Lukacovica (który jest teraz jednym z najbogatszych czechów), który do tej pory ma pełną władzę nad firmą ponieważ posiada większościowy pakiet akcji.

Czy w Polsce też mogła powstać wyszukiwarka, która teraz godnie konkurowała by z Google? Moim zdaniem tak, nasze portale zaczynały w podobnym okresie co Seznam (WP to rok 1995, Onet 1996). Mogły rozwinąć się bardziej w kierunku wyszukiwarki, powstały jednak dwa największe w Polsce portale.

Pierwsza (chyba) klasyczna wyszukiwarka powstała w polsce w 1997 roku i było to Polski infoseek (w tamtym okresie korzystał z niej nawet onet). Nie znam dokładnie historii polskiego infoseek ale z tego co możemy przeczytać na wikipedia, firma prowadząca portal Arena.pl odkupiła od infoseek polską część wyszukiwarki po to aby zintegrować ją z Arena.pl. Jak zakończyła Arena chyba wszyscy pamiętamy, niestety wraz z nią pochowana została pierwsza polska wyszukiwarka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu