Felietony

Czemu zdecydowanie się na jeden ekosystem to najlepsze i zarazem najgorsze wyjście?

Konrad Błaszak

Bloger na pełen etat, a oprócz tego instruktor har...

59

Pisałem Wam ostatnio o przyszłości hybryd, które moim zdaniem z każdym kwartałem będą stawać się coraz popularniejsze i ludzie zaczną się do nich przekonywać. Oprócz wyboru samego sprzętu ważna jest również decyzja na jaki system operacyjny się zdecydujemy. Jeśli mamy telefon z Androidem to może...

Pisałem Wam ostatnio o przyszłości hybryd, które moim zdaniem z każdym kwartałem będą stawać się coraz popularniejsze i ludzie zaczną się do nich przekonywać.

Oprócz wyboru samego sprzętu ważna jest również decyzja na jaki system operacyjny się zdecydujemy. Jeśli mamy telefon z Androidem to może coś większego też powinno pracować pod kontrolą systemu Google? A może właśnie lepiej jest zainwestować w zupełnie inne rozwiązanie i warto poszukać czegoś na Windowsie? Nie jest to łatwa decyzja, ale postaram się przedstawić Wam plusy i minusy korzystania z jednego oraz kilku systemów. Na pewno przyda Wam się to nie tylko przy zakupie hybrydy.

Google, Apple, Microsoft - 3 ekosystemy!

Zacznijmy od tego, że na rynku mamy 3 najważniejsze ekosystemy, czyli Windows/Windows Phone, iOS/OS X oraz Androida wraz z systemem, których znajdziemy na Chromebookach. Żaden z nich nie jest idealny, ale można zauważyć trend inwestowania w ekosystemy i posiadania całego zestawu sprzętów pracującego pod kontrolą jednego ekosystemu. Z każdym kwartałem będzie to coraz wygodniejsze rozwiązanie. Chcę również dodać, że nie zamierzam się w tym tekście zastanawiać, który z nich jest lepszy, ponieważ nie ma to większego sensu. Każdy ma swoje plusy i minusy. Zobaczymy jaka będzie odpowiedź Apple i Google na pojawienie się Windowsa 10, który jak wiemy znajdziemy zarówno na komputerach stacjonarnych, notebookach jak i smartfonach.

Jeden producent + jeden ekosystem = Wygoda!

Jeden ekosystem to oczywiście wygoda, szczególnie jeśli korzystamy z wielu usług danej firmy. Przecież oprócz samych systemów największe firmy oferują również swoje chmury, przeglądarki, wyszukiwarki czy chociażby możliwość kupowania lub wypożyczania filmów oraz muzyki. Najlepsza sytuacja jest wtedy gdy wszystkie te usługi odpowiadają nam u tego samego dostawcy. Przesyłanie jakichkolwiek danych czy ich synchronizacja między usługami jednego producenta jest i będzie wygodniejsza niż korzystanie z różnych dostawców.

Dlatego takie rozwiązanie polecałbym osobom, które mają już sporo sprzętu lub usług działających w jednym ekosystemie i są z nich zadowolone. Mimo, iż jestem fanem Windows Phone to nie polecę żadnego smartfona od Microsoftu komuś, kto nie może żyć bez usług Google. Z drugiej strony jeśli ktoś ma już w domu Xboxa i komputer z Windows to smartfon z mobilnymi okienkami może być świetnym uzupełnieniem tego zestawu.

Postawienie na jeden ekosystem to postawienie na wygodę, co jest moim zdaniem świetnym wyborem dla większości użytkowników, a szczególnie tych mniej zaawansowanych. Rynek jest tak bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie zarówno w Google jak i Microsofcie, a jakość usług jak chmura czy mail stoją na podobnym poziomie. Z Applem jest trochę gorzej, ponieważ to marka przeznaczona dla konkretnych odbiorców i warto świadomie zdecydować się na ich produkty, a nie tylko w pogoni za modą.

Jak widać taki wybór jest niemal idealny, czy jest więc sens w korzystaniu z usług i produktów różnych firm? Moim zdaniem tak, ponieważ…

Google + Apple + Microsoft = Różnorodność!

Sam korzystam na co dzień z dwóch smartfonów (Android i Windows Phone) oraz usług zarówno od Google jak i Microsoftu. Pewnie mógłbym wybrać jedną firmę i przenieść się całkowicie na jej produkty, ale nie chcę tego robić. To jest świadomy wybór. Korzystanie z jednego ekosystemu to ogromna wygoda, ale też pewne ograniczenie.

Jak już mówiłem oferty czołowych firm są bardzo podobne i przeciętny użytkownik zostanie z tymi, które pozna jako pierwsze, ponieważ prawdopodobnie będą one dla niego wystarczające. Rozumiem takie podejście, ale ja wolę wiedzieć co mam do wyboru. Zdecydowanie bardziej odpowiada mi Gmail niż Outlook, ale jeśli chodzi o chmurę to pliki trzymam na serwerach Microsoftu. Wybór polega na szczegółach, ale jest niezwykle istotny. Denerwujące jest korzystanie z jakiejś usługi, chociażby dlatego, że jest ona brzydka. Możliwość wyboru między różnymi firmami daje nam pod tym względem szeroki wachlarz możliwości.

Podobnie jest ze smartfonami i widać to idealnie w jakimkolwiek tekście o Androidzie lub Windows Phone. Dziesiątki komentarzy tylko muskają temat wpisu, a skupiają się na tym który system jest lepszy, ładniejszy, bardziej funkcjonalny czy przemyślany. To pokazuje, że nie ma jednego wyboru, który pasowałby wszystkim i dlatego warto interesować się różnymi możliwościami. Co prawda w wielu przypadkach pod tekstami wypowiadają się osoby, które Androida lub Windows Phone widziały tylko raz w sklepie i im się nie spodobał lub naczytali się w sieci, że jest słaby więc teraz wszędzie muszą głosić prawdę objawioną. Ja sam z Androida przeszedłem na WP zupełnie w ciemno i nie wiedziałem wtedy co to jest. Po prostu chciałem czegoś nowego.

Ogromny wybór jednak pokazuje również to jaką siłę ma przyzwyczajenie. Skupmy się znowu na smartfonach i tych dwóch systemach. Wiem, że wielu z Was będzie myśleć inaczej, ale moim zdaniem Windows Phone w wersji 8.1 jest tak samo dobrym wyborem jak Android. Jednak ten pierwszy nadal liczy procent swoich udziałów na palcach jednej ręki, a drugi zdominował rynek i regularnie wzmacnia swoją pozycję. Ma na to wpływ oczywiście wiele czynników, ale jednym z ważniejszych jest przyzwyczajenie do tego co już znamy. A skoro znamy Androida, to wiele osób widzi sensu w kupowaniu niczego do Microsoftu. Preferują to co znane i chociaż rynek jest coraz bogatszy, boją się lub nie chcą zmian . Działa to też w drugą stronę, ponieważ fenomenalny udział Windows Phone w Polsce to zasługa logo Nokii, którą ludzie znali i kochali.

Ekosystemów jest dużo więcej!

Jednak na tym wybór ekosystemów się nie kończy, ponieważ oprócz wielkiej trójki jest jeszcze masa innych firm, jak chociażby Sony czy Samsung. Zacznijmy od Koreańczyków, którzy przecież budują od lat swoją pozycję na Androidzie. Mają swój sklep z aplikacjami i regularnie powiększają liczbę produktów ze sobą współpracujących jak inteligentne opaski czy zegarki. No i jest jeszcze Tizen, na którym Samsung nadal nie postawił krzyżyka. Warto również wspomnieć, że koreańska firma zajmuje się RTV i AGD, co może okazać się kluczowe dla rozbudowy ekosystemu. Nie zdziwię się jeśli niedługo będziemy mogli sprawdzić na smartfonie ile jeszcze czasu zostało do zakończenia naszego prania czy co aktualnie mamy w lodówce.

Wspomniałem też o Sony, który mimo słabej pozycji na rynku smartfonów również zdaje sobie sprawę z łączenia kilku różnych gałęzi firmy. Oprócz telefonów są telewizory, muzyka, filmy, aparaty oraz Playstation. Posiadacze Xperii już kilka razy mieli dostęp do wyjątkowych materiałów z filmów zrobionych przez Japończyków czy muzyki. A ostatni ruch, dzięki któremu na topowych smartfonach możemy dokończyć grę z konsoli jest moim zdaniem genialny i zapaleni gracze przy wyborze nowego telefonu właśnie dzięki temu mogą postać na Sony.

Ekosystemy to nie tylko smartfony i komputery, one są wszędzie!

Ekosystemy to nie tylko działka gigantów rynku technologicznego, ten trend widać również bardzo dobrze w internecie. Przykładu nie trzeba daleko szukać, ponieważ AntyWeb razem z AntyApps i Niezgranymi tworzą taki ekosystem blogów, które wzajemnie się uzupełniają. Dziesiątki stron i blogów zaczynają działać w ten sposób, ponieważ ludzie bardzo szukają kompleksowych rozwiązań i chcą w jednym miejscu znaleźć jak najwięcej na interesujące ich tematy.

Jeśli zapytacie się mnie w komentarzach, który ekosystem jest najlepszy to nie będę w stanie Wam na to odpowiedzieć. Sam korzystam z kilku i każdy z nich ma zalety oraz wady. Niektóre elementy tej układanki są dla mnie ważne tylko przez sympatie, przyzwyczajenie czy po prostu czysty przypadek, że kiedyś wybrałem dane rozwiązanie i nadal spełnia ono moje wymagania. Ja stawiam na wiele systemów, bo tak jest dla mnie ciekawiej. Jednak staram się regularnie rozbudowywać ten rozwiązania, w które wierze bardziej.

Chciałbym zapytać Was czy stawiacie na na ekosystem jednej firmy czy może nie zamykacie się na różnych producentów i korzystacie na co dzień z wielu rozwiązań?

Źródło: 1234.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile