Felietony

Mieliśmy rację. Onet przejmuje NK

Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

23

Tak jak wcześniej informowaliśmy grupa Onet przejmuje serwis NK.pl Właśnie rozesłane zostało do mediów oficjalne potwierdzenie tej transakcji (która jeszcze musi przejść prze UOKiK) Z informacji prasowej: Grupa Onet.pl, będąca częścią Ringier Axel Springer Media AG, podpisała porozumienie z Ex...

Tak jak wcześniej informowaliśmy grupa Onet przejmuje serwis NK.pl Właśnie rozesłane zostało do mediów oficjalne potwierdzenie tej transakcji (która jeszcze musi przejść prze UOKiK)

Z informacji prasowej:

Grupa Onet.pl, będąca częścią Ringier Axel Springer Media AG, podpisała porozumienie z Excolimp Investemnts (firmą należącą do Rubylight Limited) dotyczące przejęcia NK. Serwis NK.pl powstały w 2006 r. (kiedyś nasza-klasa.pl) jest jedną z największych platform oferujących gry i drugim co do wielkości serwisem społecznościowym w Polsce.

Po co im NK i jak to będzie pasować do Onetu?

Obecnie NK.pl skupia miesięcznie ok. 5,2 mln użytkowników (Megapanel 09.2014) i jest jednocześnie jedną z czołowych platform z grami online w Polsce.

Decydując się na przejęcie NK.pl, Grupa Onet.pl różnicuje i poszerza swoje portfolio. Do tej pory w ramach Onetu działały trzy dedykowane grom serwisy: gry.onet, gryonline.onet oraz grydlaniej.onet. Onet współpracuje z ponad 30-toma największymi producentami gier (w tym EA, Ubisoft, Wargaming) i oferuje ponad 100 gier.

Zanim ktoś zacznie krytykować ten deal polecam zastanowić się ile na dziś może być warte dla Onetu 5,2 miliona realnych aktywnych użytkowników oraz ile mogą być wart bazy mailowe, które NK stworzyło.

To zdecydowanie nie jest transakcja strategiczna dla grupy Onet, ale pozyskanie zasobów które można konkretnie "monetyzować" zwiększając jednocześnie swoją przewagę nad konkurencją jeśli chodzi o kategorię gier (tych w które się gra online na stronach www). Nie sądzę natomiast aby zakup ten znacząco wpłyną na samą pozycję Onetu w Megapanelu. Zakładam bardzo dużą współoglądalność Onetu i NK.

Kwota transakcji nie została ujawniona i szczerze mówiąc trudno tutaj cokolwiek zgadywać bez wglądu w finanse NK. Jest to wysłużony serwis internetowy w którym o potencjale rozwojowym raczej już przy wycenach się nie mówi. Bazą do kalkulacji jest więc to ile ma dziś w księgach i ile może jeszcze z niego Onet wycisnąć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu